Popüler değil ne yazık ki!

10 Nisan 20201 Adana Cumartesi programında üç yaşlılara ait KV-7 Esat Özbilen Koşusunda iki katılımcının isimlerinin varlığı koşuyu ilginç kılan unsurlardan biri gibi olsa da, bu yarışa üçte üç yapıp gelen 2018 doğumlu Uğurtay’ın performansı merak edilen bir konu idi.

1900 metre mesafedeki koşuda bu sefer 2018 doğumlu Castle Rising kazanıp 7.70 ganyanı ile koşan at sayısına göre iyi de bir sürprize imza attı bence…

Castle Rising (Ahmet Çelik) önde, Uğurtay (Halis Karataş) arkada dışta

Her iki başarılı tayın önündeki 2018 uzantıları, bu isimlerin orijinallerini taşıyan atlara saygının farklı bir ifadesidir. Bilhassa canlı seyretme fırsatı bulduğumuz Uğurtay’a!

Yarışı kazanan 2018-Castle Rising’in babası Popular Demand olup son yıllarda ki başarılı ürünleri arasında bir tayının da girdiğini görmekteyiz başarılı aygırın…

Aygır başarılı ama Popüler değil, ama ismi Popular!

Olur böyle vakalar!

2018-Castle Rising’in annesi Duygulu, Danehill kızı olup Popular Demand’in de da Eagle Eyed temsilcisi olması pedigri açısında ilginç bir eşleşmeyi karşımıza çıkarmaktadır.

Zira bilindiği üzere Eagle Eyed ve Danehill tam kardeştirler. Dolayısı ile 2018-Castle Rising de tam kardeşleri Eagle Eyed ve Danehill üzerine 2*2 akrabadır.

Popular Demand ne yazık ki hak ettiği değeri göremedi ve 2020 yılında kaybettik bu değerli ismi… Onun için daha aygırlığının ilk yıllarında bir yazı yazmıştım ve başarılı olabileceğine de işaret etmiştim ama ne yazık ki, bu yazıyı da göremiyoruz artık sitemizde!

Tekrar 2018-Castle Rising’e dönersek, bu tayın büyük annesi Sentiment yarış koşmamış bir kısrak olmakla birlikte ünlü aygır Alleging ile anne kardeşidir.

Sentimen ayrıca Nomrood ve Monastery gibi sınıf atlarla ile anne kardeşi olması dışında bir diğer anne kardeşi Avila’nın da G1 galibi Dilshaan’ın annesi olması, söz konusu anne neslinin kalitesine işaret eder.

Popular Demand
News Reporter

6 thoughts on “Popüler değil ne yazık ki!

 1. Muslihittin hocam yeri gelmişken sorayım ; Danehill ve bizim Eagle Eyed tam kardeşler. Danehill dünyanın en önde gelen yarışçılık ülkelerinde aygır olarak,anne babası hatta aygır babası olarak resmen damga vurmuş bir isim. tam kardeşi eagle eyed ise ülkemizde dahi o derece etkili olamadı bunun nedeni ne olabilir sizce ?

  1. Merhaba
   Bir elin tüm parmakları aynı değil denilebilir ilk planda basitçe
   konu tamamen genetik bağlamda düşünülebilir, dominant-resesif
   Yine de Eagle Eyed pedigrisi itibari ile değerli bir taşıyıcıdır ve kısrak babası olarak Kinowa-Finesse-Kuru Soğan gibi G1 ürünlerinde bunu göstermiştir

   1. Açıklama için Teşekkürler üstadım sahada bu at Danehill in tam kardeşi olamaz vs yorumlar olmuştu bir dönem o yüzden sordum.İki kardeş arası bu kadar orantısız ve afaki bir fark olunca normal karşılıyorum. ama o cevher eagle eyed ın dna larında şifreli şekilde mevcut ise eğer mutlaka çıkacaktır ileride de

 2. Popular demand Çok büyük kayıp gerek anne tarafı nın karayel, gereksede babasının danehilin öz kardeşi olmasıyla, ulkemizde danehilin avustralyadaki etkisine benzer etki yapabilirmiş yeterli sayıda aşım görse, kısıtlı yavrulariyla yakaladığı başarı ise inanilmaz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir