Long Pocahontas…

Ülkemizde aygırlık yapan Lion Heart’ın en iyi baba kardeşlerinden biri hatta belki de en iyisi olan Gio Ponti’nin soy ağacındaki ilginç noktalardan biri, kendisinden başka üç anne kardeşinin de sınıf yarışlar kazanmayı başarmalarıdır.

Gio Ponti ve diğer sınıf koşu galibi anne kardeşlerinin hepsinin de babaların ayrı ayrı isimler olması, anne Chipeta Springs’in değerine işaret eden bir nokta olsa gerek.

Gio Ponti’nin annesi Chipeta Springs’in Alydar kızı olmasının yanı sıra, annesi Salt Spring’in de çok iyi bir yarış yaşamı olduğunu görmekteyiz.

Kısrak Arjantin de şampiyon üç yaşlı dişi seçildikten sonra ABD’de başarılı olmuş ve G1 yarışlarda dereceler elde etme başarısı göstermiştir.

Salt Spring’in babası Salt Marsh, ilginç orijinli bir at olup, La Troienne gibi önemli bir kısrak familyasından gelmektedir. Salt Marsh’ın babası ise Ribot’un oğlu Tom Rolfe idi.

Tom Rolfe’un bir diğer oğlu olan Hoist The Flag ise Personal Flag’in kısrak babası olup, bu aygır da Gio Ponti’nin en iyi yarış yaşamı olan yavrularından biri olan ve ülkemiz şampiyonu Long Runner’ın annesi Borrowing Base’in babasıdır.

Dolayısı ile Long Runner, Ribot’nun en kudretli oğullarından biri olan Tom Rolfe üzerine 5*5 akrabadır. Bu akrabalığın dayanıklılık ve mesafeye tahammül etkisi katması olasıdır ona…

Long Runner

Diğer taraftan Borrowing Base’in annesi Bonita Chica, Turkoman’ın kızı olup, bu aygır da Alydar’ın oğludur. Dolayısıyla Long Runner’In soy ağacın aynı zamanda Alydar üzerine 3*4 yakın akrabalık dikkat çekicidir.

Pocahontas

Yine de Borrowing Base’i soy açısından en değerli kılan etkenlerden biri hiç süphesiz onun Pocahontas gibi çok önemli bir kısrak üzerine 5*5 akraba oluşudur Tom Rolfe ve Chieftain vasıtası ile…

Diğer taraftan Gio Ponti’nin de Tom Rolfe kanı taşıdığını ifade etmiştik ve dolayısıyla Long Runner, Pocahontas üzerine 6*6*6 akrabadır ve başarısında bu soy etkeni gayet pozitif bir rol oynamaktadır. Tabi ki anne ve büyük annesinin de ABD’de Listed yarışlar kazanmak gibi değerli performans sergilediğini de ilave edelim.

News Reporter

4 thoughts on “Long Pocahontas…

 1. Sevgili Muslihiddin ağabey, yazılarını büyük bir zevkle okumaktayım. Kendine ait bir siten varsa orada da pedigri üzerine yazdığın yazıları okumak istiyorum.

  1. Sevgili Müslüm ve Adnan
   Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim
   Henüz yok ama bir süre sonra yazılarımı bulacağın bir site olacak
   Teşekkürler..
   Muslihiddin Gurup

 2. MUSLUHİTTİN BEYİ 20 SENE ÖNCESİNDE YARIŞ DÜNYASI DERGİSİNDEN BİLİRİM TÜRKİYEDEKİ PEDİGRİ ANALİZİNİ ÇOK ÇOK İYİ YAPAN BİR KİŞİDİR..BAŞARILARINIZIN DEVAMINI DİLERİM..SAYGILAR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir