PRIOR’dan muhteşem geri dönüş!

2 Ağustos 2020 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2100 metre çim pistte koşulan ve 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus sezonun en önemli Klasik mücadelelerinden biri olup aynı zamanda Gazi Koşusu öncesi kısraklar için son prova özelliğini taşıyan G1 Kısrak Koşusunu, Ahmet Bakır’ın sahibi ve yetiştiricisi, Muhittin Korkmaz’ın ise antrenörü olduğu Prior (3y dd Victory Gallop – Loves Time, Mountain Cat), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

16 Tayın start aldığı mücadeleye 9 numaralı kulvardan çıkış yaparak başlayan Prior, ilk metrelerde ön grubun hemen arkasına yerleşti ve ilk viraja 6’ıncı sırada girip karşı düzlüğe ise 7’inci sırada çıktı. 1000, 800 ve 600 startlarını bir basamak geride 8’inci durumda geçerek son düzlüğe çıkan kısrak, 400’de dış kulvardan sprinte kalktı. 300’de 5’inciliğe sarktı. 200’de 3’üncü durumdaydı. Son 100’de rakiplerine hakim oldu ve kalan metrelerde farkı 1.5 boya çıkartarak 2’10”58’iük derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Prior (Ahmet Çelik)

Dişi Tay Deneme’nin izlerini sildi…

Prior bu koşuya gelmeden önce tamamı çim pistte olmak üzere katıldığı 13 yarışın 3’ünü kazanıp 6’sında 2’inci olmuş, A3 galibiyetinin yanı sıra G2 ve G1 koşularda erkek rakiplerinin arkasında 2’incilikler elde ederek kalitesini ispatlamıştı. Sezonu KV-9 mücadeleyi erkek rakiplerinin önünde son derece parlak bir galibiyetle açan ve o performansı ile Dişi Tay Deneme’de çok iyi bir sonuç elde etmesi beklenen kısrak, beklentilerin aksine klasik mücadelede başarılı olamadı.

Hayal kırıklığı yaratan bu performansından sonra klas safkanın Kısrak Koşusunda nasıl koşacağı, Dişi Tay Deneme’nin olumsuz izlerini silip silemeyeceği ve sonrasında Gazi Koşusunu deneyip denemeyeceği oldukça merak konusuydu.

Dişi Tay Deneme’de Müslüm Çelik’in bindiği  safkana Kısrak Koşusunda abisi Ahmet Çelik bindi. Büyük koşularda özellikle yer tutuşu ile takdir toplayan ve bu koşudan 1 saat önce bindiği Call To Victory ile Sait Akson Koşusunu kazanıp büyük bir moral depolayan başarılı jokey, Prior ile de harika bir performansa imza attı. Ön grubun hemen arkasında tayını çok iyi bir yere koydu. Çok doğru bir yerde yürüdü ve çok doğru bir yerde başa çıktı.

Geçen sene erkek rakipleri ile mücadele eden ve Kısrak Koşusundaki performansı ile gerçek gücünü ortaya koyan Prior, 94.Gazi Koşusunda şansını mutlaka deneyecek olan safkanlardan biri… Call To Victory’nin olduğu gibi babası Victory Gallop, annesi ise yine Call To Victory’nin annesi gibi bir Mountain Cat kızı olan dişi tay, kuşkusuz Derbiye dişiler arasındaki en şanslı isim olarak girecek.

Prior (Ahmet Çelik)

Moorland (Luxor) Nadas Koşusu galibiyeti ile 3 yaşlı Dişi taylar arasında bir anda adından söz ettiren isimlerden biri haline gelmişti. Kaydı bulunmadığı G1 Dişi Tay Deneme Koşusuna katılabilmesi için ilgilileri tarafından 30.000 TL cezalı taksit yatırılan safkan, düzlüğün ikinci yarısını yine iyi koştuğu klasik koşuyu 5’inci olarak tamamlayabilmişti.

Kısrak Koşusu uzayan mesafe nedeniyle Moorland’in gerçek gücünü ortaya koyacağı bir yarış olarak değerlendiriliyordu. Öyle de oldu. Son düzlüğe 7’inci sırada çıktı. 400’de dördüncülüğe girdi. 200’de dışından gelen Prior’un kulvarını daraltmasına rağmen mücadeleyi bırakmadı ve başarılı bir ikinciliğe imza attı.

Florida Coast (Lemon Drop Kid) Dişi Tay Denemeye gelinceye kadar 8 kez start almış, Kum, Sentetik ve Çim pistte 2’şer yarış kazanarak 6 birincilik elde etmişti. Sezonu KV-8/D F.Derya Beşikçi galibiyeti ile açan yetenekli dişi tay, ardından klasik mücadelede Luna Lovegood’ın arkasında başarılı bir performansa imza atarak ikinci oldu.

Kısrak Koşusu öncesinde safkanın mesafe tutmayabileceği düşüncesi ağırlık kazanan düşüncelerden biriydi. Ama bu düşünceleri yanılttı. Son virajı bariyer dibinde dördüncü döndü. 300’de bir ara koşuya hakim olacak görüntü içerisindeydi. Dışından hücum eden Moorland ve Prior’un yanında hiç ezilmeden parlak bir performansa imza atıp koşudan üçüncülükle ayrıldı.

Marakay (Luxor) Kısrak Koşusuna gelinceye kadar 7 kez start alıp 3 kez kazanmış, son olarak İstanbul’da koştuğu Şartlı-3 mücadeleden galibiyetle ayrılmıştı. Dişi Tay Deneme Koşusunu pas geçerek, 1900 metre mesafeli bu koşudan direkt olarak Kısrak Koşusuna gelen safkan, son virajı 11’inci sırada döndü. Düzlük boyunca öndeki rakipleri arasındaki farkı sürekli eritti ve kazanan Prior’un 3 boy arkasında Gazi Koşusu için ışıklı bir dördüncülük elde etti.

News Reporter

2 thoughts on “PRIOR’dan muhteşem geri dönüş!

  1. Gazide kazanma ihtimali yüksek 5 at görünsede yumurta sepetinden sürpriz bir yumurta yani şapkadan bir tavşan çıkarmı diye beklentisi olan sürpriz atla yüksek ikramiye kapma sevdalıları sen kupona hepsi yap gazi koşusunda yat pusuya bekle amma velakin ilk 4 attan biri kazanırsa kiii kazanç şansı kuvvetli muhtemel olmakla birlikte senin kalın kupon dua et parasını kurtarsın?????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir