Mesafesinde ve geçilmediği jokeyi ile 13 Ay Sonra…

29 Temmuz 2020 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı İngiliz atlarına mahsus G3 Vehbi Koç Koşusunu, Armağan Araz’ın sahibi, Ünal Bikeç ve Bülent Beyaztaş ortaklığının yetiştiricisi ve Murat Aksoy’un antrenörü olduğu Yamanlarbeyi (4y da Torok – Alakan, Kaneko), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

5 Safkanın start aldığı mücadeleye 2 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Yamanlarbeyi, ilk metrelerde kendine üçüncülükte bir yer bulduysa da, rakiplerinin koşunun liderliğini yapmak istememesi ve kendisine ortalarından güzel bir kulvar açmalarını en iyi şekilde değerlendirerek 300 metre içerisinde liderliğe yerleşti.

1000, 800 ve 600 startlarını bariyer dibinde ve dışındaki Sharpa’nın yarım boy önünde lider geçip son düzlüğe de önde çıkan Yamanlarbeyi, 400’de farkı 1 boya kadar çıkarttı. Bu metrelerde dışından Sharpa ve içinden Runner Bull sprinte kalktılar. 200’de fark 2 boya kadar çıktı. Bu metreden sonra temposunu hiç düşürmeyen Yamanlarbeyi aynayı da 2.5 boy farkla ve 1’34”89’luk derecesi ile önde geçti.

Yamanlarbeyi (Gökhan Kocakaya)

Gökhan Kocakaya ile hiç geçilmedi…

Yamanlarbeyi yaz sezonunu İstanbul’da koştuğu A3 Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu ile açmış, son düzlüğün büyük bölümünü önde koştuğu mücadeleyi Long Runner, Finesse ve Scoutleo gibi klas isimlerinden arkasında dördüncü tamamlamıştı. Bu yarışın ardından ideal mesafesi olan 1600 metreye inerek Ankara’daki Adnan Menderes Koşusunda boy gösteren safkan, bu koşuyu ise son haftaların formda ismi Alaçatı Ağası’nın ardında ikinci olarak bitirmişti.

Kariyerinin en büyük başarısını 1600 metre çim pistte kazandığı G1 Erkek Tay Deneme Koşusu ile elde eden Yamanlarbeyi, aynı şehir, aynı pist ve aynı mesafede koşulan Vehbi Koç Koşusunu, daha önce 2 kez bir araya gelip her ikisini de kazandığı geçen yılın şampiyon, bu yılın da lider jokeyi Gökhan Kocakaya ile çok kolay bir şekilde kazanarak, Sait Akson koşusundan sonra 13 aydır devam eden birincilik özlemini sonlandırmayı başardı.

Yamanlarbeyi (Gökhan Kocakaya)
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir