Nefesler tutuldu, zafere uzanan EVEREST oldu…

24 Temmuz 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G1 Niğbolu koşusunu Yunus Berkehan Keleş’in sahibi ve yetiştiricisi olduğu ve antrenörlüğünü Sabit Eren’in yaptığı Everest (4y da Baba Mevlüt – Gazevan, Turbo) jokeyi Ayhan Kurşun ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Fış Fış (Baba Mevlüt) elde ederken, Kıyıcı (Kaizbert) üçüncü, Şimşek Efe (Altaha) dördüncü, Özşimşek (Özhaber) beşinci olarak pistten ayrıldı.

Everest (Ayhan Kurşun)

İstanbul’a G1 ile merhaba dedi…

Yarış yaşamına geçtiğimiz yıl Eylül ayında Ankara’da başlayan Everest, 3 yaşında 4 kez start alıp 2 kez kazanarak sezonu kapatmış, sonrasında kışı geçirmek üzere Adana’ya götürülen safkan kum pistte de 4 yarış kazanmayı başarmıştı. Bu sene yaz sezonunda Ankara’da koştuğu 3 yarışın çim pistte olan ikisini kazandıktan sonra Niğbolu Koşusunu hedefleyen Baba Mevlüt temsilcisi, ilk kez geldiği İstanbul’da son metreleri müthiş bir mücadeleye sahne olan koşuyu kazanarak kariyerinin ilk G1 galibiyetini elde etti.

Adıvar’ın 2 boy geç başladığı koşunun ilk metrelerinde Ersavaş ve Önerbeyi arasında liderlik mücadelesinden Önerbeyi galip ayrılarak liderliği aldı. İkincilikte Ersavaş daha sonra Kıyıcı, Özşimşek ve Afşar sırası ile 2000-1800 startları geçildi. 1600’de Önerbeyi liderliğini korurken ikincilikte Ersavaş onun da hemen arkasında Kıyıcı, Afşar ve Everest vardı. 1400 geçilirken atak yapan Ersavaş liderliği aldı. İkinciliğe Kıyıcı girerken daha sonra Önerbeyi, Afşar ve Everest sırası ile 800 startına kadar gelince. 800’de Ersavaş az farkla lider hemen dışında Kıyıcı daha sonra Everest ve Afşar sırası ile 600 geçilip düzlüğe çıkıldı. Düzlük dönülür dönülmez Kıyıcı liderliği aldı. Dışından Everest, içeriden Afşar, gerilerden Şimşek Efe, Özşimşek ve en dış kulvardan Fış Fış sprinte kalktılar. 200’de önde kalabalık bir liderlik mücadelesi yaşandı. Dış kulvardaki Şimşek Efe, Kıyıcı, Everest ve Fış Fış dörtlüsünün mücadelesi fotoda sonuçlanırken koşuyu bir burun farkı ve 2’46″68 bitiriş derecesi ile kazanan Everest oldu.News Reporter

2 thoughts on “Nefesler tutuldu, zafere uzanan EVEREST oldu…

  1. Harika bir yarıştı. Mücadele, heyecan, umutlar sonunda tüm safkanlar kazanmış kadar iyi koştu. Tüm safkanların ilgililerini tebrik ediyorum. Evereste gelince: Nadide bir arap safkanı. Tüm niteliklerini taşıyor eküri çok yatırım yapıyor dahada iyilerini hak ediyorlar. Arap atçılığı müthiş bir aygır daha kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir