KOCA ALP’den A2 sınıfında kolay galibiyet!

7 Kasım 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 1400 metre kum pistte koşulan 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus A2 Şerife Bacı Koşusunu, Yusuf Akgül’ün sahibi ve yetiştiricisi, Emin Karataş’ın ise antrenörü olduğu Koca Alp (2y de Torok – Su Damlası, Royal Abjar), jokeyi Akın Sözen ile kazandı.

Ookazi’nin Komiserler Kurulu Kararı ile koşudan çıkartılması nedeniyle 12 safkanın start aldığı mücadeleye 2 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Koca Alp, ilk metrelerde koşunun liderliğini alır gibi olduysa da, yüksek tempoya çıkmak istemeyen jokeyinin bir vites küçültmesiyle ön grubun hemen arkasında kaldı ve 800 startını bariyer dibinde dördüncü sırada geçti.

Koca Alp (Akın Sözen)

600 startını da yerini koruyarak geçen Koca Alp, virajın üzerinde yavaş yavaş yürümeye başladı ve son düzlüğe orta kulvardan çok kolay bir tempoda ikinci olarak çıktı. 400’ü ikinci sırada geçen erkek tay, 300’de koşunun liderliğin aldı. 200’ü 2.5 boy farkla önde geçti. Son 100’de farkı 4 boya, finiş çizgisinde ise 5 boya çıkartan safkan 1‘27”99’luk derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği sonlardaki atakları ile Topçu Hanım (Wiener Walzer) elde ederken, mücadeleyi Pixy (Bosporus) üçüncü, Think Positive (King David) dördüncü, Grey Kurt (Perfecto) ise beşinci olarak tamamladılar.

İlk Grup galibiyeti…

Yarış hayatına 11 Haziran 2020 tarihinde Ankara’da katıldığı çim pistteki Şartlı-1 mücadele ile başlayan Koca Alp, 12 atta 10’uncu olduğu bu yarış sonrası bir daha çim piste ayak basmadı. Bugüne dek 8 kez start alıp 2 yarış ve 508.530 TL ikramiye kazanan yetenekli tay, üst üste elde ettiği KV-6 ikinciliklerinin ardından Şerife bacı Koşusu galibiyeti ile kariyerinin ilk Grup koşu birinciliğine imza atmış oldu.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir