POWERMAN’in Çifte Bayram için bileti cebinde…

1 Ağustos 2020 Cumartesi günü Ankara 75.Yıl Hipodromunda 2200 metre çim pistte koşulan ve Gazi Koşusu öncesi 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus en önemli sınavlardan biri olarak kabul edilip, Ankara Koşusundan sonra 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus Başkent’teki en önemli mücadele olan G2 Mehmet Akif Ersoy Koşusunu, Hasan Hüseyin Temel’in sahibi ve yetiştiricisi, Cengiz Aydoğan’ın ise antrenörü olduğu Powerman (3y de Powerscourt – Kızım Melike, Kaneko), jokeyi Halis Karataş ile kazandı.

8 Tayın start aldığı mücadeleye 5 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Powerman, ilk metrelerde koşuya tereddütlü başlayan Kingsman ve Lord Of Game’in hemen önünde altıncılığa yerleşti. Karşı düzlükte de bu pozisyonunu koruyan ve son virajı iki atın arasında beşinci sırada dönen safkan, 400’den sonra arttırdığı temposu ile son 200’de üçüncülüğe girdi ve bu metreden sonra öndeki rakipleri ile arasındaki farkı her metrede biraz daha kapatıp, son 100’de ele geçirdiği liderliği aynaya kadar devam ettirerek 2’17”33’lük derecesi ile 1 boy önde birinciliğe uzanan isim oldu.

Powerman (Halis Karataş)

Kumda başladı, Çim Pist ve Uzun mesafede farklılaştı!

Yarış hayatına Şubat ayında İzmir’de start aldığı Şartlı-1 mücadele ile başlayıp, kum pistteki bu koşudan ikincilikle ayrılan Powerman, 3 hafta sonra start aldığı kum pistteki bir diğer maiden mücadeleden ise dördüncülükle ayrılmıştı.

Lozan gibi kum pistte önemli başarılara imza atan bir safkanın anne kardeşi olan safkan bu iki koşu sonrası kum pist defterini kapatıp rotasını çim piste çevirdi. Çim pistte ilk olarak 18 Haziran tarihinde Ankara’da 1600 metre çim pistte bir maiden yarış koştu. Geciken atakları ile mücadeleden ikincilikle ayrılan erkek tay, 9 gün sonra bu defa 1900 metrede start aldığı maiden yarışı kazanarak kariyerinin ilk birinciliğini elde etti.

Son ikisi çim pistte olmak üzere üst üste koştuğu 3 maiden yarışın ardından 14 Temmuz’da KV-6 Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Koşusunda 2200 metre çim pistte boy gösteren Powerman, bu koşuyu da etkili düzlük sprinti ile yarım boy önde kazanmasını bildi. Çim pistte koştuğu 3 yarışta 2-1-1’lik bir performansa imza atıp mesafe uzadıkça daha da iyi koşabileceğini gösteren yetenekli tay, kariyerinin altıncı, çim pistteki dördüncü yarışına ise Mehmet Akif Ersoy Koşusunda çıktı ve Halis Karataş ile ilk kez bir araya geldiği mücadeleden galibiyetle ayrılarak, Zafer Bayramının kutlanacağı 30 Ağustos 2020 Pazar günü koşulacak olan 94.Gazi Koşusu için biletini cebine koymayı başardı.

Lord Of Game (Invincible Son) geçen sene 2 yaşlı olarak başarılı bir performans sergilemiş, KV-6 galibiyeti elde edip Grup yarışlarda plaseler yapmıştı. 7 Ay aradan sonra bu seneki ilk yarışına 22 Haziran’da Prior’un kazandığı KV-9 mücadele ile çıkan safkan, son düzlüğü beşinci sırada döndüğü koşuyu düzlükte bariyer dibini bulduktan sonra yaptığı etkili sprint ile üçüncü olarak tamamlamış ve Gazi Koşusu öncesi yapılacak önemli provalara da göz kırpmayı başarmıştı. Nitekim bu yarıştan 3 hafta sonra ve İstanbul’da koşulan Erkek Tay Deneme Klasiğinden bir gün önce koşulan G3 Demokrasi ve Milli Birlik Günü Koşusunu kazanarak bu görüşü güçlendirdi.

Lord Of Game 94,Gazi Koşusu öncesi son prova için Mehmet Akif Ersoy Koşusunu tercih etti. Son yarışlarında sergilediği başarılı performansla bu koşuya yanında Gökhan Kocakaya’yı da götürmeyi başardı. Startı yavaş aldı. Koşuyu uzun süre en arkadaki Kingsman’in önünde götürdü. Son virajı ise onun da gerisinde ve bir at geçer vaziyette 7’inci döndü. 400’de tam hücum ettiği yerde önündeki Upper Cut hafif kulvarına gelince Gökhan Kocakaya son iki yarışında yaptığı gibi tayını en içeriye sevk etti. Bariyer dibini bulduğu andan itibaren bilinen güçlü sprintini yaptı ve sonlarda farkı bir hayli kapattıysa da 1 boy farkla mücadeleden ikincilikle ayrıldı. Ankara’da özellikle son iki Grup koşudaki parlak performansı ile Lord Of Game Derbi’nin iddialı taylarından biri olduğunu ispatladı.

King Cha Cha (Victory Gallop) geçen sene Kasım ayında kum pistte kazandığı Şartlı-1 mücadele ile yarış kariyerine parlak bir başlangıç yapmış, sonrasında 2019 yılında bir daha start almamıştı. Bu sene ilk yarışına Şubat ayında Adana’da çıktı. Kum pistteki Şartlı-5 mücadeleyi kolay bir şekilde kazanarak 2’de 2 yaptı. Araya giren salgın dönemi nedeniyle yaklaşık 4 ay aradan sonra Prior’un kazandığı Kısa vadeli koşu ile sezonu açan yetenekli tay, 600 direğini en geride geçtiği, son düzlüğe de 6’ıncı sırada çıktığı koşuda harika bir performans sergileyerek yarım boy farkla koşuyu ikinci tamamladı.

King Cha Cha bu performansından sonra ‘Erkek Tay Deneme’de bende varım’ mesajı vermişti. Sahipleri bu yarış öncesi jokey değişikliğine gitti. Özcan Yıldırım yerine Akın Sözen tercih edildi. Erkek Tay Deneme yerine Demokrasi ve Milli Birlik Günü Koşusuna karar verildi. Hesaplar birincilik üzerineydi. Ama safkan beklentilere cevap verebilen bir yarış koşamadı. 6.5 boy geride dördüncü oldu. Hayal kırıklığı yaratmıştı. Ama Gazi Koşusu öncesi önünde bir sınavı daha vardı. Belki de bu yarışın olumsuz izlerini Mehmet Akif Ersoy Koşusunda silebilirdi!

Nitekim öyle de oldu. Başarılı erkek tay son virajı Kerem Eyle’nin ardında ikinci sırada döndüğü koşuda son 200’de kazanacakmış görüntüsü verip, sonlarda düşen temposu ile mücadeleden üçüncülükle ayrılarak Gazi Koşusuna umutlarını taşımayı sürdürdü.

Upper Cut (Halicarnassus) Mehmet Akif Ersoy Koşusuna geçilmeden gelen tek taydı. Geçen sene biri çim, diğeri sentetik pistte olmak üzere koştuğu 2 yarışta 2 birincilik elde etmiş, bu sene ise kışın İstanbul’da koştuğu 2 sentetik yarışı ve yaz sezonu başladıktan sonra Ankara’da start aldığı KV-9 mücadeleyi kazanarak 5’te 5 yapmıştı.

Startla birlikte koşuyu orta grupta kabullendi. Son viraja bariyer dibinden dördüncü sırada çıktı. Düzlüğün başlarında beklenen sprinti yapamadı. Hatta son 200’de tabelaya bile giremeyecek bir görüntüdeydi. Bir ara altıncılığa kadar gerilediyse de son 100’de yeniden tazeledi ve koşudan dördüncü olarak ayrıldı. Bu koşu başarılı safkanın kendi jenerasyonun iyi tayları ile bir araya geldiği ilk mücadeleydi. Kazanan tayın sadece 2 boy gerisinde kalarak o da Gazi Koşusu için umutlarını sürdürdü.

Coach (Smart Robin) yarış hayatına geçen sene Ankara’da başlamış, Şartlı-1 mücadelede Upper Cut gibi klas bir tayın arkasında ikinci olduğu bu koşudan 15 gün sonra 1400 metre çim pistteki mücadeleyi zorlanmadan kazanarak maidene veda etmiş ve 7 ay aradan sonra kariyerinin henüz üçüncü startında Tendürek Koşusu gibi sınıf ve önemli bir koşuyu kazanma başarısını göstererek bir anda dikkatleri üzerine çekmişti.

Bu yarışın ardından rotasını İstanbul’a çeviren erkek tay, büyük ümitlerle geldiği Veliefendi Hipodromunda 3 Temmuz 2020 günü start aldığı KV-9 Dinçer Cebeci Koşusunda Çakalınoğlu’nun 4.5 boy gerisinde mücadeleden ikincilikle ayrılınca, o gün için kendisinden çok daha farklı bir performans bekleyenleri biraz üzmüştü. Ancak Mehmet Akif Ersoy Koşusu, King Cha Cha gibi Coach için de Gazi Koşusu öncesi adeta bir telafi yarışı oldu. Koşudan yakın ara beşinci ama moral depolayarak ayrılmayı başardı.

Kings Man (Popular Demand) geçen sene starttan tereddütlü çıkış yaptığı Çaldıran Koşusunda Call To Victory’ye farklı şekilde geçilip, ardından Sakarya Koşusunu kazanarak sezonu etkileyici bir galibiyetle noktalamış, bu sezona da ‘ben mesafe atıyım’ mesajını net bir şekilde verdiği Sadık Eliyeşil Koşusundaki uzak farklı galibiyeti ile başlamıştı.

Bu koşudaki etkileyici performansı sonrası Erkek Tay Deneme’yi koşup koşmayacağı, dolayısıyla Üçlü Taç yapabilmeyi deneyip denemeyeceği merak edilen safkan, Erkek Tay Deneme Klasiğinde koştuysa da beklenen başarıyı sağlayamadı. Startı iyi almış, dış kulvarda kendine güzel bir yer bulmuş, son düzlüğe de dış kulvardan dördüncü sırada ve güzel bir yerde çıkmış, ancak her zaman çok iyi koşabildiği son düzlüğü iyi koşamayınca mücadeleden beşincilikle ayrılabilmişti.

Mehmet Akif Ersoy Koşusu onun için Gazi Koşusu öncesinde moral depolayabileceği bir koşu olabilirdi. Nitekim Sait Akson Koşusunu pas geçip Call To Victory ve Vernazza’nın yanından ayrılınca bir anda koşunun favorisi durumuna geldi.

Kingsman koşuya 2 boy kadar tereddütlü başladı. Bir süre koşuyu en arkada götüren safkan 800’e gelirken temposunu yavaş yavaş arttırıp 600’de Powerman’in dışına altıncılığa yerleşti. Son virajı da dış kulvarda aynı pozisyonda dönen safkan, düzlükte 400’den sonra Powerman ile birlikte sprinte kalktıysa da bunda çok başarılı olamadı ve koşuyu az farkla altıncı olarak tamamladı.

Geçen seneyi şahane bir galibiyetle kapatan, bu seneyi de yine şahane bir galibiyetle açan Kingsman için iki yarıştır işler iyi gitmiyor denilebilir. Ancak bu yarışı toplam 3 boy içerisinde kaybettiği ve Gazi Koşusu için önünde yaklaşık bir aylık bir toparlanma zamanı olduğu düşünüldüğünde, klas safkanın umutlarının bittiği söylenemez.

Kerem Eyle (Scarface) sadece bir at geçtiği bu önemli koşuyu birinciden sadece 3 boy geride bitirdi. Sık koşmasına ve ilk kez bu denli güçlü rakiplerle birlikte mücadele etmesine rağmen kariyerinin belki de en başarılı performansını sergiledi.

News Reporter

13 thoughts on “POWERMAN’in Çifte Bayram için bileti cebinde…

    1. Yandaki atlardan çok kolay etkileniyor. Kapalı gözlük denenebilir. Birde kesinlikle daha tecrübeli bir Jokey binmeli.

  1. Kararaş farkı .Ordaki diğer atlardan birine binse o kazanırdı.Birde bu adamı ahmet çelik gibiler ile kıyaslamıyorlarmı .Ahmet çelik değil üstüste 6 10 kere kazansa yine tırnağı olamaz.Şu adamın tüm hayatı boyunca bindiği atlara dünyadaki herhangi bir jokey binse bu kadar kazanamazdı.Efsane diye bold pilotun filmini çekip karataşı oynatmak yerine karataşın filmi çekilip at oynatılmalıydı filmde.

  2. Erkek Tay Deneme koşmaları çok yanlıştı. Call to Victory gibi bir şampiyonu mesafesinde normal şartlarda geçemeyeceği ayan beyan ortadaydı.Süleyman Akdı gibi bir tecrübeyi dinlemeleri lazımdı. Babası Gazi’yi kazanırken sadece Sait Akson koşmuştu. Böyle uzuncu atlara sabır gösterirsen müthiş şampiyonlar alırsın, göstermezsen elindeki değeri kaybedersin.

    Ayrıca bu ata hızlı tempo gerekli. Yavaş tempoda ise mutlaka önde gitmeli. Starttan geç çıkması, grubun gerisinde kalması ve yarışın temposu da işini oldukça zorlaştırdı.

  3. Powerman tam bir mesafe ve çim atı tebrikler ama Halis Karataş gibi tecrübeli bir jojey bilhassa Coach’u bariz kapatmasaydı iyiydi..!! Yakışmadı..!

  4. Call to victory bu atları rahatlıkla geçer. Bu atlar rakip olamaz.Ama yine de powerman ve karataşı kutlarım.Kingsman işe çok şişirilmiş bir at.Bu yarışta gördük işte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir