MISS HELIN’den 1400 metre çim pistte 1’22”05…

21 Haziran 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Dişi İngiliz atlarına mahsus G3/D Tali Çalbatur Koşusunu, Remzi Ayyıldız’ın sahibi, Onuralp Mehmet Kurt’un yetiştiricisi ve İbrahim Bekiroğulları’nın antrenörü olduğu Miss Helin (6y dk Bin Ajwaad – Golden Victory, Acclamation), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Mücadeleye 6 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Miss Helin, ilk metrelerde orta grupta 4’üncülüğe yerleşti. 1000, 800 ve 600 direklerini de aynı pozisyonunu koruyarak geçen kısrak, son düzlüğe çıkıldığında pistin dışını tuttu ve 400 direği geçilirken hücumlarını arttırıp önce 3’üncülüğe, son 200’de ise az farkla da olsa liderliğe yerleşti. Koşunun kalan metrelerinde iç kulvardan tekrar tazeleyen Cheri Cheri Lady’nin ataklarına aynı şekilde karşılık veren Miss Helin, kantarmasını tanıyan jokeyi ile bir burun farkı ve 1.22.05’lik derecesi ile mücadelede mutlu sona ulaşan isim oldu.

Kum pistte 2 kez start alıp 2’sini de kazanan, sentetik pistte ise 3 kez koşup 2 kez finiş çizgisini önde geçmeyi başaran klas kısrak, 9 ay aradan sonra çıktığı çim pistteki 26’ıncı startında 11’inci birinciliğini elde ederken, 1400 metre çim pistte bugüne dek elde ettiği en iyi dereceyi gerçekleştirdi.

Miss Helin (Özcan Yıldırım)

Cheri Cheri Lady (Luxor) 9 gün önce İstanbul sentetik pistinde KV-6 Münir Köseoğlu Koşusunu kazanmıştı. Yakın araya ve sertleşen rakiplerine rağmen yine muhteşem koştu ve ikinci oldu.

Lucky Foot (After Market) 8 ay aradan sonraki ilk yarışına çıktı. 2020 yılında henüz hiç start almamıştı. Geçen sene daha ziyade 1600 ve üstü mesafeleri tercihleyen kısrak Kasım 2018 tarihinden bu yana ilk kez 1600 metrenin altında bir yarış koştu. Düzlüğe 6’ıncı sırada çıktı. 400’den itibaren Miss Helin’in hemen arkasından ve dışından sprinte kalktı. 300’lerde gelemeyecek gibi oldu ama 200’den sonra tekrar yüklendi ve yakın ata bir 3’üncülük elde ederken, uzayan mesafedeki ilk koşusu için yeşil ışık yaktı.

Peri Lina (Falco) Dubai’den döndükten sonra ilk yarışına çıktı. Koşuya iyi başladı. İlk metrelerde ikinciliğe yerleşen kısrak son virajı da aynı sırada döndü. Düzlüğün hemen başında yürüyüp Cheri Cheri Lady’yi yakalamak istedi. Bu esnada 200’de dışına Miss Helin geldi. Üç kısrak bu metreden itibaren tutuştular… Sonlara doğru hem dışındaki, hem de içindeki rakipleri tarafından kulvarı daraltılınca, devam edemeyeceğini de anladığı için Selim Kaya tarafından fazla üzülmedi. Yoksa en kötü yeri 3’ncülüktü.

The Last Romance (Tizway) geçen sene Gazi Koşusunu kazanarak önemli ve müstesna bir zafere imza atmış ancak sonrasında koştuğu 3 yarıştaki performansı ile sevenlerini üzmüştü. Kışı dinlenerek geçirdi. 9 Ay aradan sonra start aldığı bu koşuda yakın ara 5’inci olurken toparlandığını gösterdi.

Iskra (Mount Nelson) geçen senede aynı koşu ile sezon açılışı yapmış ve 3’üncü olmuştu. Bu kez 6’ıncı oldu ama çok daha iyi bir derece yaptı. Isınma turlarında gibiydi. Uzunu bekliyorum mesajını verdi.

News Reporter

1 thought on “MISS HELIN’den 1400 metre çim pistte 1’22”05…

  1. Miss Helin kısa ve orta mesafelerde yıllardır başarılı yarışlara sahip. Kariyerinde Gr-1, Gr-2 birincilikleri olana Waneta, Tatvan İncisi, Misae gibi isimlerle zevkli kapışmalarını izlediğimiz Miss Helin kalitesini ortay koyfdu. Nu sezon orta ve kısa mesafede Miss Helin ,Chery Chery Lady, orta ve uzunda ise Peri Lina , Last Romance , Iskra ile keyifli yarışlar izleriz. Miss Helin , kum ve sentetik performansı ile bu gruptan ayrılarak alternatif bir kaç koşu daha vurabilir. İnşallah bu sezon sonu artık haraya atılarak 7 yaş olgunluğu ile şampiyon yavrular da verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir