MALONES’dan erkeklere geçit yok!

11 Haziran 2020 Perşembe günü başlayan Ankara Yaz Yarış Sezonunun ilk gününe ait önemli mücadelelerden biri olan 4 ve yukarı yaşlı İngilizlere mahsus KV-8 Polis Günü Koşusunu, Vehbi Hakan Keleş’in sahibi ve yetiştiricisi, İsmail Karadağ’ın ise antrenörü olduğu Malones (5y dk Kaneko – Princess Zahra, Oratorio), jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

Mücadeleye en dış kulvardan başlayan ve koşudaki tek dişi safkan olan Malones, ilk metrelerde startla beraber ön tarafa çıkan Osmanbaba, Angels Boy ve Dombra üçlüsünün arkasında dördüncülüğe yattı. Karşı düzlüğün ortasına kadar aynı pozisyonunu koruyan kısrak, 1000 startı geçilirken temposunu arttırdı ve önce üçüncülüğe, 600 direğine gelindiğinde ise ikinciliğe girdi. Son viraj dönülüp son düzlüğe çıkılır çıkılmaz önde kaçan Angels Boy’un dışını tutan Malones, 400’den itibaren yavaş yavaş hakimiyet kurduğu rakibini son 200’de atlayarak 2 boy farkla ve 2’09”82’lik derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu. Yarış içerisinde yüksek tempolara çok kolay çıkıp bunu uzun süre koruyabilme özelliği ile dikkat çeken kısrak, kum pistte çıktığı 20’inci yarışında 11’inci kez finiş çizgini önde geçmeyi başardı.

Malones (Hışman Çizik)

Angels Boy (Victory Gallop) tempo yarışlarını ne denli iyi koşabildiğini bu yarışı ile bir kere daha gösterdi. Adana’daki son iki yarışında önce Göğüsgeren, Bitcoin ve Baba Hancı’yı, ardından Göğüsgeren, Royal Avsar ve Bitcoin’i geride bırakmayı başaran safkan, çok iyi anlaştığı genç binicisi ile koşunun tüm yükünü çekmesine ve aradaki önemli kilo farkına rağmen gayet tatminkar bir performansa imza atarken bu kez ikincilikte yetinmek zorunda kaldı.

Sky Wolf (Speedy Wolf) süratli bir tempoda başlayan ve aynı şekilde devam eden koşuyu sürekli orta grupta takip etti. 1000’den sonra jokeyinin yürütmeye başladığı safkan tam ön tarafa akmaya başlarken 800’de kapanınca aniden vites küçültmek zorunda kaldı ve ciddi bir dezavantaj yaşadı. Son düzlükte orta kulvardan yüklenen Sky Wolf, rakiplerini elinden kaçırdığı için üçüncülükle yetinmek zorunda kalırken, koşunun finişe en diri giren safkanı olarak dikkatleri çekmesini bildi.

Sun Of Day (Cardinal Pioneer) koşuyu öndeki hızlı tempoya uymayıp arka grupta götüren safkanlardan biriydi. Son düzlüğü bekledi ve bariyerin dibinden hücuma geçti. Koşunun sonlarını iyi koşan safkanlardan biriydi ama bugün için dördüncülükle yetinmek zorunda kaldı.

Baba Hancı (Cuvee) start çıkışı sonrası 1800 direği geçilirken en gerideydi. Son düzlüğe de en geride çıktı. Düzlükte pistin dışından büyük ara kapatmasına rağmen bu çabası ancak beşincilik getirebildi.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir