Özdemir Atman Kupası BIRD NEST’in…

18 Temmuz 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı Dişi İngiliz taylarına mahsus G3 Özdemir Atman Koşusunu, Eray Hazar’ın sahibi ve yetiştiricisi, Adem Güven’in ise antrenörü olduğu Bird Nest (3y dd Dr Fong – Şahizer, Lion Heart) jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Chaotic (Azaraks) elde ederken, mücadeleden Hard Off Hüsne (Luxor) üçüncü, Fearless Lady (After Market) dördüncü, Laetita (Native Khan) ise beşinci olarak ayrıldı.

Bird Nest (Ahmet Çelik)

İlk Grup galibiyeti…

Kariyerinin 10’uncu startında 4’üncü birinciliğini elde eden Bird Nest, İstanbul’daki ilk birinciliğini elde ettiği mücadelede aynı zamanda kariyerinin ilk Grup koşu galibiyetine de imza atmış oldu.

Geçen sene 2 yaşlı olarak Aralık ayında Adana kum pistinde katıldığı tek mücadele olan Şartlı-1 koşuyu kazanarak 3 yaşlılığına dönen Bird Nest, Ocak, Mart ve Nisan aylarında Adana kumunda 4 yarış daha koşup bu yarışların tamamını ilk beş sıra içerisinde bitirdi.

Yaz sezonu Ankara’ya gelen ve Mayıs ayında Ankara kum pistinde koştuğu Kv-7 koşudan birincilikle ayrılan safkan, 17 gün sonra bu defa çim pistte katıldığı Kv-6 Dünya Kadınlar Günü Koşusunu da kazanmayı başardı.Bird Nest’in İstanbul’daki ilk sınavı Haziran ayında katıldığı G1 Kısrak Koşusu idi… 18 tayın iştirak ettiği koşudan 10’unculukla ayrılan dişi tay, 20 gün sonra yine İstanbul çim pistinde koştuğu G2 Nene Hatun Koşusunu ise ön gruba yakın bir 6’ıncılıkla tamamladı.

İstanbul çim pistinde koştuğu zorluk derecesi yüksek iki koşunun ardından Özdemir Atman Koşusuna gelen Bird Nest, bu defa startla birlikte koşunun liderliği yapmaya başladı. Formda jokeyi ile baştan sonra koşunun temposunu tayin eden safkan, düzlükte rakiplerinin ataklarına aynı şekilde karşılık vererek 1.5 boyluk farkla ve 2’09”65’lik derecesi ile birinciliğe uzanmasını bildi. Klas tay böylelikle, Adana kum pisti, Ankara kum pisti ve Ankara çim pistinden sonra İstanbul çim pistinde de yarış kazanmayı başararak yeteneklerini gözler önüne serdi.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.