KUDRETLİTAY’dan ilk sınıf galibiyet…

19 Ocak 2023 Perşembe günü Kocaeli Kartepe Hipodromunda 1400 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus Kv-8 Sapanca Belediye Başkanlığı Koşusunu, Feride Toydemir Yıldız’ın sahibi olduğu, Mert Yayıncılık Ltd. tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Yasemin Karaküçük’ün yaptığı Kudretlitay (5y aa Kaizbert – Öndertaç, Yalaz) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Duman (Turbo) elde ederken, Peköz (Karakemal) üçüncü, Sarıyerli (Kaizbert) dördüncü, Sülünbike (Kaizbert) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Uzun aradan sonraki ilk galibiyet…

Yaklaşık 4.5 ay aradan sonra bir koşu görüp ardından bu koşuya gelen Kudretlitay, ilk kez buluştuğu jokeyi Ayhan Kurşun idaresinde iyi start çıkışı sonrası aldığı liderliği fotoya kadar koruyup bir beyaz bayrak-ayna yarışı yaparak kazanırken, aynı zamanda uzun süren sessizliğini de bozmuş oldu.

Sülünbike’nin 2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde dış kulvardan atak yapan Kudretlitay liderliği alırken ikinciliğe ekürisi Safari girdi. Üçüncülükte Sülünbike daha sonra Sarıyerli sırası ile 1200 startı geçildi. 1000’de Kudretlitay liderliğini korurken yine ikincilikte Safari daha sonra Sülünbike şeklinde 800 startı geçildi. 600’de Kudretlitay halen lider, Safari takipte arkalarında Sülünbike ve Tuncer olduğu halde düzlüğe çıkıldı. 400’de Kudretlitay liderliğini korurken içerden Sarıyerli’nin ortadan Peköz’ün ve en dıştan Duman’ın atakları görüldü. 200’den sonra Kudretlitay ikinciliğe giren Duman’ın tüm ataklarına başarılı bir şekilde karşılık vererek 1 boy farkla ve 1’36”97 bitiriş derecesi ile kazanmayı başardı.

Kudretlitay (Ayhan Kurşun)


News Reporter

2 thoughts on “KUDRETLİTAY’dan ilk sınıf galibiyet…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir