Akyavuz ile 13’de 8..!

25 Ekim 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G3/DHÖW Malazgirt Koşusunu, Bekir Kaya’nın sahibi ve antrenörü, Mahmut Kaya’nın ise yetiştiricisi olduğu Yeltay (6y aa Güntay– Yeldem, Pegasus), jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazandı.

Yeltay (Mehmet Akyavuz)

6 safkanın start aldığı mücadeleye 3 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Yeltay, bilinen stili ile ilk metrelerde koşunun liderliğini aldı ve makul tempolarla 1200, 1000, 800 ve 600 startlarını da önde geçip son düzlüğe çıktı.

400 geçilirken Yeltay en yakın rakibinin 3 boy önündeydi. 200 direğinde bu fark 4 boya kadar çıktı. Bu metrelerde dış kulvardan hücum eden Karamustafa aynaya kadar olan mesafede farkı eritmeye çalıştıysa da buna izin vermeyen safkan 3 boy farkla ve 1’44”63’lük derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Karamustafa (Caş) elde ederken, mücadeleyi Batmanaslanı (Tamerinoğlu) üçüncü, Alderamin (Kaizbert) dördüncü, Denizim (Altaha) beşinci tamamladılar.

Yeltay (Mehmet Akyavuz)

Geçtiğimiz yıl koşulan Malazgirt Koşusunu Denizim’in ardında ikinci tamamlayan Yeltay, kariyerinin 40’ın startında 16’ıncı birinciliğini elde ederken kazancını da 3.124.420 TL’ye yükseltti.

Mehmet Akyavuz ile bir araya geldiği 13’üncü yarışında 8’inci birinciliğine imza atan safkan, aynı zamanda kariyerinin 12’inci Grup koşu galibiyetini elde etti.

News Reporter

2 thoughts on “Akyavuz ile 13’de 8..!

  1. Yeltay bir hız canavarı eyvallah ama Mehmet Akyavuz’a da hakkını teslim etmek gerekiyor. 2015 yılından itibaren sürekli artan bir başarı grafiği, telaşsız bir biniş, üstün bir konsantrasyon. Ekranlardan gördüğümüz kadarıyla da sempatik birisi aynı zamanda. Stilinin değişmemiş olması da nostaljik bir öğe.

  2. 2 yarış üst üste kazandı gelecek yarışta Selim atı alır 1-2 yarış biner tekrar Mehmet akyavuz alır tekrardan kazanır bu atın jokeyi Mehmet akyavuz dur ama sırf jokey montundan dolayı at kazandı mı hemen atı alıyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir