Klasik galibinden bir yıl sonra muhteşem geri dönüş!

21 Mayıs 2022 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 Adnan Menderes Koşusunu, G.Emre İçer’in sahibi, Murat Cavcav’ın yetiştiricisi ve Ahmet Elçin Karakurt’un antrenörü olduğu Anadolu Aslanı (4y de Victory Gallop – Mila Bella, Intense Focus), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Ardaşah (Perfecto) elde ederken, mücadeleden Luminescence (Utaopia) üçüncü, Vernazza (Authorized) dördüncü, Malkoçhan (Talip Han) ise beşinci olarak ayrıldı.

Anadolu Aslanı (Ahmet Çelik)

Şampiyon gibi döndü…

Yarış hayatının 16’ıncı startında 5’inci birinciliğini elde eden Anadolu Aslanı, yaklaşık bir yıl aradan sonra piste çıktığı ilk yarış olan Adnan Menderes Koşusunu kazanarak, şampiyon bir safkana yakışan muhteşem bir geri dönüşe imza attı.

Klas isim geçen sene 26 Haziran 2021 Cumartesi günü koşulan 95.Gazi Koşusunu beşincilikle tamamlamış, koşu sonrası yapılan tetkiklerinde askı bağlarında yırtılma tanısı ile idmandan çekilerek tedaviye alınmış ve bir daha start almadan sezonu kapatmak zorunda kalmıştı.

G1 Erkek Tay Deneme  başta olmak üzere kariyerinde 3 Grup galibiyeti ve G1 Çaldıran ve G2 Mehmet Akif Ersoy Koşuları ikincilikleri bulunan İçer ekürisine ait safkan, kış sezonunu Adana’da geçirmiş, Şubat ayından itibaren hız vermeye başladığı idmanlarını Yeşiloba Hipodromunda Mart ayı sonuna kadar muntazam olarak sürdürmüş ve yaz sezonu ile birlikte Ankara’ya geçmişti.

Startla birlikte Ardaşah ve Luminescence’nin ilk iki sıraya yerleştiği Adnan Menderes Koşusunda Anadolu Aslanı ilk metlerde bariyer dibinde üçüncü sıraya yerleşti. Aynı sırayla 1000 ve 800 startlarının geçildiği koşuda son virajı hemen dışındaki Vernazza ile yan yana üçüncü sırada dönen safkan, 400’den itibaren orta kulvardan yaptığı sprintle rakiplerini yakalamaya çalıştı.

Son 200’den itibaren ön gruba her metrede biraz daha yaklaşmayı başaran Anadolu Aslanı, temposu düşen Lıminescence’nin içinden tekrar tazeleyen Ardaşah’a son 50 metrede hakim olup tam 329 gün sonra finiş çizgisini yarım boy farkla ve 1’35”44’lük derecesi ile önde geçmeyi başardı.

G2 Adnan Menderes Koşusunun son metreleri…News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.