MISTER GÖRKEM Fetih Koşusunda Duble yaptı!

10 Temmuz 2020 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G3 Fetih Koşusunu, Hatice Yıldız’ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Öcal’ın ise antrenörü olduğu Mister Görkem (5y da Powerscourt – Gençceren, Kaneko), jokeyi Özcan Yıldırım ile kazandı.

Mücadeleye 1 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Mister Görkem, ilk metrelerde koşuyu hızlandıran rakiplerinin arkasında dördüncülüğe yerleşti. 1800 startından son viraj dönülünceye kadar olan mesafeyi bu sırada bekleyerek geçen safkan, düzlüğe çıkılır çıkılmaz pistin dışını tercih etti ve son 400’den sonra yaptığı acı sprint ile 200’de rakiplerini yakalayıp bu metreden sonra farkı yarım boya çıkartarak 2’29”00’luk derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Geçtiğimiz yıl aynı koşuyu Finesse gibi güçlü bir rakibi geçerek kazanan Mister Görkem, bu seneki koşuyu da ilk kez bir araya geldiği formda jokeyi Özcan Yıldırım ile kazanmayı başararak üst üste ikinci kez Fetih Koşusunun galibi olmayı başardı.

Sezonu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusu ile açan klas safkan, son 200’de bir ara kazanıra girdiği mücadeleden erken yürüdüğü için sonlarda temposu düşerek beşinci olarak ayrılmıştı. Bu defa sprint mesafesini iyi ayarlayan jokeyi ile sonlarda gereksiz yere Distant Shining’in üzerine yatarak da olsa kazanmasını bildi.

Mister Görkem (Özcan Yıldırım)

Distant Shining (Luxor) sezonu Ankara’da katıldığı A3 mücadelede elde ettiği dördüncülükle açmıştı. Bu defa daha iyi koştu. Rakibi sonlarda üzerine gelmesine rağmen mücadeleyi hiç bırakmadı ve koşudan az farkla ikincilikle ayrıldı.

Fearless Action (Cape Cross) 7 ay aradan sonra sezona Distant Shining’in dördüncü olduğu A3 mücadelede elde ettiği ikincilikle başladı. Rakiplerine oranla daha genç olan safkanın bu yarışta daha iyi da iyi bir performans göstermesi bekleniyordu. Koşuyu forse eden Uçan Fil’in arkasında mücadeleyi uzun süre ikinci götürdü. Son düzlükte öne geçtiği anda dışından gelen rakiplerinin ataklarına maruz kaldı ve onlara direnemeyerek üçüncü olabildi.

News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir