Preveze Muharebesini FULL THROTTLE kazandı!

24 Haziran 2020 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1600 metre çim pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus A3 Preveze Koşusunu, Hilal Yöney’in sahibi ve yetiştiricisi, Adnan Serbest’in ise antrenörü olduğu Full Throttle (3y de Mendip – Cure Notice, Sri Pekan), jokeyi Gökhan Kocakaya ile kazandı.

Mücadeleye 4 numaralı kulvardan iyi bir çıkış yaparak başlayan Full Throttle, ilk metrelerde Robin Son’un ardında ikinciliğe yerleştiyse de, sonraki 400 metre içerisinde önce üçüncülüğe, ardından dördüncülüğe geriledi. 800 ve 600 direklerini aynı pozisyonda geçip son düzlüğe yine dördüncü durumda çıkan safkan, 400 direğinde bariyer dibinden hücuma kalktığı sırada bir süre içeriye doğru yatarak zorluk çıkarttıysa da, tecrübeli ve usta jokeyinin öndeki safkanın dışına almasından hemen sonra beklenen sprintini yaptı ve son 100 metrede yarışa tam hakim olduğu yerde bir anda dışında biten Zabun’un ataklarına aynı şekilde karşılık vererek, boyun farkıyla ve 1’36”79’luk derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Geçen sene G3 II.İnönü Koşusunu kazanan Full Throttle, sezon boyunca sürekli Grup yarışlarda boy gösterdi. G2 Tay Deneme ve G2 TYAYSD Koşularından 2’inci, G2 Sakarya Koşusundan ise 3’üncü olarak ayrılan safkan sadece G1 Çaldıran Koşusunda tabela dışında kalarak 5’inci oldu. Bu sene sezon açılışı için Preveze Koşusunu tercih eden Full Throttle sezona ilk kez bir araya geldiği Gökhan Kocakaya ile kazanarak başlangıç yaptı ve Erkek Tay Deneme Klasiği içinde rezervasyonunu yaptırmış oldu.

Full Throttle (Gökhan Kocakaya)

Sozopol (Scream To Scream) 2 yaşlı olarak 2 kez start almış, yarış hayatına Ankara’da Şartlı-1 galibiyeti ile başlayıp bu yarıştan 2 hafta sonra koştuğu KV-8 mücadelede elde ettiği 6’ıncılıkla sezonu kapatmıştı. Bu sene sezonu yine Ankara’da açan safkan 13 gün önce koştuğu 1900 metre mesafeli Şartlı-4 mücadelede başarılı olamadı. İstanbul’a ilk kez Preveze Koşusu için gelen Sozopol, son virajı pistin en içinde üçüncü sırada döndüğü yarışta son düzlüğü de gayet iyi koştu ve mücadeleden 2’incilikle ayrılmasını bildi.

Zabun (Victory Gallop) geçen sene kariyerine çim pistte start aldığı Şartlı-1 mücadeleyi 4 boy farkla ve gösterişli bir şekilde kazanarak başladı. Bu yarıştan yaklaşık 1 ay sonra sentetik pistte ikinci yarışına çıkan safkan, Alihan gibi güçlü bir rakibin arkasında bu kez başarılı bir ikincilik elde etti. Bu seneyi Ocak ayında sentetik pistte kazandığı KV-6 Nimet Üyken Koşusu birinciliği ile açan Zabun, Şubat ayında koştuğu KV-8 mücadelede bir kez daha Alihan’a çarpılıp ikincilikte kaldı. Preveze Koşusu klas tayın start aldığı ikinci çim pist yarışı idi. Son virajı Fire Of The World ile beraber en geri döndü. Halis Karataş düzlükte pistin en dışını tercih etti. Düzlük boyunca güzel bir sprint yapmasına rağmen yakın ara üçüncü olabildi.

Fire Of The World (Hakeem) Preveze Koşusunun en şanssız tayı oldu. Son düzlüğü kolay bir tempoda Zabun’un hemen içerisinde en geride döndü. Safkanın jokeyi Hışman Çizik 400’den sonra daha da dışarıya açılacağını umduğu Zabun ile beraber öndeki atların dışına çıkıp sprint yapmayı planlıyordu. Ama Halis Karataş daha fazla açılmak istemeyip kendi kulvarında devam etmeyi tercih edince bu kez rotayı içeriye çevirdi ve 400 önünde 2 atın rahatlıkla girebileceği bir açıklığı bulup tam hücum edecekken, bir anda içeriden dışarıya doğru domino etkisi ile kulvarını kapatan rakipleri nedeniyle büyük bir kaza atlatıp en geriye düştü.

Bu metreden sonra safkanın yapabileceği bir şey kalmamıştı. En dışarı çıkıp hücum ettiyse de koşudan beşincilikle ayrılabildi. Kuşkusuz Fire Of The World bu şanssızlıkları yaşamasa çok daha iyi bir netice alabilir, hatta yarışı bile kazanabilirdi. Umuyoruz ki koşudan önemli bir sorun yaşamadan çıkmıştır ve umutlarını bir sonraki yarışa taşıyabilecektir.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir