Ne Swiss Skydiver, ne de Monomoy Girl! Zafer Letruska’nın…

Türkiye Jokey Kulübü aygırlarından Daredevil’in G1 Preakness Stakes galibi ve Eclipse ödüllü kızı Swiss Skydiver (Daredevil – Starship, Warpspeed) ile Eylül 2018’den bu yana koştuğu hiçbir yarışta geçilmeyen ve kariyerinde 7 G1 galibiyeti bulunan Eclipse ödüllü şampiyon kısrak Monomoy Girl (Tapizar – Drumette, Henny Hughes), arasında büyük bir çekişmeye sahne olması beklenen 1 Milyon Dolar ikramiyeli G1 Apple Blossom Handicap’ı, Super Saver’ın 5 yaşındaki kızı Letruska (Super Saver -Magic Appeal, Successful Appeal) jokeyi Irad Ortiz Jr. ile kazandı.

Letruska ve Monomoy Girl

Oaklawn Hipodromunda 1700 metre kum pistte koşulan yarışta startla birlikte öne çıkan ve son virajı da önde döndükten sonra düzlükte rakibine yakalanıp geçilmesine rağmen son 100’de yeniden tazeleyerek muhteşem bir geri dönüşe imza atan Letruska, bu başarısı ile Amerikan Yarışçılığının gündemine oturdu.

Fausto Gutierrez tarafaından antrene edilen Letruska’nın 1’43”14’lük bitiriş derecesiyle galibiyete ulaştığı mücadelede bugüne kadar katıldığı 16 yarışın 14’ünden galibiyetle ayrılmış olan büyük favori Monomoy Girl (Tapizar) ikinci olurken, TJK aygırlarından Daredevil’in 3 Grup 1 koşu galibi ve Eclipse Ödüllü şampiyon kızı Swiss Skydiver (Daredevil) koşudan üçüncülükle ayrıldı.

Kariyerine Meksika’da başladı…

Kariyerine 2018 yılında Meksika’da başlayan ve 2019 yılında 2 yerel G1 yarış kazanma başarısı gösteren Letruska, 6 yarışlık geçilmezlik serisinin ardından geldiği Amerika Gulfstream Park’ta Copa Invitacional del Caribe Stakes’i kazandı.

2020 yılında Oaklawn Park’ta katıldığı koşudan da birincilikle ayrılan kısrak daha sonra ise Added Elegance Stakes’i kazanma başarısı gösterdi. Bu yarışın ardından G3 Shuvee Stakes ve G3 Rampart Stakes’ten birincilikle ayrılan Letruska, bu yılki ilk startı olan G3 Houston Ladies Classic Stakes’te de birinciliğe uzandı.

Son olarak 13 Mart 2021 günü Daredevil’in G1 Kentucky Oaks galibi kızı Shedaresthedevil’ın birinciliği ile sonuçlanan G2 Azeri Stakes’te ikinci olan klas kısrak, G1 Apple Blossom Handicap ile birlikte kariyerinin 18’inci startında 13’üncü birinciliğine ulaşırken kazancını da 1.157.319 $’a yükseltti.

Letruska (içte), Monomoy Girl (dışta)
News Reporter

1 thought on “Ne Swiss Skydiver, ne de Monomoy Girl! Zafer Letruska’nın…

  1. Winner Cirkel’ a dikkat ettiniz mi ne kadar harika. Bizde ise sadece 15-20 insan yan yana kupa ve jokeyler..,
    Yarışı koşan ve kazanan at yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir