KOCAKAYA’ya Almanya’da şok ceza!

10 Haziran 2019 Pazartesi günü Almanya’nın Hannover Hipodromunda at bindiği Dişilere mahsus 25.000 € ikramiyeli Listed koşuyu Shafran Mnm (IRE) (Shamardal – Powdermill, Oasis Dream) isimli 3 yaşlı tayla kazanarak göğsümüzü kabartan başarılı jokey Gökhan Kocakaya, Hannover Yarış Komiserleri tarafından maksimum sayı olan 5 yerine 6 kamçı kullandığı gerekçesi ile % 50 mont kesintisi ve 14 gün de at binmeme cezası ile cezalandırıldı.

Cezasının hemen değil 14 gün sonra 25 Haziran’da başlayacağı kendisine tebliğ edilen ve Alman jokeylere uygulanan ve joker denilen ‘cezalı olduğu süreç içerisinde istediği bir gün at binme’ hakkının da kendisine kullandırılmayacağı tebliğ edilen genç jokey, sadece 1 tek kamçı fazla kullandığı için verilen bu ceza karşısında kelimenin tam manasıyla şok geçirdi!

Aldığı ceza Türkiye’de de geçerli olan ve bu nedenle Gazi Koşusu günü at binmesi tehlikeye giren jokeyin bir üst makama itiraz edeceği öğrenildi!

İkinci İzlanda Vakası gibi!

Savunması esnasında kendisine hiç yardımcı olunmayan, katı ve hoşgörüsüz tutumları ile Türk jokeyi çileden çıkartan Hannover Yarış Hakemleri, şayet başarılı jokey sıra değişikliğine yol açabilecek bir faul yapmış olsaydı nasıl bir ceza vereceklerdi? Başarılı jokeyin lisansını mı askıya alacaklardı çok merak ediyoruz!

Anlaşılan o ki; Türkiye’den kalkıp Almanya’ya gelmesi ve günün en önemli koşusunu kazanarak ülkesine geri dönmesi bazılarını pek mutlu etmeyen Kocakaya’ya gösterilen bu tutum, birkaç gün önce Türk Milli Takımının İzlanda’da maruz kaldığı durumla benzerlik teşkil ediyor.

YKK cezayı iptal veya revize edebilir!

Türkiye Avrupa’daki tüm yarış otoritelerinin imza attığı uluslararası anlaşmalara dahil olduğu için Almanya’da verilen bu ceza Türkiye’de de pek tabiki geçerli. Bu anlaşmalara imza atmamış olan Amerika’nın durumu ise bu noktada biraz farklı… Nitekim Kurtel ekürisinin Amerika’dan getirdiği ve ülkemizde 7 gün kamçı cezası alan Antonio Alonso Gallardo’nun cezası ülkesine döndükten sonra uygulanmamıştı! Ancak anlaşmada imzaları bulunan ülkelerde verilen cezalar her yerde geçerliliği korumakta.

Fakat yine de her ülkenin kendi Yarış Otoritesi yurt dışında kendi lisanlı sporcusuna verilen bu cezaları incelemeye alabiliyor. İşlenen suç ile orantılı bir ceza verilmediğini düşünmesi halinde, bu cezayı iptal edebildiği gibi isterse cezanın süresini ve başlangıç tarihlerini de değiştirebiliyor.

Örneğin Türkiye’de bugün bir jokey aynı kusurlu hareketten dolayı ceza alsa, 7 günlük savunma hakkını kullanabildiği için Gazi Koşusunda at binebiliyor. Oysa Gökhan Kocakaya’nın Almanya’da aldığı ceza aynı şekilde uygulamaya sokulursa başarılı jokey Gazi Koşusunda at binemiyor. Bu ise çelişkili ve adaletsiz bir durum ortaya çıkmasına neden oluyor.

Bu nedenle Yüksek Komiserler Kuruluna taşınacak bu konu ile ilgili olarak otoritenin bu noktada kendi uygulamalarına eşdeğer bir şekilde bu cezayı revize etmesi bekleniyor.

News Reporter

8 thoughts on “KOCAKAYA’ya Almanya’da şok ceza!

 1. Eeee almanyada kural var beyler o kurallarda dogrudan uyan bilinçli egtimli insanlar var..turkiyede tayin canini aliyorlarda kimsenin sesi çıkmıyor.torpille is yürüten bi toplumuz biz..
  Az bile vermişler cezasini..

 2. Mehmet kaya gitse bir daha Almanya da at binmeyi boşver ülkeye almazlar ağa bi kırbaç vuruyor sanki düşmana kılıç vuruyor gibi tabi onun bindiği atlar kaya ların atları değilse yarış hayatı kısa sürüyor örneğin yavuzbey isimli ata

 3. Gokhan bu cezaları umarım iyi değerlendirir de biraz şapkasını önüne alarak düşünür. Bu kadar yetenekli bir jokey bundan sonra daha ciddi at biner ve değerini tam olarak bulur. 2 yaşlı Tay yarısında aldığı ceza zaten biraz sarstı onu ve üstüne de bu iki haftalık Almanya cezası tuz biber ekti. Show işlerinden vazgeçip adamakıllı işine konsantre olursa yarissever çok memnun olacak.

 4. Almanya’da para cezası olarak “% 50 mont kesintisi” verilmesi hem çok adil hem de caydırıcı bir ceza yani kamçı sayısı ihlali veya faul nedeniyle ödeyeceğiniz ceza bedelinin kazanılan mont bedeli ile ilişkilendirilmesi bizde de birçok kasıtlı hareketi önler diye düşünüyorum.

  Türkiye’de para cezalarının caydırıcılık özelliğinin olmadığı iddiaları atçılık camiasında sıkça tartışılır, dolayısıyla YKK’nın Almanya’daki gibi koşunun mont miktarına endekslenen bir para cezasını düşünmesinde fayda var, en azından önümüzdeki sene deneme uygulaması başlatarak sonuçlarının getirisine bakmasında yarar var.

  Haberde “Türkiye Avrupa’daki tüm yarış otoritelerinin imza attığı uluslararası anlaşmalara dahil olduğu için Almanya’da verilen bu ceza Türkiye’de de pek tabiki geçerli.“ şeklindeki yorum bana göre yanlış, çünkü bu antlaşma uluslararası yarışlar için geçerli, dolayısıyla G. Kocakaya’nın kazandığı yarış söz konusu uluslararası antlaşmanın kabul ettiği bir koşu değil yani ulusal kuralların uygulandığı bir koşu ve cezası da Almanya ile sınırlıdır, daha farklı bir örnek vermek gerekirse; Gazi koşusu uluslararası bir koşu değildir yani bizim de imzalamış olduğumuz uluslararası kurallar değil YKK’nın yayınladığı kurallar geçerlidir ve yurtdışında Gazi’de at binmek için gelen jokey ceza alırsa bu cezası Türkiye’deki yarışları içerir, ancak istisnai bir durumu gözden kaçırmamak gerekir, eğer ülkemize yurtdışından gelen yabancı bir jokey “Enternasyonel” yarış olarak kabul edilen yarışlarımızda at binip ceza alırsa o zaman cezası kendi ülkesini de kapsar çünkü bu durumda uluslararası antlaşma kuralı devreye girer.

  Kısacası; Konu yanlış yorumlanıyor diye düşünüyorum ve bana göre G. Kocakaya’nın Almanya’daki yerel/ulusal koşuda aldığı ceza Türkiye’de uygulanamaz.

  Son olarak; “Savunması esnasında kendisine hiç yardımcı olunmayan, katı ve hoşgörüsüz tutumları ile Türk jokeyi çileden çıkartan Hannover Yarış Hakemleri” şeklindeki mazerete katılmak mümkün değil, lütfen pozitif ayrımcılık beklentilerinden uzak durun, hep mağduru oynamak geçerliliğini kaybetti, çünkü pasaporta göre ceza yoktur, yazılı kural neyse o uygulanır. Hukuk tanımazlık, kural tanımazlıklar geri kalmış ülkelere mahsustur, gelişmiş ülke olmak ile geri kalmış ülke olmak arasındaki fark sadece ekonomik fark değildir, demokrasi ve hukuk anlayışı farkını da kapsar, dolayısıyla konuya bu bakış açısı ile yaklaşırsak şu soruyu sormak daha doğru olur; Yurtdışına at binmeye giden jokeyimiz iletişim kurabilecek seviyede evrensel bir lisan biliyor mu? Gideceği ülkedeki yarış kurallarından haberdar mı? Olası bir problem/anlaşmazlık durumunda kimden ve nasıl destek alacağını planladı mı? Veya, tüm bu konularda tecrübesi olan ve gideceği ülkenin lisanını ana dili gibi kullanan bir danışmanı veya menajeri yanında götürmek hiç aklına gelmez mi?

  Özet olarak; Jokey kardeşlerimiz eğer yurtdışında at binme planı yapıyorsanız, lütfen biraz paraya kıyın ve her konuda size destek olabilecek, yol gösterecek liyakat sahibi bir danışman veya menajer (deklare bileti dağıtıcısı değil) ile çalışın, o zaman başınız ağrımaz, siz sadece atınıza binersiniz, danışmanınız veya menajeriz de diğer problemlerinizi çözer, hayatınızı kolaylaştırırlar.

  Kızmak yok, dost acı söyler…

  1. Herşeyi güzel yazmışsın okey o zaman sonuna diceksin ki birgün joker hakkı var onunda kullandirmalari gerek istediği zaman kocakayanin… Ama onuda yok kullanamazsin derlerse kusura bakma onda art niyet aranır…

 5. İzlanda ile bunu bağdaştırmak….. Haber dikkat çeksin diye mi yaptınız tam olarak çözemedim.Kural kuraldır… Uygulama ayrı bir konu…

 6. kural neyse uygulanacak. 6 defa kırbaçlamış işte. neyin savunmasını alıcan. kabak gibi ortada herşey. adam sana maksimum 5 defa kırbaçlayabilirsin diyor. burda yazılmış ki yalnızca 1 kırbaçtan ceza aldı yok izlanda mevzusu. izlanda mevzusu başka bu başka bir şey. atların da canının olduğunu bilecek bunlar. ki bu jokey türkiye standartlarında çok fazla kamçı kullanmayan biri. bu böyleyse düşünün bizim atların halini. he şimdi bu mu tek sorun yarışçılığımızda tabii ki hayır. deveye sormuşlar boynun neden eğri diye mevzusu. at yarışları özelleşmeden bir halt olmaz bizim yarışlarda. ne ceza alması gereken ceza alır ne yarışlardaki adaletsizlikler biter. aha size nokta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir