Özel Haber! COVİD-19, Özelleştirmeyi 2022’ye attı!

At yarışlarında bir süredir gündem dışı kalan özelleştirme tekrar masada… Türkiye Varlık Fonu’nun At Yarışlarını Özelleştirme Takvimi Covid-19 nedeniyle 2022’ye sarktı.

Mehmet Ayan

Lig Radyo Genel Yayın Yönetmeni ve dergimiz yazarı Mehmet Ayan’ın FON KULİSLERİNDEN edindiği bilgiler şöyle…

Türkiye Varlık Fonu AŞ Yönetim Kurulu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın başkanlığında geçtiğimiz hafta Cuma günü toplandı.

Vahdettin Köşkü’ndeki toplantıya, Varlık Fonu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sönmez ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaklaşık 150 sayfaya yakın bir sunum yapıldı. Sunumda at yarışlarının özelleştirilmesine 2-3 sayfa kadar yer ayrıldı.

Öncelikli olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndaki görev değişimi gerek at yarışlarında gerekse Varlık Fonu’na ait diğer kuruluşlarda yapılacak özelleştirme ve benzeri ekonomik etkinlikleri etkilemeyecek. Konuya ilişkin siyasi iradenin aynen sürdüğü bildiriliyor.

Dünyayı etkileyen Covid-19, bu konuda da bir takım ertelemelere neden oldu. Normal şartlarda 2021’e ‘at yarışlarında özelleştirilmiş’ bir yapıyla girmeyi hedefleyen Türkiye Varlık Fonu, salgın sebebiyle bunu gerçekleştiremedi.

Ancak önemli bir nokta şu ki; 2021 OCAK-ŞUBAT döneminde ihale süreci başlatılıyor. Agresif hedef 2021 EYLÜL olsa da, özelleştirme sürecinin tamamen bitirilmesinde makul hedefin 2022’nin ilk günleri olduğu bildiriliyor.

Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Serdal Adalı, TJK Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Müdür Tuncel Aydın ile ayda 1 ya da 2 kez bir araya gelen Varlık Fonu Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sönmez’in konuya çok hassas eğildiği belirtiliyor.

Özelleştirme için aday 4-5 yatırımcı firma olduğu, Covid-19 sürecinde bunların sadece 1 tanesinin teklifini geri çekmeyi planladığı, kalan 3-4 firmanın ise ihaleye sıkı hazırlandığı gelen bilgiler arasında… Bu firmalar 1 ay süreyle TJK’nın tüm bilgilerin yer aldığı online bir data-base vasıtasıyla talip oldukları işletmenin röntgenini çekebiliyor.

Kritik soru elbette şu? Masaya kimlerle oturuluyor?

Bu konuda bilgi edinmek, en azından bu aşamada mümkün değil! Ancak “Masaya oturulmayan, ilgisi bilinen, halihazırda şans oyunlarında zaten var olan, olağan firmalar da sürece dahil olacak gibi duruyor!”

News Reporter

2 thoughts on “Özel Haber! COVİD-19, Özelleştirmeyi 2022’ye attı!

  1. mıllı pıyangoyu özelleştırdıler,ıçıne ettıler yok çılgın mılgın mılletı soyuyorlar tabıı oynayan kerız bulurlarsa at yarışınıda özelleştırıp daha fazla kazanmak ısteyecek alacak olan onuda çılgın at yarışı yaparlar artık…sata sata bıtıremedıler devlete kazanç sağlıyor mılyarlarca kımlere köşe döndürmek ıstıyorsunuz bırakın bu ışlerı…

  2. Bu iş en geç 3 ay sonra tamamen biter alan yeni sahip çalışmaya başlar …Tjk şu an atçıya neiylik yapabilirse yapmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir