ÖKEHAN’dan ilk Grup geldi…

19 Şubat 2021 Cuma günü İzmir Şirinyer Hipodromunda 1400 metre kum pistte koşulan 4 ve yukarı İngiliz atlarına mahsus A3 İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı Koşusunu, Ahmet Doğan Hüner’in sahibi, Mehmet İlker Akdeniz’in yetiştiricisi ve Asya Ömeroğlu’nun yetiştiricisi olduğu Ökehan (4y da Yonaguska – Shayk, Teofilo), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

8 safkanın katıldığı mücadelede ilk 200 metre içerisinde dış kulvardan üçüncülüğe yerleşen Ökehan, 800 direği geçilirken temposunu arttırıp Aksakallı’nın hemen arkasında ikinciliğe yerleşti. Son viraj dönülürken pisti ortalayan rakibinin içini tercih eden safkan, düzlüğe de ikinci sırada çıktı ve son 200’de arttırdığı temposu ile rakibini yakalayıp sonraki metrelerde farkı 1 boya çıkartarak 1’27”26’lık derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği Aksakallı (Intense Focus) elde ederken, mücadeleden King Man Go (Mendip) üçüncü, Grayocean (Offlee Wild) dördüncü, Bedwulf (Yonaguska) ise beşinci olarak ayrıldılar.

Ökehan (Halis Karataş)

İlk Grup galibiyeti…

Yarış yaşamının hepsi kum pistte olmak üzere 10’uncu startında 5’inci birinciliğini elde ederken kazancını 610.165 liraya yükselten Ökehan, 1400 metredeki 4’üncü birinciliğini hanesine yazdırırken, aynı zamanda ilk Grup koşu galibiyetine de imza atmış oldu.

News Reporter

2 thoughts on “ÖKEHAN’dan ilk Grup geldi…

  1. Ökehan kalite orjinli bir at. Aralıklarla koşuyordu en son da 4 ay arası vardı gerçekten o aradan çok iyi döndü. Annesi Shayk Galileo’nun koştuğu bütün yarışlarını kazanmış olan ve şuan Darley harasında aygır olan oğlu Teofilo kızı. Shayk ayrıca Türkiye’de iyi yarışlar yapan ve aygır olan Toruc Macto ile anneden kardeş. Baba Yonaguska da kum ağırlıklı atlar veriyor. 1000-2000 metre arası başarılı atları var. Özellikle eşgalli yavruları var ve erken gelişen atlar bir çoğu. Yonaguska artık hayatta değil ve son jenerasyon atlarından Ökehan. Sadece 10 kere koştu ve kapasiteli orjini ile daha yerlere gelebilecek ve 2000 metreye kadar nefesi yetebilecek gibi gözüküyor ki anne hattı uzuncu bu atın. Çimde de başarılı olabilecek gibi duruyor. Islak ve ağır çimde mutlaka yarış kazanacaktır. Ökehan’ın kazandığı yarışta 3. olan ve yarışın favorisi ve bana göre muhteşem bir safkan olan King Man Go bir at nasıl bitirilir, kapasitesinin altında koşturulur buna net örnektir. Atın sprintini tamamlayacak gücü yoktu. Aksakallı gibi başka bir kalite olup da çarçur edilmiş bir atı bile fotoda geçemedi. Ökehan da umarım yıpratılmaz grup yarışlarda sorunsuz devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir