Münir Köseoğlu Koşusu’nu AYZA kazandı

Merhum Münir Köseoğlu adına 19 Nisan 2019 Cuma günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda düzenlenen, 4 ve yukarı yaşlı İngiliz kısraklarına mahsus KV-6 / D koşuyu, Gökhan İnce’nin sahibi ve yetiştiricisi, Murat Tokçalar’ın ise antrenörü olduğu Ayza (6y ak Kaneko – Cat Walk, West By West), jokeyi Ayhan Kurşun ile 1400 metre sentetik pistte 1’24”72’lik bir derece gerçekleştirerek kazandı.

Piste çıktığında nalı düşen ancak jokeyinin düşen nalı bulması işle start önünde düşen nalı yeniden çakılarak koşuya iştirak eden safkan, pek çok safkanın düzlükte yol bulmakta zorlandığı mücadelede jokeyinin başarılı idaresi ile birinciliğe uzanırken, kariyerinin 12’inci birinciliğine ve 8’inci Kısa Vade galibiyetine imza attı.

Gültekin Alpay Koşusu’ndaki başarılı performansını bu yarışta da tekrarlayan Cosmıc Dancer (Mali ) yarım boy geride ikinciliği elde ederken, mücadeleyi Run For Derya (Victory Gallop) üçüncü, sonlardaki etkili atakları ile Cerensel (Win River Win) dördüncü oldu.

Ayza (Ayhan Kurşun)

KANEKO temsilcisi…

Ayza’nın Münir Köseoğlu Koşusu galibiyeti ile 12.birinciliğini elde ettiğini görmekteyiz ve kısrağın performansı gerçekten de takdir edilesi…

Ayrıca babası Kaneko‘nun yavrularını kazanç kriteri ile listelediğimizde 14.sırada yer aldığı görmekteyiz k, bu da değerli bir başka veri kısrak için…

Ayza’nın annesi Cat Walk‘ın verdiği yavruları içinde Ocius’un da 910.170 TL kazanç elde ettiğini görmekteyiz. Kısa vade galibi ve G2 dördüncüsü olan Ocius, Divine Light’ın oğludur.

Cat Walk yarış yaşamında 33 kez start almış ve 3 kez kazanmıştır. Cat Walk, West by West ile Fikret isimli kısraktan olmadır. Fikret de 5 yarış ve KV-7 kazanmış bir kısraktı. Fikret’in babası Chilibang, Formidable’ın oğlu olup, bu aygır da Forli’nin temsilcisidir.

Diğer taraftan Ayza’nın baba hattını oluşturan temek aygırlardan Nureyev’in de annesinin Forli kızı olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Ayza da Forli üzerine akrabalık görmek mümkündür.

Aslında Ayza’nın soy ağacında ilginç başka yönler de var. Bunları da başka bir Ayza yazısında ifade edebiliriz. (Muslihiddin Gurup)

Münir Köseoğlu Koşusu Kupa Töreni 2019
News Reporter

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir