Muhteşem ENABLE

Yarış yaşamında Newcastle Hipodromunda dişilere ait bir maiden yarış galibiyeti ile başladığında şüphesiz ona ait duyulan umutlar daha da bir kuvvetlenmişti… Yine bu pistte elde ettiği bir üçüncülükten sonra üst üste 12 yarışlık zirve koşularla taçlandırılmış bir birincilik serisi…

Ardından Arc’ı sonlarda kaybediş ve bu yıl koştuğu ilk yarışında da yine ikincilik elde etse de, Cumartesi günü Ascot hipodromunda yeniden bir tarih yazan Muhteşem Kısrak Enable

Koşunun başlaması ile birlikte liderliği alan Sovereign’e hiç aldırmadan çok rahat bir tempoda bekleyen kurnaz jokeyi, düzlükte temposunu arttırırken şöyle geriye doğru Japan’a bir baktı… Doğrusu uzun bir bakış oldu, kim bilir belki de boyun kasları acıdı Dettori’nin! Sonrasında da 2000 küsur metre koşmamış gibi ve çok kısa seviyede harika bir süratleniş ve finiş!

1973 ve 1974 yılları arasında iki sezon arka arkaya King George VI and Queen Elizabeth Stakes’i kazanan efsane kısraklardan Dahlia’nın bu özel başarısını sonrasında 1997 ve 1998 yıllarında kazanarak Swain egale etmeyi başarmıştı.

Enable ise 2017 deki birinciliğinden sonra 2019 ve nihayet bu sezonki galibiyeti ile King George VI and Queen Elizabeth Stakes’i üç kez kazanan ilk at olma şerefine erişti. Kariyeri başarılarla dolu olan bu atın tek tek birinciliklerini dökmeye gerek yok sanırım.

Enable’ın babası Nathaniel de 2011 yılında King George VI and Queen Elizabeth Stakes’i Workforce ve St.Nicholas Abbey önünde kazanmayı başarırken, onun da babası olan efsane aygır Galileo 2001 yılında Fantastic Light’ın 2 boy önünde kazanmayı başarmıştı. Bu açıdan baktığımızda tam üç kuşak üst üste King George VI and Queen Elizabeth Stakes kazanan bir soy görmekteyiz.

Galileo’nun babası olan Sadler’s Wells, aynı zamanda Enable’ın kısrak babasıdır ve kısrağın Sadler’s Wells gibi efsane bir aygır üzerine 3*2 yakın akraba oluşu Enable’ın soy ağacının en dikkat çekici noktasıdır.

Enable’ın annesi Concentric, yarış yaşamında 3 yarış kazanmayı başarmış bir kısraktı ve birinciliklerinin 2000 metrede oluşu dikkat çekicidir… Dolayısı ile Enable’a hem King George VI and Queen Elizabeth Stakes hem de Arc de Triomphe gibi 2400 klasik yarışlarda 5 kez kazanma başarısını getiren önemli bir soy etkeni olarak ifade edebiliriz Concentric’in 2000 metredeki başarılarını…

Enable

Kısrağın Champ Elysees isimli aygırdan verdiği Contribution da yarış yaşamında iki yarış kazanmış olup ikisi de 2400 metre mesafededir. Dolayısıyla Enable’ın farklı bir aygırdan olma anne kardeşinde de 2400 metre mesafe başarısını görmekteyiz.

Concentric’in annesi Apogee yarış yaşamında iki yarış kazanmıştır ve bunlar da 2000 ile 2100 metre mesafelidirler…  Bu sayede Enable’ın anne ve anneannesinden ciddi bir mesafe etkeni aldığını görmekteyiz.

Apogee, Shirley Heights’in kızıdır ve yavrularından Dance Routine, G2 Prix de Royallieu galibi olup Sadler’s Wells’in kızı olması itibari ile Concentric ile tam kardeştir.

Yine bu iki dişinin bir başka başarılı anne kardeşi olan Apsis de Fransa iki kez G3 yarışı galibi olup Barethea yavrusudur ve bu aygır da Sadler’s Wells’in oğlu olduğuna göre, Concentric ve La Routine’in çok yaşın akrabasıdır aynı zamanda…

Verimli bir anne nesline sahip olan Enable’ın anne hattından Concentric’in tam kardeşi La Routine’in Dansili’den olma yavrusu Flintshire’ın da 2014 yılında Avrupa da Şampiyon yaşlı at, 2016 yılında A.B.D.’de şampiyon Çim Pist atı gibi değerli unvanlar elde ettiğini biliyoruz.

Enable’ın annesi Concentric’in annesi olan Bourbon Girl, Epsom Oaks ve İrish Oaks gibi değerli dişi klasiklerinde ikincilikler elde etmeyi başarmış değerli bir kısraktır ve bu kısrağın babası olan Ile De Bourbon da 1978 yılında King George VI and Queen Elizabeth Stakes’i kazanmayı başarmıştır.

Dolayısıyla Enable’ın sadece kendisi, babası ve dedesi değil, kısrak baba hattında da King George VI and Queen Elizabeth Stakes kazanmış isimler taşıdığını görmekteyiz.

Arada kalan diğer kısrak babası Shirley Heights de belki bu klasiği kazanamamıştır ama 2400 metrelik iki Derby klasiği Epsom Derby ve Irish Derby galibidir.

Peki, Sadler’s Wells ne yapmıştı bu konuda diyebilecekler olabilir! Onun da bu değerli klasikte 1984 yılında ikinci olduğu ilave edelim notlarımıza…

Sözün özü; Enable’ın soy ağacında birçok farklı noktada mesafede etkeni taşıyan soy elemanlarına sahip olduğudur.

News Reporter

3 thoughts on “Muhteşem ENABLE

  1. Merhabalar,

    Fotoğraflar için atıfta bulunmanız gerekirdi. İlk fotoğraf Edward Whitaker, ikinci fotoğraf ise Alan Crowhurst’e ait.

    Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir