KING MAN GO’dan Sentetikte müthiş sprint!

5 Temmuz 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1500 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G3 Burhan Karamehmet Koşusunu, Hüseyin Akarsu’nun sahibi, Murat Selim Güleşen, Hüseyin Akarsu ve Yılmaz Çamlıbel ortaklığının yetiştiricisi ve Tolga Temizer’in antrenörü olduğu King Man Go (3y de Mendip – Pomerol, Honour And Glory), jokeyi Gökhan Gökçe ile kazandı.

Mücadeleye 6 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan King Man Go, ilk metrelerden itibaren bütün rakiplerini önüne aldı grubun en arkasında kalmayı tercih etti. Son virajı da aynı şekilde dönen safkan, jokeyinin rakiplerinin dışını tercih etmesi ile en dış kulvara çıktı ve 400’den sonra yaptığı etkili sprinti ile son 200’de ikinciliğe girip, son 50 metrede yakaladığı Mars’ı aynada bir burun farkı ile geçerek 1’31”07’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

King Man Go (Gökhan Gökçe)

King Man Go yarış kariyerine geçen sene Aralık ayında İzmir’de kazandığı Şartlı-1 mücadele ile başladı. Bu aynı zamanda safkanın 2 yaşlı olarak koştuğu tek yarıştı. Bu sene 3 yaşlı olarak kış mevsimini İzmir’de geçiren erkek tay, start aldığı 4 yarışta 1’i KV-6 olmak üzere 2 birincilik elde ederken, A3 William Giraud Koşusunda dördüncü oldu.

Salgın nedeniyle verilen 82 günlük aranın ardından King Man Go sezonu Ergin Talay Koşusu ile açtı. Bu aynı zamanda safkanın ilk çim pist deneyimi idi. Güzel koştu ve mücadeleyi beşinci tamamladı. Ardından 2 hafta sonra yine bir çim pist yarışı denedi ve bu defa A3 Preveze Koşusunda boy gösterdi. Bu yarışta da sert rakipler yanında başarılı bir dördüncülük elde etti. Burhan Karamehmet Koşusu başarılı tayın sentetik pistteki ilk yarışı oldu. Gerek kum, gerekse çim pistte iyi sonuçlar elde eden King Man Go, ilk kez ayak bastığı pistte şahane bir performans sergileyerek sentetik pistte de iyi koşabileceğini ispatladı.

Mars (Lion Heart) startla birlikte ikinciliğe yerleştiği mücadelede son düzlüğe de aynı yerde çıktı. 400 direği geçilirken bariyer dibindeki Justice For All’a yaklaşmaya başlayan ve son 300’de bu rakibini ekarte etmeyi başaran safkan, 200’den sonra King Man Go’nun baskısına maruz kaldı. Dış kulvardan acı bir sprint ile gelen rakibine aynaya kadar direnmeyi başaran Mars, rakibi gibi ilk kez deneyimlediği sentetik pistteki mücadelede sadece bir burun ucu ile ikincilikte kalırken, bu iki safkan da Anafartalar Koşusu için yeşil ışık yaktılar.

Secret Lover (Pleasantly Perfect) yaz sezonuna sentetik pistte katıldığı A3 Mevlana Koşusunu kazanarak fırtına gibi bir başlangıç yapmıştı. O yarışı 1’30’un içerisinde koşarak kazanan safkan bu defa 1’31”07 ile biten yarışta 7.5 boy geride ancak üçüncü olabildi. Bu rakiplerinin kendisinden daha üstün taylar olduğu için değil, büyük bir olasılıkla anlık ya da yarış öncesinde yaşadığı sıkıntılardan kaynaklandı.

 

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir