Yaşıtlarından sonra büyükleri de geçti!

23 Eylül 2020 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1500 metre sentetik pistte koşulan 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus A2 KKTC Koşusunu, Ersan Üldes’in sahibi ve yetiştiricisi, Emin Tokçalar’ın ise antrenörü olduğu Kuzey Yağmuru (3y ae Toccet – Pusu, Sun Music), jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

6 safkanın start aldığı mücadeleye 1 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Kuzey Yağmuru, ilk metrelerde koşunun liderliğini yapmaya başlayan Sharpa ve onu yakın takibe alan Ulan Bator’un ardında bariyer dibinde üçüncülüğe yerleşti. 800 direği geçilirken temponun iyice hızlanmaya başladığı mücadelede, 600’ü önündeki iki güçlü rakibinin 3 boy arkasında geçen ve son virajı da aynı pozisyonda dönen Kuzey Yağmuru, son düzlükte pistin dışını tuttu ve buradan sprinte kalktı.

400 direği geçilirken Kuzey Yağmuru hala üçüncü sıradaydı. 200 geçilirken Ulan Bator’u atlatıp ikinciliğe girdi. Bu metreden sonra temposunu iyice arttıran 3 yaşlı tay son 100’de yakaladığı Sharpa’yı geçip aynada en yakın rakibine 1 boy fark yaparak 1’30”58’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği son düzlükte bariyer dibinden yaptığı etkili sprint ile önemli bir ara kapatan ve son 100’de önündeki rakiplerini geçebilmek için dışa çıkıp son bir hamle ile onları yakalamaya çalışan King Serkan (Yonaguska) elde ederken, mücadeleden Sharpa (Kurtiniadis) üçüncü, Katma Değer (Win River Win) dördüncü, Ulan Bator (Luxor) ise beşinci olarak ayrıldı.

Yaşıtlarından sonra Büyükleri de geçti…

Yarış hayatına geçen sene Temmuz ayında İzmir’de başlayan Kuzey Yağmuru, ilk yarışı hariç bir daha start aldığı hiçbir koşuda ilk iki dereceden düşmedi. Tüm yarışlarını kum ve sentetik pistte koşan safkan, bugüne dek katıldığı 16 yarışta 10 birincilik ve 5 kez de ikincilik elde ederek kazancını 1.677.705 TL’ye yükseltti.

Sentetik pistteki ilk yarışına Cahit Aybek Koşusunda çıkan Kuzey Yağmuru, düzlükte bariyer dibinde hapis kaldığı bu yarışı çok az farkla kaybetmiş ancak yine de bu pistte de iyi koşabileceğini ispatlamıştı. Kendi yaşıtları ile mücadele ettiği Anafartalar Koşusunu çok rahat bir şekilde kazanan safkan, bu önemli galibiyetin ardından ilk kez kendinden yaşça büyük rakiplerle birlikte piste çıktığı KKTC Koşusundan da zaferle ayrılarak klasını bir kez daha gözler önüne serdi.

Kuzey Yağmuru (Mehmet Akyavuz)
News Reporter

1 thought on “Yaşıtlarından sonra büyükleri de geçti!

  1. Ben şunu bilirim oyun kuruluyor rakam oyun içinde akıl işi bu örneği bile var bu gün Koşularda gelen 8.kulvar 5 .5 ci ayaktaki 5.kulvar 8 karamıh

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir