Bu ikili durdurulamıyor!

4 Ekim 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan ve 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus yılın tek G1 mücadelesi olan Fatih Sultan Mehmet Koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi, Mozaik Org.San.Tic.AŞ’nin yetiştiricisi ve Savaş Demir’in antrenörü olduğu Long Runner (4y da Gio Ponti – Borrowing Base, Personal Flag), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

6 Safkanın start aldığı mücadeleye 2 numaralı kulvardan iyi bir çıkış yaparak başlayan Long Runner, ilk metrelerde tempoyu yükselten rakiplerine karşılık vermedi ve beklemeyi tercih ederek grubun en arkasında kaldı. 1400, 1200 ve 1000 startlarında yeri değişmeyen ve 800 direğini önündeki en yakın safkanın 2 boy gerisinde sonuncu sorada geçen safkan, 600’de beşinciliğe girip son düzlüğe de en dış kulvarda beşinci sırada çıktı.

400 geçilirken Long Runner hala beşinci durumdaydı, 300’de ilk önce en yakındaki Ulan Bator ve iç kulvardaki Yamanlarbeyi’ni yakaladı. 200’e geldiğinde ise artık rakiplerine hakim olmuştu. Bu metreden sonra finişe kadar olan mesafede farkı kolay bir şekilde 3 boya çıkartan klas safkan, 3.3 ölçümlü çim pistte 1’34”79’luk derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Sharpa (Kurtiniadis) elde ederken, mücadeleden Ulan Bator (Luxor) üçüncü, Kuzey Kafkasyalı (Luxor) dördüncü, Yamanlarbeyi (Torok) ise beşinci olarak ayrıldı.

Long Runner ve Gökhan Kocakaya – 2020 Fatih Sultan Mehmet Koşusu

8’inci G1 galibiyeti…

Bir yıldır start aldığı tüm yarışları kazanan Long Runner, Fatih Sultan Mehmet Koşusundaki performansı ile geçilmezlik serisini bir yarış daha arttırırken aynı zamanda kariyerinin 8’inci G1 galibiyetine de imza attı.

Bu son zaferi ile 7’şer G1 birinciliği bulunan Triple Crown galibi Bold Pilot ve Grand Ekinoks’u geride bırakan 4 yaşındaki erkek safkan, Seren 1 ve Trapper’ın sahip olduğu 8’inci G1 galibiyetine ulaşırken, Devir’in 9 koşuluk tarihi G1 rekoruna da bir adım daha yaklaşmış oldu.

 

News Reporter

5 thoughts on “Bu ikili durdurulamıyor!

 1. Muazzam güzel bir at. Maşallah.
  Jokeyine de tebrikler.
  Büyük başarı.
  İzlemek çok keyifli.
  Ama şöyle bir durum var, son yıllarda İngilizlerde ciddi düşüş var. Nerde Gazi Şampiyonları?
  Ahmet Çelik 6 tane Gazi kazandı büyük başarı ama kazandığı altlar ortada yok.
  İlk dördü öbür seneyi bile göremedi. Gazi koşusundan sonra 4 yaş koşmadılar bile. Bu düşündürücü.
  The last Romence ise tam fecaat. Bırak Grup kazanmayı Gaziden sonra KV koşusu kazanamayacak durumda. Çok üzücü.
  Ctv umarım akibeti böyle olmaz.
  Yıllardır 2 tane Gazi kazanmış atı Yanyana piste göremedik. Umarım
  Seneye long Runner ile kapışacak atların olduğu güzel yarışlar izleriz.

 2. Long Runner diğer atlara eşek muamelesi yapıyor. Yarışlar zaten 5-6 atla koşuluyor. Ortalık attan geçilmiyor ama adamakıllı koşacak at yok.

 3. Bu atın geçilmesi zor çünkü at yok 15 günde bir koşan atlarla çok zor ikramiye büyük olunca at sahipleri sadece tabelaya atım girsin yeter diyor 4üncü plan bile 100 bin lira cebe indiriyor bazı bültenlerde hala kazanacakmı diye insanların kafasını karıştırıyor

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir