Kuzey Amerika’dan Sevgilerle…

Kuzey Amerika’dan Sevgilerle…

Dubai Karnavalın 6. yarış gününü de geride bıraktık. Bizce gecenin akılda kalan olayları; Godolphin Ekürisinin katıldığı 5 koşunun dördünü kazanması, antrenör Charlie Appleby ile jokeyi William Buick’in hat-trick yapmaları ve G2 Al Maktoum Challenge R2’yi North America’nın kazanmasıydı.  Geçen yıl aynı koşuda Thunder Snow’un, North America’yı boyun farkıyla geçerek birinciliğe uzandığını anımsayacak olursak, G1 Dubai World Cup’a ilişkin kehanetlerde bulunabiliriz… 1 milyon 365 bin dolar ikramiye dağıtılan günün yedi koşusunda şu sonuçlar alındı:


1.KOŞU Maiden (4y) 45.000$  1400m-Kum

Toplu start çıkışı sonrası, Tabarak (Quality Road – Miss Drake) ile Midnight Sand (Speightstown – It’s Midnight) arasında maç yarışına dönüşen koşuyu, Royston Ffrench’in bindiği Tabarak 1.25.28 yaparak kazandı. Midnight Stand yaklaşık 2 boy geride ikincilikte kaldı. Yarış yaşamına bir hafta önce başlayıp, ikinci startını alan Tabarak, bu yıl aşım bedeli 150 bin dolar olan Quality Road’un yavrusu.


2.KOŞU Handikap (95+) 175.000$  3200m-Çim 

Karnavalın en uzun mesafeli koşusunda ilk iki sırayı beklendiği gibi Godolphin Ekürisinin Dubawi yavruları paylaştı ama kazanan daha az şans tanınan Dubhe (Dubawi – Great Heavens) oldu. Bunda ekürisi Red Galileo (Dubawi – Ivory Gala)’nun bekleme yarışı yapması da etkiliydi diyebiliriz. Koşuyu 4 boy farkla ve 3.20.88 ile kazanan Dubhe’ye William Buick biniyordu.


3.KOŞU UAE 2000 Guineas (G3) 250.000$  1600m-Kum

Erkek tayların klasik koşusunu, padoğun en iyi görünen safkanı Estihdaaf (Arch – Enrichment) Christophe Soumillon ile kazandı. Büyük favori Walking Thunder (Violence – Street Show) padoktaki sinirli görüntüsünü koşuya yansıtıp, yavaş tempoya razı olunca, düzlükte çok güçlü sprint yapması gerekti ki bunu başaramadı. 1.39.87 ile biten koşunun üçüncüsü İsveç’ten gelen Red Cactus  (Hard Spun – Strut The Canary) oldu. Baltık ülkeleri de Dubai’de ses getirmeye başladılar; “darısı başımıza” diyelim… Bu sonuca göre, G2 UAE Derby’de Estihdaaf şimdilik öne çıkan isim oldu ama Avrupa ve Japonya’dan gelecek taylarla sanırız “köprünü altından daha çok sular akacak…”


4.KOŞU Handikap (95-108) 135.000$  1800m-Çim

Godolphin Ekürisi safkanlarının koşuyu 1., 2., 4. ve 6. tamamlamaları onları ne kadar mutlu etti bilemeyiz ama bizdeki altılı ganyan oyuncuları için adeta  “mutlu son” oldu… İlk 400 geçilirken başlayan Nordic Lights (Intello – Marika), Desert Fire (Cape Cross – Crystal House) mücadelesi son 1000 metrede William Buick’in bindiği Nordic Lights’ın lehine gelişti ve William Buick’in bindiği bu safkan 1.49.69’luk derece yaparak koşuyu kazandı. Desert Fire ile Baroot (Dubawi – Time Honoured) diğer sıraları paylaştılar


5.KOŞU Al Maktoum  Challenge R2 (G2) 450.000$ 1900m-Kum

Kimin kazanacağından çok favori North America (Dubawi – Northern Mischief)’nın nasıl koşacağı merak edilen koşuda,  favori beklentileri karşılayan bir performansla kazandı. Richard Mullen startla birlikte liderliği aldı ve koşuyu 1.58.65 ile tamamlayarak kolay bir birincilik elde etti. Yaklaşık bir ay önce aynı mesafeli koşuyu kazanan New Trails (Medaglia D’Oro – Issaqueena) öndeki tempoya uymayınca ikinciliği kurtardı. Önde giderek ekürisini  tehlikelerden koruyan Cosmo Charlie (Stay Thirsty – Lake Como)’nin temposu sonlarda doğal olarak düşünce üçüncülükle yetindi.


6.KOŞU Handikap (95+) 175.000$  1200-Çim

Mazzini (Exceed And Excel – Firenze) İngiltere’den sonra, Dubai’de de birincilikler serisini sürdürüyor. Adrie De Vries’in bindiği safkan 1.10.37’lik derecesiyle birinciliğe uzanırken, Mickael Barzalona’nın bindiği High On Life (Invincible Spirit – Lovely Thought)’ı ikincilikte bıraktı. Dream Today (Dream Ahead – Macheera) üçüncü, Another Batt (Winsor Knot – Mrs Batt) ise dördüncülükte kaldı. Koşunun favorilerinden Top Score sanki her yarışında biraz daha geriye gidiyor…


7.KOŞU Handikap (95-105) 135.000$  1400m-Çim

William Buick, Mubtasim (Arcano – Start The Music) ile çıktığı gibi kazandı ve böylece hem kendi, hem de Godolphin Ekürisi ve C. Appleby’ın istatistiklerine bir birincilik daha ekledi. 2016 yılından beri koşu kazanamayan bu safkanın  Dubai’deki başlangıcı çok parlaktı. 1.24.06 ile biten koşunun ikincisi Poet’s Society (Poet’s Voice – Rahiyah), üçüncüsü de Freescape (Cityscape – Careless Freedom) oldular.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir