Preakness’da zafer Daredevil kızı Swissskydiver’ın…

3 Ekim 2020 Cumartesi günü Amerika’nın Pimlico Hipodromunda koşulan ve Triple Crown’un da son ayağını teşkil eden G1 Preakness Stakes’i, Türkiye Jokey Kulübü aygırlarından Daredevil’in Amerika’daki başarılı temsilcilerinden Swiss Skydiver (Daredevil – Expo Gold, Johannesburg), jokeyi Robby Albarado ile kazandı.

145.Preakness Stakes’te zafere uzanırken aynı zamanda bu önemli koşuyu kazanan 6’ıncı dişi tay olarak adını tarihe altın harflerle yazdıran Swiss Skydiver’ın arkasında ikinciliği bu yılın G1 Kentucky Derby galibi Authentic (Into Mischief) elde ederken, mücadeleden Jesus’ Team (Tapiture) üçüncü, Art Collector (Bernardini) ise dördüncü olarak ayrıldı.

1973 Louisina doğumlu jokeyi Robby Albarado idaresinde 1’53”28’lik bir derece gerçekleştiren Swiss Skydiver, şampiyon safkan Secretariattan sonra (1’53”00) Preakness Stakes tarihindeki en iyi 2’inci bitiriş derecesini gerçekleştirirken aynı zamanda 1924 yılından bu yana 2009 yılında kazanan Rachel Alexandra’nın ardından bu önemli koşuyu kazanma başarısı gösteren ikinci dişi tay oldu.

Ard arda gelen başarılar…

2 yaşlı olarak 2 kez start alıp ilk yarışında maidene veda eden Swiss Skydiver, bu sene 3 yaşlı olarak katıldığı iki yarışın ardından 28 Mart 2020 Cumartesi günü Gulfstream Park Hipodromunda koşulan 200.000 $ ikramiyeli G2 Fasig-Tipton Gulfstream Park Oaks’u Paco Lopez ile starttan çıktığı gibi ve sonlarda farkı açarak kolay bir şekilde kazandı.

Bu yarışın ardından 1 Mayıs 2020 Cuma günü Oaklawn Park Hipodromunda koşulan G3 Fantasy Stakes’de ise jokeyi Brian Joseph Hernandez ile finiş çizgisini önde geçen dişi tay, 6 Haziran 2020 Cumartesi günü Santa Anita Hipodromunda koşulan G2 Santa Anita Oaks’ı bu defa usta jokeyi Mike Smith ile kenter bir şekilde kazanmış, sonrasında Kentucky Derby öncesi en önemli mücadelelerden biri olan G2 Blue Grass Stakes’te erkek rakipleriyle birlikte start almış ve 11 Temmuz 2020 Cumartesi günü Keeneland Hipodromunun kum pistinde gerçekleştirilen 1800 metre mesafeli ve 600.000 $ ikramiyeli bu mücadeleyi yine Mike Smith ile ikinci olarak tamamlamıştı.

Bu dört yarışın ardından 5 Ağustos 2020 Cumartesi günü New York’taki Saratoga Hipodromunda start alan Swiss Skydiver, G1 Alabama Stakes’i bu defa jokeyi Tyler Gaffalione ile kazanarak babasının G1 galibiyeti elde eden ilk yavrusu olmayı başardı.

Daredevil

Üst üste gelen önemli başarıların ardından hedefini Kentucky Oaks olarak belirleyen Swiss Skydiver, 1.250.000 $ toplam ikramiyeli G1 Kentucky Oaks’ta Daredevil’in bir diğer kızı Shedaresthedevil’e geçilerek koşudan ikincilikle ayrıldı. Kazanan Shedaresthedevil bu önemli zafere Kentucky Oaks tarihinin gelmiş geçmiş en iyi bitiriş derecesini gerçekleştirerek imza attı.

2020 yılı aşım sezonunda Jokey Kulüp Haralarında hizmet vermek üzere satın alınıp Türkiye’ye getirilen Daredevil’in kızı kariyerinin en büyük sınavlarından birine 145.Preakness Stakes’de çıktı. 3 Ekim Cumartesi’yi 4 Ekim Pazar’a bağlayan gece Maryland eyaletindeki Pimlico Hipodromunda katıldığı 145. G1 Preakness Stakes’te çok büyük bir başarı elde eden safkan, kariyerinin 11’inci startında 6’ıncı birinciliğine imza atarken kazancını da 1.792.980 $’a yükseltti.

Swiss Skydiver 2018 yılı Amerika Keeneland Satışlarında 35.000 $’a el değiştirmişti.

Swissskydiver ve Authentic (145.Preakness Stakes)
News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir