LAURENS

Geçtiğimiz pazar günü Fransa’da Deauville hipodromunda tertip edilen ve önemli dişi koşularından biri olan Prix Rotschild, 1929 yılından bu yana tertip edilen bir yarış olup önceleri Prix d’Astarte adı ile düzenlenmekte idi. 2008 yılından itibaren ismi Prix Rotschild olarak değiştirilen yarış ayrıca 2004 yılından itibaren de G1 statüsünde koşulmaktadır.

Bu yıl ile ilgili notlarımıza geçmeden evvel koşunun tarihçesinde 2008-2009-2010-2011 yılları arasında arka arkaya 4 yıl bu yarışı jokeyi Olivier Peslier ile kazanan efsane kısrak Goldikova‘yı saygı ile anmak gerekir. Anabaa’nın kızı start aldığı 27 koşunun 17’sini kazanmış harika bir kısraktı ve üç kez arka arkaya Breeders Cup Mile zaferi de inanılmazdır.

Yetiştiriciler daha çok erkek at tercih eder, ama bazı kısraklar öyle performans gösterir ki, erkekleri sollar, bakınız son yıllardaki Enable-Winx ve de Goldikova gibi…

2019 Prix Rotschild yarışının galibi olan Laurens geçen yıl Fransa Kısrak koşusu Prix de Diane ve Prix Saint Alary gibi önemli yarışların yanı sıra İrlanda da Matron Stakes ve İngiltere de Sun Chariot gibi G1 yarışlarını da kazanmayı başarmıştı üç yaşlılığında…

Laurens

Laurens’in babası Siyouni, Pivotal‘ın oğludur ve bu özelliği ile de yetiştiricilerimiz için incelenmeye değer bir isimdir bence, bilhassa Kaneko ve Captain Rio için!

Siyouni’nin annesi Danehill kızı olup büyükannesi Slipstream Queen incelenmeye değer bir orijine sahiptir. Kaneko ve Captain Rio’nun ilgilileri öncelikle İNCELEMELİ bence!

Laurens’in annesi Recambe, Cape Cross’un kızı olup, büyükannesi Razana tam bir Ağa Han orijinidir! Razana’nın babası Kahyasi, yani Masaka familyası, annesi Raysiya, yani Astana familyasıdır!

Laurens’le ilgili epey yazabilirim, yine de Pivotal’ın bu nadide torunun soy ağacının bu soydan akrabalara sahip yetiştiriciler tarafından incelenmesini önerebilirim.

Bu arada Laurens’in üçüncü annesi Raysiya’nın, ülkemizde annelik kariyeri olan Ramzia ile anne kardeşi olduğunu da ekleyelim notlarımıza.

Bir üst paragrafta verdiğim incelenme önerisini ellerinde bu familyadan materyaller olan yetiştiricilere de anımsatmak mümkündür.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir