MUCİZE KIZ’dan Kısrak Provası…

22 Mayıs 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus Kv-7/D Hikmet Tevfik Ataman Koşusunu, Ahmet Korkmaz’ın sahibi, Işın Karaca ve Tuğrul Odabaş’ın yetiştiricisi ve Ergün Çetinkurt’un antrenörü olduğu Mucize Kız (3y dd Torok – Plucky Khan, Holy Roman Emperor), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Lady İrem (Scarface) elde ederken, mücadeleden Jadore (Kenako) üçüncü, Scarlet (El Corredor) dördüncü, Şanlı Hilal (Luxor) ise beşinci olarak ayrıldı.

Mucize Kız (Ahmet Çelik)

Startta kalmadı, son düzlükte kanatlandı…

Yarış hayatının 22’inci startında 5’inci birinciliğini elde eden Mucize Kız, son yarışlarının aksine startta kalmadığı mücadelede muhteşem düzlük sprinti ile birinciliğe ulaşırken, aynı zamanda kariyerinin en önemli birinciliğine de imza atmayı başardı. Geçen sene Sakarya Koşusu ikinciliği ile mesafe tutacağını gösteren yetenekli dişi tay, Hikmet Ataman Koşusunda bunu teyit eder bir performansa imza atarken, Kısrak Koşusu için de son kıymetli bir prova gerçekleştirdi.

Startla birlikte Jadore’un liderliği aldığı mücadelede makineden şahlanarak çıkan ve bu nedenle avantaj kaybeden Lady İrem, kısa süre içerisinde dış kulvardan doldurarak geldi ve ilk virajdan çıkılırken koşunun liderliğini ele geçirdi.

Koşunun karşı düzlüğünü Lady İrem 3-4 boy farkla Jadore’un önünde lider koştu. Bu ikilinin 5-6 boy gerisinde Zeytingözlüm, hemen dışında Higebz, onun içinde Scarlet olduğu halde atlar son viraja girdiler. 800 direği geçilirken o ana kadar grubun en gerisinde olan Mucize Kız temposunu arttırmaya başladı.

600 direği geçilip son düzlüğe çıkılırken, Jadore önünde kaçan Lady İrem’e 1 boy kadar yaklaştı. Bu ikilinin 3 boy gerisinde de Zeytingözlüm ve Higebz yan yana geldiler. Scarlet ve Şanlı Hilal’in ardından Mucize Kız da yedinciliğe girdi.

Son 400 metreyi yakın aralarla önde geçen Lady İrem ve Jadore ikilisinin peşine son 200’de dış kulvardan Mucize Kız takıldı. Son 150 metrede farklar iyice eridi. Mucize Kız rakiplerini rahatlıkla yakalayabilecek bir tempoda geliyordu. Nitekim son 100 metrede yakaladı ve sonraki metrelerde günün başarılı jokeyi Ahmet Çelik itmeyi bırakarak son 50 metreyi kolay bir tempoda geçip, 3 boy farkla ve 2’10”48’lik derecesi ile birinciliğe uzandı.Mucize Kız (Ahmet Çelik)
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.