KLAUS ve Ahmet Çelik’ten G1 zaferi!

İstanbul’un ilk yerleşim yerlerinden biri olan tarihi Beyoğlu ilçesi adına 21 Temmuz 2019 Pazar günü İstanbul Hipodromunda düzenlenen 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G1 koşuyu, Hüseyin Kökli’nin sahibi, İsmet Çakmakoğlu’nun yetiştiricisi ve Burhan Bozkurt’un antrenörü olduğu Klaus (3y de Powerscourt– Ella, Evoke), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

8 Safkanın katılımı ile 2100 metre sentetik pistte koşulan 380.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu, son düzlüğü ikinci sırada dönen ve son 200’de rakiplerine hakimiyet kurup sonrasında bir daha liderliği bırakmayarak 2’14”47’lik derecesi ile kazanan Klaus’un 2 boy ardında ikinciliği Angels Boy (Victory Gallop) elde ederken, bu safkanın boyun farkla arkasında Angel Of Death (Kaneko) üçüncü, onun da yarım boy gerisinde Gödek (Win River Win) ise dördüncü oldu.

20’inci startında 6’ıncı kez finiş çizgisini önde geçen Klaus, kariyerinin ilk Grup koşusunu G1 seviyesinde kazanıp Ahmet Çelik ile 1 hafta içerisinde ikinci birinciliğine imza atarken, kazancını da 718.030 TL’ye yükseltti.

Klaus (Ahmet Çelik)

Powersocurt’un 2’inci G1 galibi…

İstanbul Pazar programında günün en önemli yarışı G1 sınıfında koşulan Beyoğlu Koşusu idi. Önceleri farklı kategorilerde düzenlenirken 2013 yılından itibaren G1 sınıfta ve 2100 metre sentetik pistte yapılması ile başla bir kimliğe bürünen yarışın son 5 sene kazananlarına göz atıldığında, Çakal Carlos, Hakeem, Güngör Baba ve Cerastes gibi atların varlığını görmekteyiz ki, anılan ilk dört ismin aygırlık kariyeri oluşu bu koşuya da farklı bir anlam katan bir unsur olabilir! Tabi ki bu sınıf-mesafe ve pist koşullarında ısrar edilirse…

Üç yaşlıların Anafartalar dönüşü bir rövanş yarışı da olarak nitelendirebileceğimiz bu koşuda start alan 8 üç yaşlı tayın içinde liderliği alan Angel’s Boy’u kontrollü bir şekilde takip eden Klaus kazanırken, jokeyinin yarış okuma zekasına şahit olduk bir defa daha. Tebrik ediyorum Ahmet Çelik’i.

Powerscourt

Klaus bu galibiyeti ile ilk kez grup yarışı hem de G1 seviyesinde kazanırken babası Powerscourt‘un ülkemizde ikinci G1 galibi yavrusu olmak gibi ilginç bir şeyi gerçekleştirdi.

Klaus’un annesi Ella, Evoke isimli aygırın kızı olup bu aygır da Danzig ile Alydar kızı Raise a Beauty’den olmadır.

Klaus’un büyük annesi Ortegena da Strike The Gold kızıdır ve Alydar kanı burada karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla Klaus’un annesi Ella, Alydar üzerine 3×3 gibi ilginç ve de yakın akrabalık etkisiyle dikkat çeken bir soy ağacına sahiptir.

Ayrıca Klaus’un anne hattı da Powerscourt’un ülkemizde diğer G1 galibi yavrusu Mister Görkem gibi ülkemizde uzun yıllardır annelik yapan bir hattan gelir ki, aygırın iki G1 galibi yavrusundaki bu ortak özellik ilginç ve incelenmeye değer bir noktadır bence…  (Muslihiddin Gurup)

Beyoğlu Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

2 thoughts on “KLAUS ve Ahmet Çelik’ten G1 zaferi!

  1. Son hafta 3 yaşlıların grup koşularındaki tiyatroyu şu ana kadar güneydoğu yarışlarında görmemiştim.en çok beni üzen başrol oyuncunun belki de çok zaman önce bu hobiye küsecekken bu camiada ‘delikanlı’ varlığıyla beni devam dedirten sihirbazın olması.pazar günkü İstanbul yarışı tam bir skeç.anlaşmalı ekürünün atından in gazi favorisine bin Gazi favorisinden inen senin ata binsin yüzde 70 efg ol sonra yarışı indiğin at kazansın.şimdi çok bilmiş oteriteler yoruma cevap verirler.3 yaşlılar hedef koşular için çok yıpranmış, az yıprananlar forma girmiş gelip yarış kazandılar vıttırı zıttırı.ulan Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi jokeyi bunu bilmiyor mu?niye Gazi’yi hedef yapmış ve o süreçte yorulmuş atı tercih ediyor.

  2. Bu atın 1 hafta aradan sonra bu yarışı kazanması DGM’lik davadır.. Bu yarışın açıklanacak bir izahı yoktur..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir