LATIKA ve Özcan Yıldırım’dan usta işi birincilik!

Atçı ve yetiştirici Joe Clarke anısına 15 Eylül 2019 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan, 2 yaşlı İngiliz taylarına mahsus KV-8/S koşuyu, Madeleine Elisabeth Kura’nın sahibi, Sarnıç Bağcılık Tic.Ltd.Şti’nin yetiştiricisi ve Mehmet Gündüzeli’nin antrenörü olduğu Latika (2y dd Victory Gallop – Latigo Bay, Eagle Eyed), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

6 Safkanın katılımı ile 1600 metre çim pistte koşulan 94.000 TL birincilik ikramiyeli mücadelede son virajı bariyer dibinde dördüncü olarak dönen Latika, usta jokeyinin akıl dolu binişi ile bir süre önde kaçan rakibinin arkasında saklanmayı tercih edip, düzlüğün ortasından itibaren dışına çıkarak yaptığı etkili sprint ile sonuca ulaşmayı bildi.

Latika (Özcan Yıldırım)

1’38”34 ile biten koşuda düzlüğün başındaki kolaylığı ile kazanacakmış görüntüsü veren Magic Man (Native Khan), rakibini dışında hissettikten sonra ona karşılık vermeye çalıştığı mücadeleden bir baş farkı ile ikinci olarak ayrılırken, bu iki tayın 9 boy arkasında Final (Luxor) üçüncü, onun da 4 boy gerisinde Hoppala Ege (Deha) dördüncü oldu.

6’ıncı startında 2’inci kez finiş çizgisini önde geçen Latika, kariyerinin ilk Kısa vade galibiyetine imza attığı mücadelede çim pistteki 2’inci birinciliğini elde ederken, kazancını da 191.400 TL’ye yükseltti.

Umut verdi…

İki yaşlı taylara ait KV-8 Joe Clarke koşusunda bir baş farkı ile kazanan Latika olurken içerdiği orijini ile de sonraki yarışları için dikkat çekti.

Annesi Eagle Eyed’ın kızı Latigo Bay olup, kısrağın daha önce, Dai Jin’den Temsil gibi değerli bir atı verdiği düşünüldüğünde bu taya daha farklı bir gözle bakmak gerekiyor.

Latika’nın babasının da Victory Gallop gibi ülkemizin lider aygırı olduğu düşünüldüğünde tayın orjin olarak tam donanımlı olduğunu ifade etmek mümkün.

Victory Gallop’un Danzig hattı ile uyumu daha öncede mevcuttur ve bu konuda çeşitli referanslar mevcuttur.

Peki Victory Gallop niye Danzig hattı sever? Bu konu ilginç bir pedigri unsurudur bence. Ama yine bence Eagle Eyed veya onun tam kardeşi Danehill’i bir başka sever, niye acaba? (Muslihiddin Gurup)

Joe Clarke Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

1 thought on “LATIKA ve Özcan Yıldırım’dan usta işi birincilik!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir