ÖZGECAN ASLAN Koşusu ve Organizasyon…

Kadına yönelik şiddetin simgesi haline gelen Özgecan Aslan adına Yeşiloba Hipodromunda bu sene 5’incisi düzenlenen organizasyona katılmak için 12 Mart 2019 Salı günü bir grup gazeteci ve yarış yazarı arkadaşımızla beraber Adana’ya gittim.

Toplumumuzda kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık geliştirilmesi için Türkiye Jokey Kulübü tarafından 2015’ten bu yana aralıksız olarak düzenlenen organizasyon, vefatının 5’inci yılında bir kez daha Türkiye’yi bu hassas konuda uyandıran çok güzel bir etkinlik oldu. Atlar bir kez daha Özgecan için yarıştı…

TJK Yönetim Kurulu, Yüksek Komiserler Kurulu ve Adana Valiliği temsilcilerinin yanı sıra, Kadın Derneklerinin Adana temsilcileri, basın mensupları ve merhumenin Aile fertlerinin katıldığı etkinlikte çok özel ve duygusal anlar yaşandı. Dolayısıyla bu ortamı yaratan TJK Yönetimine, Profesyonel Kadrolarına ve Hipodromda gelen tüm konuklara samimi ve eksiksiz bir ev sahipliği yapan değerli Müdür dostumuz Bora Güralp’e çok teşekkür ediyorum.

Özgecan Aslan için düzenlenen koşuya gelince; 4 ve yukarı yaşlı İngiliz atlarının katıldığı koşuyu Kamil Kahyaoğlu’na ait olan ve İbrahim Bekiroğulları tarafından antrene edilen Ömer In My Heart, jokeyi Özcan Yıldırım ile kolay bir galibiyet elde etti. Yarış sonrası yapılan törende kupayı Songül Kahyaoğlu aldı. Bu anlamlı kupayı Özgecan Aslan’ın babası Mehmet Aslan takdim ederken, merhumenin annesi Songül Aslan da Songül hanıma bir buket çiçek verdi.

Ömer In My Heart (Özcan Yıldırım)

 

Kupa töreninin ardından TJK Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Göktürk günün önemine yönelik yaptığı konuşmada; “Kadına şiddet olaylarında ülke olarak çok yol almamız gerekir. Atamızın söylediği gibi muasır medeniyet seviyesine ulaşmamız için kadın erkek eşitliğini pekiştirmeliyiz. Bu anlamda Özgecan kızımızın da hatırasını yaşatmamız lazım, çünkü o artık bir sembol oldu hepimiz için. Bu vesileyle ailenin de acısını paylaşıyor ve tekrar başsağlığı diliyorum” dedi.

Toplumsal konulara olan duyarlılığı ile birçok sosyal sorumluluk projesinde yer alan Türkiye Jokey Kulübü, Kadir Çivici‘nin sanatını konuşturduğu Fark Yaratan Girişimci Kadınlar Fotoğraf Sergisi’ni, Adana Yeşiloba Hipodromu’na da taşıyarak bu koşu vesilesiyle hipodroma gelen yarışseverlerin beğenisine sundu.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir