LONG RUNNER tarih yazıyor!

14 Kasım 2020 Pazar günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan ve 3 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus sezonun son G1 mücadelesi olan Cumhurbaşkanlığı Koşusunu, Nimet Arif Kurtel’in sahibi, Mozaik Org.San.Tic.AŞ’nin yetiştiricisi ve Haci Demir’in antrenörü olduğu Long Runner (4y da Gio Ponti – Borrowing Base, Personal Flag), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

9 safkanın start aldığı mücadeleye 5 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Long Runner, ilk metrelerde arka grupta kalmayı tercih etti ve ilk viraja 2 at geçer vaziyette yedinci sırada girdi. Karşı düzlük boyunca bu pozisyonunu koruyan ve 600 direği geçilene kadar da bulunduğu yerden memnun bir şekilde herhangi bir hamle yapmadan son düzlüğe çıkan safkan, 400’de itibaren dış kulvardan sprinte kalktı.

Long Runner 300 geçilirken yedinciliğe girdi. 200 direğini ise önündeki 3 safkanın hemen arkasında dördüncü sırada geçti. Son 100’ü 2 boy, son 50’yi 4 boy, finiş çizgisini ise en yakın rakibinin 5 boy önünde geçen safkan 2’29”10’luk derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Finesse (Luxor) elde ederken, mücadeleyi Distant Shining (Luxor) üçüncü, Uğurbey (Yavuzstar) dördüncü, Mister Görkem (Powerscourt) ise beşinci olarak tamamladılar.

Long Runner (Gökhan Kocakaya)

Tarih yazıyor…

2020 yılında start aldığı 9 yarışın 8’ini kazanıp sadece Topkapı Koşusunda Kuzey Kafkasyalı’ya geçilen Long Runner, Cumhurbaşkanlığı Koşusundaki performansı ile kariyerinin 9’uncu G1 galibiyetine imza atmayı başararak şampiyon Devir’in 9 koşuluk tarihi G1 rekorunu egale etmeyi başardı.

Geçen sene olduğu gibi bu sene de bu büyük koşunun galibi olan şampiyon safkan, kariyerinin 19’uncu startında 13’üncü birinciliğini elde ederken, kariyer kazancını da 6.849.640 TL’ye yükseltti.

Long Runner (Gökhan Kocakaya)

News Reporter

5 thoughts on “LONG RUNNER tarih yazıyor!

  1. Maşallah babası Gio Ponti gibi koşuyor. İzlerken onu izliyor gibi oluyorum. Bence potansiyeli daha fazla. Yurtdışında özellikle Fransa da yarışlara katılması gerekir diye düşünüyorum..

  2. Dubai yarışları genelde İngiltere ve Fransa’daki yarışlara hazırlanan atların idman yarışları oluyor ve benim gözümde çok da değerleri yok oradaki yarışların. Godolphin kendi atlarını koşmasa ve ikramiyeler yüksek olmasa kimse tenezzül etmez Dubai’ye gitmeye. Yarışçılığın ana vatanları İngiltere ve Fransa’dır. Bu at yeni sezona İngiltere ya da Fransa’da başlamalı. Hatta Almanya bile düşünülebilir. Hedef büyüte büyüte bir bakmışsınız Arc koşmuş.

    İyi bir planla ve en önemlisi de haddimizi bilerek bu atla çok başarılı olabiliriz. Türkiye sınırları içerisinde kanıtlamadığı hiçbir şey kalmadı. Artık yapılamayanı yapıp İngiltere ya da Fransa’da grup koşu kazanan tek Türk atı ünvanını almak için koşmalı. Muhtemelen Byerley Turk koşacaklardır ama ben olsam dinlendirir ve gelecek sezona hazırlanırdım atı.

  3. Türkiyede koşsun.atın vatanı anadoludur.ingiltere ve fransada koşupta ne yapacak.bilerek yada bilmeyerek hep bir batı kompleksimiz var.biz alçaldıkça batı daha bir büyuýor gözümüzde.

    1. yahu bu nasil bi kafa hasan baskan ?uuluslar arasi Basarilarin tamami ülkemiz ve camialarimiz adina Basari ve grur kaynagidir..
      kendi aramizda kosup durmanin bi mantigi yok kanka..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir