Namıdiğer Antalya Fatihi Fatih Rüstem Bebek bizimle…

• Bu sene açılan Antalya hipodromunda bir anda tüm gözleri üzerine çeken başarılı jokey Fatih Rüstem Bebek bu haftaki konuğumuz. Hem bireysel başarısını, hem yeni hipodromumuzla ile ilgili deneyimlerini ve gözlemlerini konuşacağız.

Fatih Rüstem Bebek ve Gökhan Ormancı

– Hoş geldin bebek, sana bebek diyorum çünkü sahada birçok dostun gibi ben de soyadın ile hitap ediyorum. Öncelikle başarılı Antalya sezonunun ardında yeni yaz sezonunun hayırlı olmasını diliyorum. Yarış severlerin seni daha yakından tanıması için kısaca kendinden bahseder misin?

Fatih Rüstem Bebek: Aslen Adanalıyım. 1991 doğumluyum. 3 kardeşiz… Annem ev hanımı, babam emekli… Evli ve bir kız çocuk babasıyım.

– Antalya’da başarılı bir sezon geçirdin, bunu hepimiz izledik ama en çok merak edilen soru bu çıkışının sebebi neydi?

Fatih Rüstem Bebek: Okuldan mezun olduğumdan bu yana hemen hemen her sabah 5’te sahadayım ve bu iş disiplinimi Antalya’ya taşıdım. Sürekli idmanda için ve ikili ilişkilerim iyi olduğu için şanslı atları bulabiliyordum. Bana verilen fırsatların hepsini lehime çevirme şansı yakaladım.

– Antalya hipodromunda kum pist ve sentetik pist mücadeleleri gerçekleştiriliyor. Her iki pistte de deneyimler yaşadın. Özellikle henüz bu bölgede at koşmamış ilgililer için bu pistler hakkında deneyimlerini paylaşır mısın?

Fatih Rüstem Bebek: Antalya kumu ilk zamanlar oturmadığı için zor şartlar altında atları çalıştırdık. Daha sonra pist oturdu. Antalya kumu çok yumuşak bir pist, atlar bu piste çok rahatlıyor. Sentetik pist aynı şekilde şu an tam oturmadı ama sentetik pistte virajlar geniş, bu nedenle atlarımız rahat aksiyon yapabiliyor. Bir dahaki sezona her iki pistte Türkiye’nin gözde bir hipodromu olacağına inanıyorum.

Fatih Rüstem Bebek

– Tüm dikkatleri üzerine çeken Bebek yaz sezonunda seni daha çok hangi hipodromlarda izleyeceğiz? Ve Antalya çıkışını sürdürmek için çalışmaların ne yönde?

Fatih Rüstem Bebek: Ana merkez Ankara olacak, çünkü Ankara’yı çok seviyorum, huzur buluyorum ve belki de büyük ağabeylerimin arasında at binmek beni daha çok mutlu ediyor. Ama yine de diğer hipodromlardan gelen teklifleri değerlendireceğim. Ankara’da her sabah idmana çıkacağım ve her sabah şanslı atları bulmaya çalışacağım. Antalya’da olduğu gibi Ankara’da verilen fırsatları da inşallah lehime çevireceğim. Buda beni formda ve özgüven de tutacaktır.

– Hadi biraz da atlardan konuşalım. Antalya hipodromunda senin için kazandığın en özel mücadele hangisiydi? Ve mesleki hayatın boyunca unutamadığın en özel mücadelen hangisiydi?

Fatih Rüstem Bebek: Tabi ki sayın Tuğban İzzet Aksoy’un TAŞAN isimli atı ile kazandığım A3 yarıştı. Çünkü bu yarışı kazanmak benim için büyük bir hedefti. Yarışın favorisi CEVHER olmasına rağmen ÖZÜDOĞRU bana zor anlar yaşattı. Mücadelenin en güzel yanı atınıza inanmanız, güvenmeniz, yarışı bırakmayacağını ve mücadeleden kopmayacağını bilmeniz. Taşan bütün bunları bana sanki söyler gibiydi ve birlikte bu yarıştan galibiyetle ayrıldık. Bana bu şansı veren, bu heyecanı yaşatan başta Tuğban İzzet Aksoy olmak üzere Şahin Yıldırım’a, Mahir Yıldırım’a ve Bayram Gül ağabeylerime çok teşekkür ediyorum.

Taşan (Fatih Rüstem Bebek)

– Gerek Türkiye’de, gerek yurt dışında takip ettiğin, örnek aldığın bir jokey var mı?

Fatih Rüstem Bebek: Yurt dışında Lanfranco Dettori, William Buick, Irad Ortız gözde jokeyler benim için. Türkiye’de ayırt etmeksizin her büyüğümden ve her küçüğümden örnek aldığım bir davranış mutlaka var.

– Bu mesleği tercih etmek isteyenler için birkaç cümle ile başarıya giden püf noktaları senden duymak isteriz.

Fatih Rüstem Bebek: Bu işi öncelikle sevmeleri gerekir. Sevilmeden hiç bir işte başarı sağlayamazsınız. Bu işe başlayacak kardeşlerime tavsiyem işine saygı göstereceklerse mutlaka bir yerlerde boy göstereceklerdir. Ama her şeyden önemlisi atları çok sevmeleri gerek.

– Bu güzel sohbet için sana teşekkür ediyorum. Son sözü sana vermek istiyorum. Özellikle seni takip eden yarış sever dostlarımıza ve seni sevenlere bir mesajın var mı?

Fatih Rüstem Bebek: Ben teşekkür ederim. Beni destekleyen, bana gönül veren bütün yarış severlere çok teşekkür ediyorum. Sizlerin güvenini sarsmamaya elimden geldiğince özen gösteriyorum. Ama şartlar ne olursa olsun bizler sizlerin desteği ile buralardayız. Herkese sevgilerimi sunuyorum. Bir teşekkürü de bana bu fırsatı verdiğiniz için sana ve Yarış Dergisine etmek istiyorum.News Reporter

1 thought on “Namıdiğer Antalya Fatihi Fatih Rüstem Bebek bizimle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.