KUZEY YAĞMURU Anafartalar’a yağdı…

30 Ağustos 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2000 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G1 Anafartalar Koşusunu, Ersan Üldes’in sahibi ve yetiştiricisi, Emin Tokçalar’ın ise antrenörü olduğu Kuzey Yağmuru (3y ae Toccet – Pusu, Sun Music), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

18 Safkanın start aldığı mücadeleye 8 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Kuzey Yağmuru, ilk metrelerde grubun ortasında ve bariyer dibinde kendine bir yer bulup karşı düzlüğe 10’uncu sırada çıktı. 1400-1200 ve 1000 startlarını da yerini koruyarak geçen safkan, 800 direğinden itibaren yavaş yavaş yürümeye başlayıp son viraj dönülürken 6’ıncılığa girdi.

Son düzlüğe çıkılır çıkılmaz pistin dışından rahat bir tempoda ataklarını arttıran Kuzey Yağmuru, son 400’de ikinciliğe girdi. 300 geçilirken artık öndeydi. 200’de ise fark 4 boya kadar çıktı. Bundan sonraki metreler safkan için çok kolay geçti. Jokeyinin teşviklerine aynı şekilde cevap veren başarılı safkan, finişte rakiplerine 6 boy fark yaparak 2’05”60’luk derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği son 200’de arka gruptan kopup gelen Deli Tahir (Dr Fong) elde ederken, mücadeleden Fire Of World (Hakeem) üçüncü, Mourinho (Rockmaster) dördüncü, Petrocelli (Kaneko) ise beşinci olarak ayrıldı.

Kuzey Yağmuru (Halis Karataş)

Sentetik Pistte de iddiasını gösterdi…

Yarış hayatına geçen sene Temmuz ayında İzmir’de başlayan Kuzey Yağmuru, 6’ıncı olduğu bu ilk yarışından sonra start aldığı hiçbir koşuda ilk iki dereceden düşmeyerek çok başarılı bir performans imza attı. Tüm yarışlarını kum ve sentetik pistte koşan safkan, 15 startta 9 birincilik, 5 ikincilik elde ederek 1.407.455 liralık bir kazanca ulaştı.

Sentetik pistteki ilk yarışına Cahit Aybek Koşusunda çıkan Kuzey Yağmuru, düzlükte bariyer dibinde hapis kaldığı bu yarışı çok az farkla kaybederken sentetik pistte de iyi koşabileceğini ispatlamış ve Anafartalar Koşusunda da ne denli iddialı olabileceğini göstermişti. Bu defa pistin dışını tercih eden klas jokeyi ile zor görünen mücadeleyi çok rahat bir şekilde kazanan safkan, sezonun kalan bölümlerindeki sentetik pist yarışları için de rakiplerine göz dağı verdi.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir