O’nun da Triple Crown rüyası sona erdi!

Triple Crown (Üçlü Taç) deyimi 1956 yılından itibaren Erkek ve Dişi Tay Deneme koşularıyla birlikte yarışçılığımızın gündemine girmiştir ve ülkemizde 3 yaşlı bir İngiliz tayının Triple Crown yapabilmesi için Erkek ya da Dişi Tay Deneme, Gazi ve Ankara Koşularını kazanması gerekir.

Tarihi bu kadar eskiye dayanmasa da ülkemiz yarışçılığında Arap atlarına da Triple Crownimkanı verilmiştir. Buna göre; Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusu, safkan Arap atlarının Triple Crown(Üçlü Taç) yapabilmeleri için kazanmaları gereken koşulardan ilkini oluşturmaktadır. Bu koşuyu kazanan safkanın daha sonra Niğbolu ve Veliefendi Koşularını da kazanması gerekir.

Şayet herhangi bir Arap atı aynı yıl içerisinde bu 3 koşuyu kazanmayı başarırsa hem Triple Crown yapmış, hem de özel ödül olarak belirlenen ikramiyeyi sahibine kazandırmış olur.

SERTBERK’in Triple Crown hayali sona erdi…

28 Mayıs 2022 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda koşulan, ülkemizin en yüksek ikramiyeli üçüncü koşusu, Cumhuriyet Koşusundan sonra Arap atlarının yıl içerisindeki en önemli ikinci mücadelesi olan ve aynı zamanda Triple Crown’un (Üçlü Taç) ilk ayağını oluşturan G1/DHÖW/TR Türkiye Büyük Millet Meclisi Koşusunu, Sertberk (4y ka Berksoy – Adelina, Bozdağ) jokeyi Mehmet Akyavuz ile kazanmıştı.

Başarılı safkanın Triple Crown yapabilmesi için kazanması gereken ikinci koşu ise 4 yaşlı Arap atlarına mahsus Niğbolu Koşusu idi. 24 Temmuz 2022 Pazar günü İstanbul’da 2400 metre çim pistte koşulacak G1 koşunun kaydı bu sabah yapıldı. Ancak 14 safkanın kayıt olduğu mücadeleye maalesef Sertberk kayıt olmadı.

24 Haziran 2022 Cuma günü 2100 metre çim pistte koşulan G1 İstiklal Savaşı Koşusunu kazanmasına rağmen mücadeleden topallayarak çıkan safkan, yaşadığı sorun nedeniyle Niğbolu Koşusunu pas geçmek zorunda kaldı ve dolayısıyla Triple Crown yapma şansını da kaybetti. Böylelikle Erkek tay Deneme galibiyetinin ardından Gazi Koşusunda başarılı olamayan Final Dance’den sonra Sertberk için de Triple Crown hayali sona ermiş oldu.

Sertberk (Mehmet Akyavuz)

SECRET POWER için son bir adım kaldı…

Dişi Tay Deneme ve Kısrak koşularının ardından 96.Gazi Koşusunu da muhteşem bir performans sergileyerek kazanan Secret Power, Derbi galibiyeti ile Triple Crown’un ikinci ayağını da başarı ile geçti ve hedefe bir adım daha yaklaştı.

Başarılı dişi tay şayet 29 Eylül 2022 Cumartesi günü Ankara’da 2800 metre çim pistte koşulacak G1 Ankara Koşusunu da kazanırsa, 21 yıl aradan sonra ülkemizde bunu başarmış 9’uncu safkan olarak adını yarışçılık tarihimize altın harflerle yazdıracak.

Secret Power (Özcan Yıldırım)News Reporter

4 thoughts on “O’nun da Triple Crown rüyası sona erdi!

  1. Belkide boyle medyatik bir hayali yoktu!
    Son yillarda reyting icin boyle ozenti hedefleri koyan (medya) bizde olmuyor ya bu isler. Gereksiz siz su Kaizbertleri gundeme alin bunla iligli ic sesinizi yansitan haberler yapinki durustligunuze inanalim. Ama her ilgili ahira bir adet Verdikleri icin susmak daha cazip!

    1. Özenti hedef dediğiniz şey, Sertberk gibi şampiyon bir atın Triple Crown yapıp yapmayacağı! Bunun neresi özenti anlayamadım. Kaizbert konusunda ben düşüncelerimi defalarca hem yazdım, hem de TV’den açıkladım. Belki bu dünyanın yenisisiniz o yüzden haberiniz olmadı. Bu arada dürüstlük deyince; rambo ismiyle yorum yapınca bu dediğinize uygun davranmış oluyor musunuz diye düşünmeden edemedim doğrusu, kusura bakmayın!

  2. İngilizlerde üçlü taç 3yaşlı erkek/dişi tay deneme 3yaşlı Gazi ve 3yaşlı Ankara koşuları ile yapılırken arap safkanlarında üçlü taç diye bir şey yok çünkü ilk ayak 4yaş üstü TBMM koşusu olduğu için gerçekçilik payı kalmıyor üçlü tacın araplarda. Bu benim görüşüm TJK, yorumcular ve at sahipleri katılır katılmaz bilemem.

  3. Sertberk in triple crown hedefi laftaydi. Gercek olsa o ati 4 yukari yarislarda kosup gereksiz yipratmazlardi. Yazik oldu. Akyavuz da ati yaris icinde gereksiz yerlerde surup sakatliga davetiyede cikartiyordu. İnsallah tez zamanda doner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir