Pazar günü Veliefendi’de ‘Erken Derbi’ var…

Sezonun başarılı 3 yaşlı erkek taylarını bir araya getiren, Gazi Koşusu öncesi en son ve önemli provalardan biri olarak kabul edilen ve otoriteler tarafından bir nevi ‘Erken Derbi’ olarak değerlendirilen Sait Akson Koşusu, 4 Haziran 2023 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda koşulacak.

2200 metre çim pistte koşulan 562.000 TL birincilik ikramiyeli koşuda son üç yıl üst üste birinciliğe ulaşan Kurtel Ekürisi, tarihte bunu başaran ilk eküri olarak adını yarışçılık tarihine altın harflerle yazdırmıştı. Şayet bu seneki koşuyu da ekürinin taylarından herhangi biri kazanırsa çıtayı üç yarıştan dörde çıkarmış olacak ve bu rekoru bir daha kırabilmek çok zorlaşacak!

2 Haziran 2023 Cuma günü deklaresi yapılan bu seneki koşuda 9 tay start alacak. Bunlar içerisinde yaz sezonunu Nisan ayı içerisinde Ankara çim pistinde koştuğu 1900 metre mesafeli iki mücadeleyi kazanarak açan ve ardından İstanbul’a geldiği ilk yarış olan Erkek Tay Deneme Koşusunu az farkla ikinci olarak tamamlayan Aracı Ekürisine ait Native Power (Native Khan), Gazi koşularının şampiyon jokeyi Ahmet Çelik ile koşunun ağır favorisi olarak gösteriliyor.

Geçen senenin şampiyon iki yaşlısı ve Erkek Tay Deneme Koşusunun üçüncüsü Cosmic Kid (Lemon Drop Kid), bu yarışa ekürileri Lord Of Pelennor (Victory Gallop) ve Sound Of Summer (Torok) ile birlikte katılacak. Dolayısıyla start alacak olan tayların 3’te 1’i Kurtel ekürisinin formasını taşıyor olacak.

Sansasyonel bir paraya el değiştirdikten sonra Adil Tügel ve Sadık Eliyeşil Koşularını ikinci bitiren, ardından 2100 metre çim pistteki Dinçer Cebeci Koşusunu kazanarak Derbi öncesi iddiasını gözler önüne seren Anadolu Koparan (Native Khan) ve Tevfik Çelikoğlu Koşusundaki performansı ile bir anda dikkatleri üzerine çeken Qualizto (Torok) da koşunun şanslı gösterilen isimlerinden… Alanalp (Bushranger), Bright Fire (Native Khan) ve Mr Big Shot (Native Khan) da sezonun başarılı ve zaman zaman ciddi başarılara imza atan taylarından…

Kazanan tayın büyük ihtimalle Gazi Koşusunun favorisi durumuna geleceği yarışın normal çim pistte, açık ve güneşli bir havada ve 23 derece sıcaklıkta koşulması bekleniyor.

News Reporter

8 thoughts on “Pazar günü Veliefendi’de ‘Erken Derbi’ var…

 1. İçlerinde en çok Qualizto’nun sprintini beğendim.
  2000 metreden sonra hiç koşmamış gibi ezici sprint yapıyor.
  Bu at iyi bir idareyle gaziyi kazanabilir.

  1. Qualizto’nun gaziye katılma hakkı varmı bilmiyorum ama Sait Akson koşusunda beni yanıltmadı.

 2. Zavallı Kurtel
  LORD OF PELENNOR a ,e.çizik ,yada tokaçoglu bınseydi
  alırdı yarışı,son 500 de hala en geride,
  LONG RUNNER Gitti,Domine etme zamanıda bitti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir