PEGASUS’da kalite kanatlandırdı…

Uluslararası yarışçılık organizasyonunda yeni yılın merakla beklenen ilk büyük organizasyonu olan Pegasus World Cup, geçtiğimiz hafta sonu Gulfstream Park Hipodromunda koşuldu.

Geçen yıl ile birlikte koşu ikramiyelerinin önceki yıllara göre belirgin düşüşü ile istenilen şaşa da değil gibi gözükse de, organizasyonun yapıldığı ülkenin dünya yarışçılığında ki baskınlığı itibari ile ciddi ve de prestijli bir yarış olduğu da muhakkaktır.

Geçen yıl Mucho Gusto’nun kazandığını yarışın bu yılki randevusunda start alan 12 at içinde kazanan Knicks Go oldu. Bu galibiyeti ile altıncı birinciliğine ulaşan Knicks Go’nun daha önceki birincilikleri arasında, Breeders Cup Mile ve Keenland Breeders Futurity gibi G1 galibiyetlerinin yanı sıra, yine prestijli bir başka G1 yarışı olan Breeders Cup Juvenile de elde ettiği ikincilik de çok değerlidir şüphesiz…

Knicks Go

Knicks Go’nun annesi Kosmo’s Buddy yarış yaşamında 5 yarış kazanmayı başarmış bir kısraktır ve bunların ikisi Listed yarıştır.

Kosmo’s Budy’nin babası Outflanker, Danzig ile Lassie Lady isimli kısraktan olmadır ki, Laslie Lady’nin annesinin efsane kısraklardan Lassie Dear olduğunu görmekteyiz.

Adeta hem aygır, hem kısrak üretme makinesi bir kısrak olan Lassie Dear’ın meşhur yavruları arasında bulunan Deerhound ve Foxhound gibi atlar Danzig’in temsilcileridir ve dolayısı ile Outflanker’in bu kaliteli atlar ile çok yakın akrabadır.

Lassie Dear

Ayrıca Lassie Lady’nin anne kardeşleri arasında bulunan Weekend Surprise’ın A.P.Indy ve Summer Quall gibi önemli atların annesi olmasının yanı sıra, bahse konu bu iki kısrağın bir başka anne kardeşi Charming Lassie’nin de bir başka önemli isim olan Lemon Drop Kid’in annesi olduğunu görmekteyiz.

Knicks Go’nun annesi Kosmo’s Buddy’nin annesi Vaulted de yarış yaşamı başarılı bir kısrak olup, Allens Prospect isimli aygırın kızıdır.

Babası Mr.Prospector olan Allens Prospect’in annesi Change Water’ın en meşhur yavrusu Fall Aspen olup, bu kısrağın da çok çok üretken bir isim olduğunu Bianconi, Hamas, Timbeer Country, Fort Wood, Colorado Dancer ve Northern Aspen gibi kaliteli ürünleri ile görmekteyiz.

Bunlardan Colorado Dancer’ın, Mr.Prospector oğlu Seeking The Gold ile Dubai Millenium gibi efsane bir atı verdiği göz önünde bulundurulursa, Knicks Go’nun ikinci kısrak babası Allen’s Prospect’in, Dubai Millenium ile yüksek seviyede akrabalık içerdiğini ifade etmek  mümkündür, ortak baba ve anne ata noktaları itibari ile…

Knicks Go’nun üçüncü kısrak babası olan Medaille D’or da Secretariat ile Fanfreluche isimli kısraktan olmadır ki, bu kısrak da Night Shift, Barachois, Coco La Terrour gibi özel atların anne kardeşi olması dışında, bir başka ünlü anne kardeşi American Legacy de ülkemizde annelik kariyeri bulunan Czars Bride ile anımsayabiliriz.

Velhasıl, Pegasus World galibi Knick Go’nun ilk üç kısrak babasının anne hatlarının Lassie Dear, Change Water, Ciboulette gibi çok özel kısrak soylarının baskın etkilerini taşımaktadır. Allah’ım bize de böylesine nasip et, Amin! diyerek bu bölümü noktalayalım!

Bu kadar yazdın da Knick Go’nun babası Paytner hakkında laf etmedin hala diyenleriniz varsa, işte bunun için bu bahsi sona aldım. Paytner ismi nerede diye yazıyı buraya kadar sabırla okuyanlar var, onları üzmeyelim!

Knicks Go, Pegasus World Cup’u kazanmadan evvel, bu aygırdan gebe bir kısrak için gayet uygun bir alım gerçekleştiren Recep Avşar ağabeyimizi bu uzak görüşlü hareketinden ötürü tebrik ediyoruz. Kuşkusuz Pegasus World Cup’tan sonra bir Paytner gebesi kısrağı aynı şartlarda almak zor bir ihtimaldir.

Peki, Paynter nasıl bir aygır?

Annesi Tizso, efsane yarış atı ve efsane olamasa da aygırlık kariyeri iyice bir aygır olan Tiznow’un tam kardeşi olup, ayrıca Budroyale, Tizbud, Tizdubai gibi özel atların tam kardeşidir ki, bahse konu bu kaliteli atların tam kardeşi bir başka isim olan Tizamazing, Preakness Stakes galibi Oxbow’un annesidir.

Oxbow’un babası Awesome Again olup, bu at da Paytner’ın babasıdır, yani Paytner=Oxbow=buram buram Kalite!

Paynter
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir