PITIR’dan ALİ RIZA BEY zaferi ile kariyer zirvesi…

26 Haziran 2022 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1400 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G2 Ali Rıza Bey koşusunu, Salih Durmaz’ın sahibi olduğu, Kadir Durmaz tarafından yetiştirilen ve antrenörlüğünü Mehmet Kaya’nın yaptığı Pıtır (5y ka Güntay – İncidil, İbocan) jokeyi Mustafa Çiçek ile kazandı.

Koşunun ikinciliğini Karamustafa (Caş) elde ederken, mücadeleden Demirperde (Altaha) üçüncü, Sancar (Altaha) dördüncü, Aryaliva (Canberktay) ise beşinci olarak pistten ayrıldı.

Pıtır (Mustafa Çiçek)

Çıtayı yükseltti…

Son yarışlarında pist, mesafe ve şehir ayırımı yapmadan oldukça başarılı yarışlar koşan Pıtır, son metreleri çok zevkli geçen mücadeleyi jokeyinin etkili binişi ile kazanarak ilk G2 galibiyetini elde etti ve çıtayı bir üst seviyeye taşımış oldu.

Toplu sayılabilecek çıkışla birlikte süratli safkan Yeltay koşunun liderliğini aldı. Dış kulvardan atak yapan Yollaraz ikinciliğe, Tekkurşun üçüncülüğe girdi. Daha sonra Pıtır ve Sülünbike sırası ile 1200 ve 1000 startları geçildi. 800’de Yeltay liderliğini korurken Yollaraz yine ikincilikte daha sonra Tekkurşun ve Pıtır şeklinde 600 geçilip düzlüğe çıkıldı.

Son 400’de Yeltay yine liderdi, orta kulvardan Tekkurşun hemen dışından Pıtır gerilerden Karamustafa, Demirperde ve Sancar’ın atakları görüldü. 200’de orta kulvardan gelen Pıtır liderliği aldı. Son metrelerde Karamustafa ve Demirperde’nin ataklarına aynı şekilde cevap veren safkan koşuyu baş farkı ve 1’31″65’lik bitiriş derecesi ile kazanan safkan oldu.News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir