Kocaeli Hakemlerinden bir ilk!

12 Şubat 2021 Cuma günü Kocaeli Kartepe Hipodromunda gerçekleştirilen 1’inci koşuyu kazanan Dabbe isimli safkanın jokeyi Danyal Kaya, hakem heyetinden 7 gün at binmeme cezası aldı.

5 Safkanın start aldığı ve bunlardan birinin starttan çıkmadığı mücadelenin son düzlüğünde dışındaki Krem Janti’nin üzerine doğru açılan genç jokeyin cezası, eşine pek rastlanılmadık şekilde koşular henüz tamamlanmadan ilan edildi.

Jet hızıyla ilan edilen bu cezanın çok uzun yıllardır bir örneği bulunmuyor. Çünkü gün cezası alacağını düşünen jokeyler aynı gün içerisinde savunmalarını vermek istemeyip kendilerine tanınan 7 günlük hakkı kullanmak istedikleri gibi çoğu zaman da gün içerisinde başka koşularda at bindikleri için müsait olup ifadeye çıkamıyorlar. Dolayısıyla Kocaeli 1.koşuda yaşanan faul sonrasında verilen ceza bu anlamda son yıllarda verilen en erken ceza…

Yapılan faullü hareket sonrası işlenen kabahatin hemen savunma alınmak suretiyle cezalandırılmasının ve bunun oldukça hızlı ve şeffaf bir şekilde anında duyurulmasının son derece doğru bir uygulama olduğunu, yarışseverlerin de bu tarz durumlarda hakem heyeti kararlarının bir an önce ilan edilmesinden memnun olacağını düşünüyoruz. Kuşkusuz kararların erken alınması ve duyurulması, zaman zaman hararetle tartışılan ve hatta infial yaratan pek çok konuda kamuoyunun daha sakin kalmasını ve itidalli yorumlar yapmasını sağlayacaktır.

Kocaeli Komiserler Kurulunun söz konusu kararı;

“2 numaraya kayıtlı DABBE isimli atın binici Danyal KAYA Son düzlükte usulsüz kulvar değiştirerek yarış usul ve nizamlarını ihlal etmekten dolayı ifadeye çağırılmış ve savunma istem tebligatı yapılmış olup, kendisinin isteği üzerine aynı gün savunmasını alınmış ve Kurulumuzca savunması yetersiz görüldüğünden;  6132 sayılı At Yarışları Kanunu ve buna dayanılarak çıkartılan At Yarışları Yönetmeliğinin 117. maddesinin 1. fıkrası (b-1), (c) ve (ç) bendleri uyarınca 7 (yedi) gün süre ile Yarışlarla ilgili yerlerde geçici sanat icrasından yasaklanması, Tribün ve eklentileri dışında, yarışlarla ilgili yer ve tesislere girmekten geçici yasaklanması ve 613 TL para cezası ile cezalandırılmıştır.”

 

News Reporter

2 thoughts on “Kocaeli Hakemlerinden bir ilk!

  1. Son zamanlarda ihtarımız hiç yok genelde kulvar değişikliği 4-5 gün verilirken bize 7 gün verdiler hafta arası kar yağışı nedeniyle olmaması gündemde olan yarışlardan dolayı ceza başlama talebini biz istedik fakat temas yok hayati tehlikeye yol açan bir olay yok haliyle değişmeyen yarışta yedi gün ceza çok ağır bir cezadır emsalleri son raporlarda mevcuttur en fazla 5 gün verilen ceza bizde neden 7 gün olmuştur anlayabilmiş değiliz

    1. Adam gibi at bin, yaptığın eylemin sonucu tesiri yoksa niye yapıyorsun. Artık yeter daha büyük cezalar verilmeli. Bugün temas olup olmadığı önemli değil. Ahlaklı at binin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir