Klasik Hız Mesafelerinde BIG BROWN Etkisi!

Ülkemize gelen özel aygırlardan biri olan Unaccounted For’un start alan son temsilcileri arasında diyebileceğimiz isimlerden Big Brown, başarılı performansını G2 FRBC-Anadolu koşusu galibiyeti ile süslerken, start aldığı 36 koşuda 13’üncü birinciliği ile babasının son yıllardaki lider tayı konumunu devam ettirdi. Kazandığı yarışların yanı sıra 11 kez de ikinciliği bulunan Big Brown start aldığı her üç yarıştan ikisinde ikiliye girme gibi gayet başarılı bir yüzde tutturmuş durumda. Ata maşallah diyelim ve ilgililerini tebrik edelim.

Üç kez G2 yarışı kazanan Big Brown bu galibiyetlerini sentetik pistte elde ederken, hepsinin mesafesinin 2000 metre oluşu dikkat çekici. Dolayısıyla klasik bir hıza sahip olduğunu ifade etmek mümkün Big Brown’un… Başarılı adaşının da bu mesafede Kentucky Derby galibi oluşu dikkat çekici…

Big Brown (Unaccounted For)

Big Brown’un tam kardeşi Pure Prize’nin da başarılı bir yarış atı olması ve annesinin iki yıl üst üste Unaccounted For’a çekilmesi, üzerinde çalışan ve seçilen bir eşleşme olduğunu gösteriyor. Her iki ismin annesi olan Prize Moment, Storm Cat’in oğlu Pure Prize’nin yavrusudur. Genel bir ifade ile bu konumun, her iki tam kardeşe hız etkisi verdiğini ifade etmek mümkün sanırım.

Prize Moment’in annesi Sunny Moment ise Roberto kızıdır. Dolayısı ile burada da bir dayanıklılık etkisi görmek mümkün.

Sunny Moment’in anne kardeşi olan Best Turn oğlu Fibak, 86 kez start alıp 16 birinciliği ve aygırlık yaşamı olan bir attır. Dolayısı ile Roberto vesilesi ile vurguladığımız dayanıklılık etkisini Fibak’ın yarış yaşamında görmek mümkün.

Unaccounted For

Sunny Moment’in yavrularında Duck Row da 49 kez start almış ve 7’şer kez birincilik ve ikincilik elde etmiş olup İngiltere ve İrlanda G3 yarışlar kazanmıştır. Duck Row’un da start sayının yüksekliğini Roberto’nun dayanıklılık etkisinin bir teyidi olarak yorumlamak mümkün sanırım.

Big Brown’un annesi Prize Moment’in soyunda ilerlediğimizde ilginç soy figürlerine rastlamaktayız.

Big Brown’un yarış yaşamından sonra, ülkemizde gelmiş en ilginç aygır hatlarından biri olan Unaccounted For’un soyunun bu coğrafyada devam etmesine katkıda bulanabilmesini dilerim.

News Reporter

1 thought on “Klasik Hız Mesafelerinde BIG BROWN Etkisi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir