KUZEY KAFKASYALI açılışı İstanbul’da yaptı!

28 Haziran 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus KV-8/S Fethi Atan Koşusunu, Onur Dilbaz’ın sahibi ve yetiştiricisi, İbrahim Bekiroğulları’nın ise antrenörü olduğu Kuzey Kafkasyalı (4y aa Luxor – Uba, River Special), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Mücadeleye 5 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Kuzey Kafkasyalı, ilk metrelerde ön grubun hemen ardında ve dışında yer aldıysa da, 200 metre içerisinde temposunu arttırdı ve ilk 400 metre geçilirken koşunun liderliğini alıp 1000 direğini 1 boy önde lider geçti. 800 ve 600 startlarını da aynı farklı önde geçen safkan son düzlüğe çıktığında en yakın rakibini 1.5 boy önünde liderliğini koruyordu.

400 direği geçilirken fark 2 boy oldu, son 200’de ise 4 boya kadar çıktı. Bu metreden sonra bu farkı rahat bir şekilde koruyan 4 yaşındaki klas safkan, kariyerinin en kolay galibiyetlerinden birine imza atarak 1’34”02 gibi şahane bir derece ile birinciliğe uzanan isim oldu. Koşuda ikinciliği Pastoral Senfoni (Torok), üçüncülüğü After Forever (Luxor), dördüncülüğü Birdello (Luxor), beşinciliği ise Victory Is Ours (Victory Gallop) elde etti.

Kuzey Kafkasyalı (Özcan Yıldırım)

Kariyerine 2 yaşlı olarak Ankara’da başlayan Kuzey Kafkasyalı, 2018 yılını 3 start, Şartlı-1, Şartlı-4 galibiyeti ve Şartlı-4 ikinciliği ile kapattı. Ekim ayından sonra bir daha start almayan safkan, 3 yaşında ilk yarışını geçen sene Nisan ayında Ankara’da aldı. Kv-7 mücadeleyi Alkandros’un arkasında ikinci tamamladıktan sonra Mayıs ayında G3 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koşusunda ilk ciddi sınavına çıktı. Kuzey Kafkasyalı bu yarışı Alkandros’un önünde kazanarak aynı zamanda rakibinden rövanşı da almayı başarmıştı.

Erkek Tay Deneme’yi pas geçerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koşusunu tercih eden safkan için Sait Akson yerine Mehmet Akif Ersoy Koşusunun tercih edilmesi beklenen bir gelişmeydi. Gazi öncesi son ciddi sınav olan bu koşuda harika bir performans sergiledi ve Scoutleo gibi güçlü bir rakibin arkasında ikinci oldu.

Kuzey Kafkasyalı için artık hedef Gazi Koşusuydu. İlk günden itibaren birlikte yol arkadaşlığı yaptığı Özcan Yıldırım ile Türk Yarışçılığının Derbisine katıldı. Harika bir performans sergiledi ancak beklide hiç beklemediği bir dişi rakibi olan The Last Romance’a geçilerek ikinci oldu. Bu safkanın vereceği 1 yıllık aradan önceki son yarışıydı.

Başarılı safkan 30 Haziran 2019’dan 11 Haziran 2020 tarihine dek hiç start almadı. Bu dönemin bir kısmını harada istirahat ederek, bir kısmını da Ankara Hipodromunda idman yaparak geçirdi.

Aradan sonra bu seneki ilk yarışını 11 Haziran’da koştu. Şartlı-4 mücadeleyi yarışta kendisinden sonraki en yüksek handikap puanlı isim olan İzbırakan’ın ardında ikinci tamamladı. Atçılık tabiriyle ‘yarış gösterildiği’ bu mücadeleden sonra safkanın hedefinde daha önce Gazi Koşusu için bir kez geldiği İstanbul vardı. 17 gün sonra İstanbul’da Kv-8 Fethi Atan Koşusuna yazıldı. 1600 metreyi iyi koşan 7 rakibi ile birlikte start aldığı bu koşuyu çok rahat bir şekilde kazanarak, artık ‘Grup yarışlara hazırım’ mesajını verdi.

 

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir