OSMAN BEY (Aygır Analizi)

OSMAN BEY (Aygır Analizi)

Yarış yaşamında iki kez G1 yarışı kazanmasının yanı sıra G2 ve G3 klasta yarışlar da kazanmayı başaran Osman Bey ayrıca yüksek yüzdeli birincilik ve ikincilik yüzdeleri ile dikkat çekmiştir.

Osman Bey’in soy ağacında bazı noktalar dikkat çekicidir.

Bunlardan biri özel chef-de-race isimler Relko ile onun 4/3 kardeşi Reliance arasındaki değerli bağlantıdır.

Yine Osman Bey’in soy ağacında kısrak baba hattındaki dört kısrak babasının da Nasrullah hattından gelmesi oldukça dikkat çekicidir.

Dolayısıyla özellikle Sir Gaylord ve Hail To Reason hattından gelen isimler ile Nasrullah-Royal Charger etkili soy kurulumları ihtimali olabilir.

Diğer taraftan Osman Bey’in babasının en iyi yavrularını incelediğimizde özellikle Distant Relative ve onun temsicileri ile başarılı ürünler verdiğini görmekteyiz.

Bosporus’un başta G1 galibi yavrusu Luminary ve G2 galibi yavrusu Rampoldi’nin kısrak babaları Distant Relative olup, ayrıca bazı başka başarılı temsilcilerinde de bu etkiyi görmekteyiz.

Dolayısıyla Osman Bey’in Distant Relative ve bu hattan gelen temsilcilere sahip kısrak babalarını taşıyan kısraklar ile uyum ihtimali söz konusudur.

Osman Bey

Yine Osman Bey’in soy ağacına bakıldığında baba ve kısrak baba noktalarında Night Shift ve Nijinsky gibi isimleri görmektekteyiz ki, bu isimlerin tamamlayıcısı olarak Storm Bird ve tabi ki onun oğlu Storm Cat hattından gelen isimler aygır için düşünülebilir.

Diğer taraftan Bosporus’un kısrak babası olarak Storm Cat hattından gelen Lion Heart ile Compiler gibi başarılı bir at da verdiğini bilmekteyiz.

Ayrıca Osman Bey’in soy ağacına belli ölçüde benzer bir soy kurulumuna sahip olan Native Khan’ın da Lion Heart ile de başarılı soy kurguları oluşturmaktadır. Gerek Osman Bey, gerekse de Lion Heart’ın ortak dede noktasında Night Shift benzerliğinin dışında, her iki isim de de soy ağaçlarında diğer taraflarda Nasrullah hattından gelen isimlerin zenginliğine sahiptirler.

Osman Bey’in uyum ihtimali olduğunu ifade ettiğimiz Lion Heart’ın babası Tale Of The Cat, 2-f familyasından gelmekte olup, bu familyadan gelme bir başka ünlü aygır Gone West temsilcileri ile Bosporus’un iyi yavrular oluşturmuştur.

Örneğin G1 galibi King Berkay ve G3 galibi Lady Venüs’ün kısrak babaları Royal Abjar olup, G3 galibi Eren Efendi’nin kısrak babası West By West de Royal Abjar gibi Gone West temsilcisidir.

Ayrıca yine G1 galibi Oğlum Doruk’un da ikinci kısrak babası Royal Abjar olup, dolayısı ile Osman Bey’in Gone West hattından gelen kısrak baba temsilcileri ile uyum olasılığı mevcuttur.

2-f familyadan gelen aygır baba hatları ile babasının uyumu olduğunu ifade ettiğimiz Osman Bey için yine Tale Of The Cat ile aynı familyadan ve baba hattında da bu aygır gibi Storm Cat’den gelen Johannesburg hattından gelen kısrak baba temsilcileri de Osman Bey için değerlendirilebilir.

Osman Bey’in babası Bosporus’un en başarılı temsilcilerinden biri olan ve G1 kazanan temsilcisi Oğlum Doruk’un kısrak baba hanesinde Victory Gallop ismini görmekteyiz.

Bosporus

Yine Bosporus başarılı temsilcilerinde Galactica’nın kısrak babası hanesinde Woodman olup, ayrıca aygırın başarılı yavruları Gold Foot, Çuhadaroğlu ve Pixy gibi temsilcilerinde de kısrak baba hatlarına baktığımızda Victory Gallop ve Woodman gibi Mr.Prospector hattından gelen isimler olan Seeking The Gold, Native Procida ve Smart Strike gibi isimler mevcuttur.

Gone West’in de Mr.Prospector oğlu olduğu düşünülürse, bu hattan gelen bazı diğer isimler de, tabi ki diğer soy etkenleri irdelenmek sureti ile Osman Bey için düşünülebilir.

Ayrıca Victory Gallop’un oğlu olan Ballıkaya isimli aygırın dişileri de, her ne kadar sayıları az olsa da Osman Bey için değerlendirilebilir.

Zira Osman Bey’in babası Bosporus, Ballıkaya’nın anne neslini oluşturan Katira soyu ile G1 galibi Belmont’u vermiş olup, ayrıca Osman Bey’in aygırlık yapan bir başka kardeşi Perfecto da yine aynı anne soyu ile girdiği on yarışın yedisini kazanan Ezmatra gibi bir atı vermiştir.

Diğer taraftan Bosporus’un kısrak babası olarak da Mr.Prospector hattından gelen isimler ile uyumunu Lament Of Victory, Luminescence ,My Royal Sun gibi grup yarış galiplerinin soy ağaçlarında görmekteyiz ki, bunlardan My Royal Sun’ın babasının Royal Abjar oluşu üst paragraflarda ifade edilen Gone West vurgusuna farklı bir referans desteği sağlarken, diğerlerinin de Mr.Prospector hattından oluşu, bu hat ile Bosporus’un uyumuna farklı örnekler olarak da ifade edilebilir.

Osman Bey’in, çok zengin bir içeriğe sahip Danzig hattı temsilcileri ile de uyum sağlaması, şüphesiz diğer soy faktörlerinin de irdelenmesi sureti ile anlaşılabilir ki, en iyi baba kardeşlerinden olan G1 galibi Belmont ve Boğaziçi gibi isimlerde de söz konusu hat ile uyumunu görmek mümkündür.

♦ OSMAN BEY UYUMLU KISRAK BABA HATLARI

Habitat Hattı : Distant Relative, Luxor, Mali, Church Pictures, Değirmendereli

Luxor Hattı : Dutyfree,  Graystorm, Grey Coral

Storm Cat Hattı : Lion Heart,  Perfect Storm, After Market, Marcavelly, Bekmezbey

Mountain Cat Hattı : Champs To Champs, Deha, Golden Sun

Harlans Holiday Hattı : Mendip, Hakeem, Agresivo

Storm Bird Hattı : Ocean Crest

Gone West Hattı : West by West, El Corredor, Banknote, Ajmera,

Royal Abjar Hattı : Abjar Academy, Fairson, Harputlu Gaggoş

Victory Gallop Hattı : Kırdemirkır , Ballıkaya, Hot Chocolate

Fappiano Hattı : Sidney’s Candy, Amerikalı, Dilum, Sharp Knife

Smart Strike Hattı : Papa Clem, Euprhates

Woodman Hattı : Mujtahid, Ultramar, Son Of Sun

Procida Hattı : Native Procida

Carson City Hattı : Cuvee, Run Away And Hide

Forty Niner Hattı : Justenuffhumor, Utopia

Kingmambo Hattı : Okawango, Kuloğlu, Rey De Cafe

Never Bend Hattı : Wolf, Doyoun, Velociraptor, Shining Wolf

Danzig : Eagle Eyed, Sea Hero, Akındayım, Country Reel, Evoke,

Danehill Hattı : Fast ‘n’ Famous, Bushranger, Talip Han, Kurtaran

Green Desert Hattı : Approve, Halicarnassus, Crimean Tatar, Maximus Dream,

Nureyev Hattı : Kaneko, Captain Rio, Dai Jin

Sadlers Wells Hattı : Authorized, Powerscourt, Toruk Macto

Roberto Hattı : Dr.Fong, Red Bishop

Sunday Silence Hattı : Divine Light, Smart Robin, King David, Bay Çiftçioğlu, Renk

Private Account Hattı : Unaccounted For, Derviş Ağa, Azaraks

Balidar Hattı : Bijou D’Inde

♦ OSMAN BEY BABASI BOSPORUS GRUP GALİBİ YAVRULARI

TEMSİLCİSİ KISRAK BABASI ONUN BABASI
OSMAN BEY RIVER SPECIAL RIVERMAN
OĞLUM DORUK VICTORY GALLOP CRYPTOCLEARANCE
LUMINARY DISTANT RELATIVE HABITAT
KING BERKAY ROYAL ABJAR GONE WEST
BELMONT DAYJUR DANZIG
RAMPOLDI DISTANT RELATIVE HABITAT
BARUDI WOLF NEVER BEND
UTKUNBABA RED BISHOP SILVER HAWK
BOĞAZİÇİ SEA HERO POLISH NAVY
LADY VENÜS ROYAL ABJAR GONE WEST
STEEL BROTHERS MICHAEL JACKSON CASTLE RISING
EREN EFENDİ WEST BY WEST GONE WEST
LAGUARDIA RIVER SPECIAL RIVERMAN
GALACTICA WOODMAN MR.PROSPECTOR
DISTANT RISING FORZANDO FORMIDABLE
ADİSA SEA HERO POLISH NAVY
HÜSAM AĞA SUN MUSIC SADLER’S WELLS
NO JOKE JOHNY GUITAR GOLD GUARD
TOFAN HANDSOME STAR EL GRAN SENOR

 

News Reporter

1 thought on “OSMAN BEY (Aygır Analizi)

  1. Bosporus yavrusu ama grup koşu zaferleri hep uzunda gerçekten nasıl yavrular verecek merakla bekliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir