Mağlup Değiller, Daima Galipler…

Spor müsabakalarının genelinde olduğu gibi at yarışlarında da genellikle kazananlar konuşulur. Konuşulur da, kaybedenler de değerlidir. Bir anlamda kazananı değerli kılan etkenlerdendendir kaybedenler aslında…

Bu bağlamda Gazi Koşusunda jokeylerin performansları üzerine bir irdeleme yapacağız. Kazananları herkes yazar, bizde  bu yolda galip olan mağluplerin üzerinde duracağız biraz, zira onların da hakkını vermek gerekir.

Doğaçlama başlayalım o zaman…

Aslan Birdal bir kez Gazi kazanmakla birlikte iki kez de ikinci olmayı başarmıştır.

Akın Özdeniz sadece bir kez Gazi kazanmış gibi gözükmekle birlikte tam beş kez ikinci olmak gibi çok değerli bir performans ortaya koymuştur ki, ayrıca iki üçüncülüğü de mevcuttur değerli jokeyimizin.

Erhan Yavuz hiç Gazi Koşusu kazanamamıştır, ama birer kez ikincilik, üçüncülük ve dördüncülük elde etmiştir.

Kazanamayan jokeyler hanesinde görebileceğimiz bir başka isim Halil Kaya bu anlamlı yarışta iki kez ikinci olmayı başarmıştır.

Kaya soyadını taşımakla birlikte akrabalık bağı bulunmayan Mehmet Kaya’nın da Gazi de birer kez ikinci ve üçüncü olduğunu belirtelim.

Klasik Koşuların ilginç performanslı jokeyi Gökhan Gökçe de Gazi Koşusunda hiç kazanamamakla birlikte iki kez ikinciliğe ve bir kez de dördüncülüğe sahiptir.

Sadettin Boyraz iki kez Gazi Koşusu kazanmakla birlikte hiç ikinciliği yoktur Derby de, birer kez üçüncü ve dördüncülüğü mevcuttur.

Gazi Koşusunun efsane jokeyleri arasında kendine yer bulan Ahmet Çelik’in de hiç ikinciliği olmadığını vurgulayalım Derby de.

Arka arkaya iki kez Gazi Koşusu kazanan rahmetli jokeyimiz Sedat Okumuş’un da hiç ikinciliği olmadığını ekleyelim notlarımıza.

Bekir Gökçe de birer birincilik, üçüncülük ve dördüncülük performansı olmakla birlikte Gazi Koşusunda ikinciliğe sahip olmayan jokeylerimizdendir.

Pancar ekerken tarlasından Gazi Kahvaltısına getirtilen eski jokeylerimizden Dede Mutlu bu Derby de sadece bir kez üçüncülük elde edebilmiştir.

Aykut Arıcı da yazıya konu dönemde birer kez ikincilik ve üçüncülük elde etmekle birlikte kazanamayan jokeylerdendir.

Selim Kaya Gazi Koşusunu bir kez kazanabilmekle birlikte, tam dört kez de ikincilik elde ederek ortaya gayet değerli bir performans koymuş ve de kazanan dahil bu performansı gösteren beş ismin dördünün dişi olması da dikkat çekici bir noktadır.

Özcan Yıldırım Gazi Koşusunda birer kez ikinci ve üçüncü olabilmiştir ve ona söz konusu performansı sağlayan iki isim de Luxor yavrularıdır.

Yalçın Akağaç kardeşimiz de birincilik dahil tabelanın ilk dört sırasında birer kez yer alma bahtiyarlığına erişmiştir bu anlamlı koşuda.

Gazi’nin efsane jokeylerinden Mümin Çılgın, Kazım Yıldız ve Ertul Cankılıç da tabelanın tüm sıralarında yer bulmayı başararak değerli performans göstermişlerdir.

Buna benzer bir performansı da, yani Gazi Koşusunda tabelaların tüm sıralarında yer alma başarısını gösteren bir başka jokeyimiz de Gökhan Kocakaya olup, bir birincilik, iki ikincilik ve üç üçüncülüğe sahiptir.

Gazi Koşusunun gelmiş geçmiş en sürpriz birinciliğine imza atan Tınay Adışen’in Derby de ne ikinciliğe, ne de üçüncülüğü sahip değildir, bir kez de dördüncülüğü mevcuttur.

Yine Gazi Koşusunda sürpriz birinciliğe imza atan bir diğer jokey Nedim Kandur’un bu birincilik dışında tabelaya hiç girmediğini görmekteyiz.

Yücel Bilik öyle baskın bir jokey değildir, lakin Gazi Koşusunda birer birincilik ve ikincilik değerli apoletleri taşımaktadır.

Tugay Alıcı da baskın jokeylik performansı olmayan bir kardeşimiz, lakin Gazi Koşunda apranti iken elde ettiği ikincilik çok değerli ve eşine az rastlanır bir şeydir. En azından bu yazıya konu 51 yıllık bölümde sadece bir kez olabilmiştir ve altında Tugay Alıcı imzası vardır.

Gazi Koşusunda en ilginç performansı gösteren jokeylerden biri tartışmasız Süleyman Akdı’dır.

Bakıldığında sadece iki galibi gibi gözükmekle birlikte bahse konu yıllara ait performans incelemesinde tam sekiz kez ikinciliğe ve de aynı sayıda üçüncülüğe sahip olmuştur.

Sadece iki kez Derby kazanabilmekle birlikte sergilediği bu değerli performans “İmparator” lakabını neden hak ettiğinin göstergelerinden biridir.

En çok ikinci olan jokeylerden birisi de rahmetli Ekrem Kurt olup, beş kez tattığı bu seviye dışında, ayrıca eküri at tercihini yanlış yapma sebebi, zirveyi Mümin Çılgın’a kaptırmasının en önemli sebeplerindendir.

Ekrem Kurt’un beş kez ikinciliğini vurgularken, Halis Karataş’ın da aynı sayıda ikinciliği olduğunu da eklemek yerinde olur.

Dolayısı ile mağlup gibi gözükenlerin bu yolda galip oldukları değerli performansları söz konusudur ve bu yazının içeriği de onların hakkını vermeye yöneliktir.News Reporter

6 thoughts on “Mağlup Değiller, Daima Galipler…

  1. erhan yavuz tek bir söz uğruna gazi koşusunu selim kaya’ya hediye etti… bazıları istediği kadar koşu kazansın, istediği kadar lider olsun ben görmedim şu pistte erhan gibi jokey… benim hep favori jokeyimdi…

  2. MERHABA KEŞKE FUAT ÇAKAR ABİYİ DE EKLESEYDİNİZ BU YAZINIZA.1998 YILINDA KAVRANHAN [BACHELOR PARTY (IRE)-NASİBE.I] İLE, 2002 YILINDA DA FERNANDO [SABREHILL (USA)-SARAH’S LOVE (GB)] İLE KAZANDIĞI 2 GAZİ KOŞUSUNUN BİRİNCİLİKLERİ DIŞINDA 1999 YILINDA MIGHTY MOOR [PALACE PAGEANT (USA)-MİNİKA] İLE OLAN ÜÇÜNCÜLÜĞÜ, 2004 YILINDA EL SALVADOR (NURSULTAN-PORTAKAL ÇİÇEĞİ) İLE, 2006 YILINDA DA DR LUCKY [MARLIN (USA)-MEGA STAR] İLE OLAN DÖRDÜNCÜLÜKLERİ VAR ÇÜNKÜ DEĞERLİ İNSAN
    SAYGILAR.

  3. Jerry Lewis ve Sakab yarışı da unutulmaz gazi yarişlarindandır. Süleyman abi ile Ertul abinin kazanma arzusunun doruk noktası olan yariş. Her yönü ile gazı koşulari yuksek konsantrasyon ve hırs gerektiren taktik teknik tecrübe azim gerektiren çok komplike bir yariş. Tartişma açmak için yazmıyorum. O yarişi hırsı anlatan bir yarış olarak ben kendi haneme yazdim. Yarışçıların memorilerinden silinmeyecek türden bir örnektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.