Klasiklere Göz Kırptı…

İstanbul 20 Ekim 2019 Pazar programında 2 yaşlılara ait iki koşudan maiden olanında Kibar ekürisine ait Prokopi isimli 2 yaşlı doru erkek tay, Halis Karataş’ın altında 8 boy farkla gösterişli bir birincilik ile maiden’a veda ederken göz kamaştırdı. 2020 yılında daha da farklı bir seviyeye geleceğini düşündüğüm tay için yukarıdaki başlığı kullandım. Normalde de sınıf koşular yazarım ki, bu bağlamda Kısa Vadeli koşuları bile pek yazmamakla birlikte, bu tayın yarışını beğendiğim için köşeme konuk almak istedim.

Suat Demiral’ın menajerliğini, Saim Keresteci’nin ise antrenörlüğü yaptığı Prokopi’nin babası Australia, şampiyon bir yarış atıydı ve 2014 yılında hem Epsom, hem de Irish Derby kazanmak gibi çok özel bir şeyi başardı.

Prokopi (Halis Karataş)

Australia’nın babası da şampiyon aygır Galileo olup, o da 2011 yılında hem Epsom, hem de Irish Derby kazanmayı başarmıştı. Bu bağlamda oğlu Australia’ya ikili Derby kazanma hasletini intikal ettirdiğini söyleyebiliriz. Dolayısı ile Prokopi’nin babası ve dedesinin Derby klasiklerinde zafere ulaştığı düşünülürse, tayın üç yaşlılığında daha da bambaşka bir seviyeye gelmesini bekleyebiliriz.

Prokopi’nin annesi Tonya G1 Harem koşusunu kazanmış olup, onun annesi Pergola da G1 Kısrak Koşusunu kazanmıştır. Dolayısı ile Prokopi’nin hem baba, hem de anne hattı iki kuşak boyunca, hem G1 yarışlar kazanmışlar, hem de yarış yaşamının doruk noktalarına üç yaşlılıklarında çıkmış müstesna atlardır.

Dolayısı ile Prokopi de üç yaşlılığında bambaşka bir seviyeye gelebilmek için gerekli soy donanımına sahiptir. Yazının başlığı da bu minvalde oluşturulmuştur!

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir