Kral AVŞAR

1996 yılından bu yana düzenlenmekte olan Yıldırım Bayezid Koşusu 2014 yılından bu yana G1 seviyesinde düzenlenmektedir.

Kum pisttin önemli yarışlarından biri olan bu koşunun kazanımcılarına bakıldığında gayet değerli atların varlığını görmekteyiz ve bu yıl bu koşuyu kazanan atların arasına bir başka değerli bir safkanın daha katıldığına şahit olduk.

İstikrarlı bir at olan Royal Avşar, bu yıl Adana sezonunda başladığı yükselişini bu G1 yarışı ile taçlandırmayı başardı ve hem bu yılın kalan kum pist yarışlarına, hem de kış sezonu yarışlarına göz kırptı. Yolu açık olsun, maşallah diyelim ona ve Avşar ekürisinin tüm ilgililerine…

Royal Avşar (Müslüm Çelik)

Royal Avşar’ın annesi Seeking Adel yarış koşmamış bir kısraktır. Büyükanne Adel’in yarış performansına baktığımızda start aldığı 9 yarışta 3’er birincilik ve ikincilik elde ettiğini görmekteyiz ki, Royal Avşar’ın koşucu ve istikrarlı performansını oluşturan soy etkenlerinde büyükannenin de önemli rolü olsa gerek.

Adel, Strawberry Road’ın kızıdır ve babası Whiskey Road, enteresan pedigrili bir attır. Whiskey Road’ın annesi Bowl of Flowers, ünlü aygırlar Graustark ve His Majesty ile kardeştir. Whiskey Road’ın da babasının Nijinsky II olduğunu düşünüldüğünde, bu aygırın içerdiği kan hattı ile önemli bir balans ayarı yapan soy etkenine sahip olduğunu ifade edebiliriz.

Kuşkusuz Whiskey Road’un Royal Avşar’ın soy ağacına yaptığı etki, onun yarış performansına bakıldığında çok net ifade edilemeyebilir. Ama kısmet olur da Royal Avşar bir gün aygırlık yaparsa, bu nokta onun aygırlık kariyeri için önemli olacaktır.

Seeking The Gold

Zaten babası Flower Alley’in hattı aygır soyudur. Mr.Prospector’ın önemli aygır oğullarından Forty Niner’ın hattından gelir. Burayı biraz daha açalım.

1985 doğumlu Forty Niner üç yaşlılığında baba kardeşi Seeking The Gold ile büyük yarışlara imza atmışlardı. Sonrasında her iki aygır da Claiborne gibi çok önemli bir harada göreve başlamışlar ve Japon yetiştiricilerin yoğun ilgisi üzerine Forty Niner Japonya’nın yolunu tutmuştu.

Forty Niner

İşte bu iki efsane aygır yıllar sonra Royal Avşar’ın soy ağacında buluştular ve baba hattı Forty Niner’dan gelen Royal Avşar’ın annesin babası da Seeking The Gold’dur ve bu ilginç soy eşleşmesine sahip bu değerli atın pedigrisi zaman daha ilginç konular açabilir, hem yarış, hem de kısmet olursa yetiştiricilik performansı ile diye düşünüyorum.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir