MISTER GÖRKEM rövanşı vermedi!

7 Haziran 2019 Cuma günü 2.Cumhurbaşkanımız merhum İsmet İnönü anısına İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulan 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarına mahsus G2 koşuyu, Hatice Yıldız’ın sahibi ve yetiştiricisi, Mehmet Öcal’ın ise antrenörü olduğu Mister Görkem (4y da Powerscourt – Gençceren, Kaneko), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

Mister Görkem (Halis Karataş)

7 Safkanın katılımı ile 2000 Metre çim pistte koşulan 238.000 TL birincilik ikramiyeli koşuyu düzlükte rakiplerinin dışından yaptığı etkili sprint ile 2’01”76’lik bir derece gerçekleştirerek kazanırken geçen defa 2400 metrede geçtiği güçlü rakibini bu defa 2000 metrede bir kez daha geride bırakarak rövanşı vermeyen Mister Görkem’in 1.5 boy gerisinde Finesse (Luxor) ikinci, bu ikilinin 1.5 boy gerisinde Katma Değer (Win River Win) üçüncü, onun da yarım boy gerisinde Distant Shininf (Luxor) dördüncü oldu.

16’ıncı startında 8’inci kez finiş çizgisini önde geçen Mister Görkem, 2000 metre çim pistte elde ettiği bu ilk birinciliği ile kariyerinin dördüncü Grup birinciliğine imza atıp bu sezonun en iddialı atlarından biri olduğunu bir kere daha ispatlarken, kazancını da 1.665.400 TL’ye yükseltti.

Mister Görkem (Halis Karataş)

Mesafe daha uzun olsa!

At yarışı ve yetiştiriciliğimizin her zaman büyük destekçisi ve manevi hamisi olan İsmet İnönü adına düzenlenen koşu, bu anlamıyla da değerli bir yarış ve dört ve yukarı yaşlılar için önemli bir mücadeledir.

Corcovado’nun süratlendirdiği koşuda onu kaçırmak istemeyen Finesse’in takibi kadar, Finesse’yi de kaçırmak istemeyen Mister Görkem dikkati çekiyordu. Finişte Mister Görkem rahatça kazandı ki; bence mesafe daha uzun olsa daha da farklı kazanabilirdi.

Mister Görkem’in bitirişteki bu rahatlığı biraz da değerli rakibi Finesse’in bir önceki yarışını yakın ara ile yapmasından da kaynaklanıyor da olabilir kuşkusuz. Bu hususu Finesse’in en son kazandığı yarışta; bu kadar yakın ara koşmasının diğer yarışlarına nasıl bir etkisi olacak, şeklinde bir ifade ile belirtmiştim ama Atahan müdürümüz o kısma bir operasyon yapmış! 🙂

Powrescourt’un ülkemizde ki en iyi yavrusu Mister Görkem’in annesi Gençceren, farklı bir aygırdan da G1 galibi bir yavru vermeyi başarmış bir kısrak olup bu niteliği ile de çok özel bir kan konumundadır.

Ülkemizde çok özel bir anne hattı olan Santalin neslinden gelmekle birlikte, söz konusu kanlara Ocean Crest ve Kaneko gibi değerli kan hatları içeren aygır hatlarının katılımı, kısrağın özel anne hattını aktive etmiştir de diyebiliriz. (Muslihiddin Gurup)

İsmet İnönü Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

2 thoughts on “MISTER GÖRKEM rövanşı vermedi!

  1. Gazi koşusunu hatırlıyorum da elde 3. Olmuştu galiba.finess bu taktikle koştuğu sürece Görkem’e hep geçikecektir.bence numara almayıp Görkem’i önüne alsa uzun sprintiyle kazanır gibi…

  2. Deginmek istedigim nokta halis karatas! 93 lyradan bu yana halis karatas takipcisiyim ,Istatistikleri dahil. Eskiden arabistanda at binerdi oradada lider jokeydi kisin oraya giderdi izmire gelmezdi.bazilari halisi bilmeden ” hep en iyi atlara biniyor,hazir atlara bende binsem ” vb bilgisizlikleriyle konusuyorlar. Halis bugunlere torpille gelmedi, profosyonellik azim ve yetenekle geldi ,sihirbaz lakabini 95 oncesi kazandigi imkansiz yarislarla aldi, o gunlerde halis en iyi atlara binmiyordu mumin cilgin, s.akdi, kadir, cankilic, e.yalcin,akin ,ekrem kurt Gibi jokeylere kafa tuttu tabiri caizse ve halis karatas en iyi oldu . 95ten bu yana ,turkiyede hicbir jokeyin basaramadigi bir kazanma orani tutturdu %29-30 arasi!!! Bu hazir ata binmekle aciklanamaz .95ten bu yana en cok grup yaris kazanma oranina genelikle acik ara sahip ve boyle bir jokeye “hep hazir atlara biniyor” dersen bilgisizligini ve hazimsizligini ortaya koyarsin.bazen ekuri anlasmalarindan dolayi en iyi atlara da binmedi ! Son Iki yildir en cok gr1 gr2 g3 ve bindigi at oranina gore en cok yaris kazanan olmasina ragmen,en cok yaris kazanan yada sirf gazi kazandigi icin en iyi jokey odűlunu ozcan ile ahmetin kazanmasini garipsedim. Eger en iyi jokey secilmek icin gazi kazanmaksa sart tinay-akin y.bilik o yillarda en iyi jokey secilmeliydi,neyse ben bu durumu halisin bu odűlu defalarca kazanmasina ve baska jokeylerede verilmelidir duygusal dusuncesine bagliyorum.hep hazir atlara biniyor konusuna gelince mesela siz bir at sahibi olsaniz g1 atiniz mevcut ve cok umit veren ! Kimi bindirirdiniz? Tabiiki en iyi pilota ,o yuzden halis, ozcan, ahmet selim gokhan tercih ediliyor hersey bir emek urunudur .ornegin halis hep favori ata biniyor diyenler! Halis favori ata binmiyor o ata halis bindigi icin o at favori oluyor bunu unutmayin. Mesela bugun yamanlarbeyi favoriydi ve kazandi masallah ama ganyan1.50 idi!! Ya halis binseydi o atin ganyani 1.05 olacakti!!! Aradaki fark jokey farkidir ve bu yuzden 1.05 ganyanli atla geldiginde “halis sűrdirek atla kazandi ” dersiniz ama bilmezsiniz o at neden 1.05 idi ! Ismet inonu kosusu ve mister gorkem muhtesem bir taktik ve basari, simdi soruyorum gecen senenin en iyi atlarindan olan ve bu senenin kayip atlarindan hasafet nerde arkadaslar??? Halis ati grup ati yapti ve indikten sonraki durumu ortada buna yillardir sahit oluyoruz.halis agabey devamli en iyi atlara binmiyor ustelik selim ozcan gokhan ve ahmette en iyi ve hazir atlara biniyor unutmayin ve lutfen takip edin ,bir ata halis bindigi zamanki ganyanina ve bir baska jokeyin bindigindeki ganyanlari takip edin,selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir