Klas Dişiden Gazi sonrası G1 Karadeniz ile başlangıç…

14 Ağustos 2021 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı Dişi İngiliz atlarına mahsus G1 Karadeniz Koşusunu, Ahmet Kurt’un sahibi ve yetiştiricisi, Atakan Şıvgın’ın ise antrenörü olduğu İllüzyon (3y dd Kaneko – Nikiniki, Sri Pekan), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Melinam (Lion Heart) elde ederken, mücadeleden Luna Lovegood (Kaneko) üçüncü, Prior (Victory Gallop) dördüncü, Mala Moja (Kaneko) ise beşinci olarak ayrıldı.

İllüzyon (Gökhan Kocakaya)

Gazi sonrası G1 ile başladı…

Yarış kariyerine 23 Ağustos 2020 tarihinde 2 yaşlı olarak İstanbul’da başlayan İllüzyon, kariyerinin 10’uncu startında 5’inci birinciliğini elde ederken, aynı zamanda Çaldıran ve Kısrak Koşularından sonra Karadeniz Koşusu ile 3’üncü G1 galibiyetine imza atmayı başardı.

Çaldıran galibiyeti sonrası 2 yaşlı kariyerini zirvede kapatan İllüzyon, bu sene 3 yaşlı olarak sezonu F.Derya Beşikçi Koşusu ile açtı. Büyük favori olarak girdiği mücadeleyi Atomic Blonde’un arkasında ikinci olarak tamamlayan safkan, tam bir ay sonra bu kez sezonun ilk klasik mücadelesi olan Dişi Tay Deneme Koşusunda piste çıktı.
Gördüğü yarış sonrası çok daha iyi bir kondisyonla gireceği klasik mücadelede Derya Beşikçi Koşusuna oranla daha büyük bir AGF oranı ile piste büyük favori olarak çıkan safkan, beklentilerin oldukça altında bir performans sergilediği bu önemli mücadeleyi, koşuyu kazanan Light Of Darkness’ın 5 boy arkasında 6’ıncı tamamlayarak hayal kırıklığı yarattı.

Dişi Tay Deneme’de yaşattığı hayal kırıklığı sonrası İllüzyon Kısrak Koşusunda bu kez çok iyi bir performans sergileyip son düzlükteki etkili sprinti ile koşuyu kazandı ve ikinci G1 zaferine imza attı.

İllüzyon

Kısrak Koşusunda ortaya koyduğu performans Gazi Koşusu öncesi başarılı dişi taya gözlerin yeniden çevrilmesine neden oldu. 95.Gazi Koşusuna piste daha önce bir kez bir araya geldiği Özcan Yıldırım ile çıkan İllüzyon, Burgas’ın kazandığı koşuyu toplam 4 boyun içerisinde dördüncü tamamlayarak gayet başarılı bir performans sergiledi.

Karadeniz Koşusuna 2 G1 galibi ve Gazi Koşusu dördüncüsü olarak çıkan dişi tay, Gökhan Kocakaya ile ilk kez bu koşuda bir araya geldi. Startla birlikte arka grupta kendine bir yer edinen safkan, 800’den itibaren iyice hızlanan koşuda jokeyinin teşvikleri ile olduğu yere tutunmaya çalışırken, son virajı pistin dışından altıncı sırada döndü.

Son 200 geçilirken İllüzyon jokeyinin gayretlerine rağmen ancak beşinciliğe girebildi. Son 100 metreye de üçüncü olarak giren safkan son 50 metredeki muhteşem sprinti ile bir anda farkı kapatmayı başarıp en yakın rakibine yarım boy fark yaparak 1’36”49’luk derecesi ile birinciliğe uzandı.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir