“RAMPAGE” Aygır Analizi

“RAMPAGE” Aygır Analizi

Yarış yaşamında iştirak ettiği 47 koşuda elde ettiği 10 birincilik, 12 ikinciliğin yanı sıra elde ettiği diğer tabela dereceleri ile %72 gibi gayet yüksek bir tabela yüzdesine sahip Rampage’in ayrıca yarış yaşamında start aldığı 5 yarış sezonunda hep istikrarlı bir performans sergilediğini görmekteyiz.

Rampage başarılı yarış kariyerinden sonra artık aygırlık kariyerine başlıyor ve bu alanda da bir başarı öyküsü yazabilmek için, hangi soy ağaçları ile uyum sağlayabileceği konusu, analizin içeriğini oluşturacaktır.

Bu konuda en öncelikli olarak destek alabileceğimiz alan hiç şüphesiz, Rampage’in çok değerli anne nesli olacaktır.

Rampage (Gökhan Kocakaya)

Rampage anneden Miss Planet ile kardeştir ve bu değerli dişi Native Khan’dan olmadır.

Rampage ve Miss Planet’in anneden kardeşi kısrak Lilly Of The Valley’in Rampage ve Miss Planet gibi milyon kazanç barajını aşan kızı Valley Of Flowers’ın da Native Khan kardeşi olduğunu görmekteyiz.

Nihayetinde saydığımız üç ismin de büyük anneleri olan Enchance’ın yine Native Khan’dan verdiği Gazibora Khan’ın da başarılı yarış kariyeri de göz önüne alındığında, Native Khan kızları Rampage için ideal bir uyum içermektedirler.

Rampage’in anne neslinin Native Khan ile yüksek uyumu, bu değerli aygırın soy ağacına farklı bir gözle bakmamızı gerektirir ki, Rampage’in uyum sağlayabileceği soylar konusunda bize farklı açılımlar sağlayabilir bu nokta.

Native Khan’ın kısrak babası olan Kendor, Kenmare’in oğlu olup bu aygır hattı Kalamoun ve onun babası vasıtası ile Grey Sovereign’e ulaşmaktadır.

Yine Grey Sovereign hattından gelen Kaldoun’un da Native Khan’ın ikinci kısrak babası olduğunu görmekteyiz.

Rampage’in baba hattındaki kaliteli isimlere baktığımızda Native Khan’ın kısrak baba hattını oluşturan “Kendor-Kenmare-Kalamoun” hattıyla iyi sonuçlar verdiğini görmekteyiz.

Örneğin, Rampage’in Grup 1 galibi baba kardeşi Girl Gone Bad’in kısrak babası Devir, Kalaglow oğlu olup, bu aygır da Kalamoun’un oğludur. Ayrıca Girl Gone Bad’in üçüncü kısrak babası Zeddaan olup, dolayısı ile bu atın annesinin de Native Khan’ın annesi gibi Grey Sovereign akrabalıklı bir soya sahip oluşu hem dikkat çekicidir, hem de Native Khan uyumu için destekleyici bir referans mahiyetindedir.

Rampage’in dedesi Authorized’ın en iyi yavrularından biri olan ve Grup 1 de dahil olmak üzere tüm klasmanlarda sınıf koşu kazanmayı başaran Pounamu’nun ikinci kısrak babası Kenmare’dir.

Authorized

Yine Authorized’in en iyi baba kardeşlerinden biri olan ve aralarında Irish St.Leger olmak üzere iki Grup 1 yarışı ve üç kez de G2 kazanan Jukebox Jury’nin kısrak babasının da Kenmare olduğunu görmekteyiz.

Diğer taraftan Rampage’in özel anne nesline baktığımızda üçüncü anne Charming Life’ın anne kardeşlerinden olan ve hem G1 galibi, hem de aygırlık kariyeri olan Barryshnikov’un da kısrak babasının Kenmare olduğunu görmekteyiz ki, dolayısıyla ile soy ağaçlarında bahse konu “Kendor-Kenmare-Kalamoun” isimlere sahip olan kısraklar için de uyum potansiyeli içeren bir aygır adayıdır Rampage.

Üst paragrafta bahsettiğimiz isimlerden Barryshinikov’un anne kardeşi olan efsane aygır Zabeel’in yer aldığı soy ağaçlar da Rampage için değerli bir eşleşme modeli olabilir ki, bu tip eşleşmelerde “Charming Life-Zabeel” tam kardeşi etkeni oluşacaktır.

Zabeel isimini ülkemizde şu an için en etkin olarak, yakın zamanda kaybettiğimiz Fast ‘n’ Famous isimli aygırın kısrak babası olarak görmekteyiz.

Diğer taraftan Fast ‘n’ Famous’ın dedesi Danehill’in, Rampage’in en iyi baba kardeşlerinden biri olan Sigoş’un da kısrak hattını oluşturduğunu görmekteyiz.

Yine Rampage’in iyi baba kardeşlerinden biri olan Akgün’ün kısrak babasının da Danehill oğlu Clodovil oğlu olduğunu görmekteyiz.

Dolayısı ile hem Fast ‘n’ Famous kızları temsilcileri için,  hem de diğer soy etkenleri de irdelenmek sureti Danehill hattından gelen isimler için Rampage için değerlendirilebilir.

Rampage’in iyi baba kardeşlerinden biri de Corcovado olup, kısrak babasının Hernando olduğunu görmekteyiz.

Hernando “Niniski-Miswaki-Lyphard” üçlüsü içeren bir soy kurgusuna sahip olup, Rampage’in bir başka iyi kardeşi Sigoş’un kısrak babası Mastercraftsman’in de “Danehill Dancer-Miswaki-Lyphard” soy kurgusuna sahip olduğunu görmekteyiz ki, gerek Niniski, gerekse de Danehill Dancer’ın da baba hatlarında ortak ata isim olan Northern Dancer’dan geldiği göz önüne alındığında, Rampage’in iki başarılı baba kardeşi olan iki ismin kısrak baba hatlarının çok benzer soy kurgusuna sahip olduğunu görmekteyiz.

Miswaki’nin kısrak babası olduğu bazı aygırların kızlarının Rampage ile değerlendirme olasılığını, kısrak babası olduğu önemli aygırlar arasında Galileo, Sea The Stars, Dalakhani, Daylami ve Dr.Fong gibi aygırlarının temsilcilerinin diğer soy etkenleri de irdelenmek sureti ile Rampage için değerlendirilmek mümkün olabilir.

Rampage’in babası Toruk Macto’nun en iyi baba kardeşlerinden Rehn’s Nest’in kısrak babasının Galileo ve Nichols Kanyon’un kısrak babasının Dalakhani oluşu üst paragrafta ifade edilen olgulara destek referansı oluşturabilecektir.

Ayrıca saydığımız bu isimlerden Dalahkani’nin babası Darshaan’ın da  Rampage’in babası Toruk Macto’nun en iyi baba kardeşlerinden Ambivalent, Autor gibi isimlerin kısrak baba hatlarından karşımıza çıktığını da ekleyelim ki, Rampage için uyum olasılığı ifade ettiğimiz Native Khan’ın babası Azamour’un büyükannesinin de Darshaan kızı olduğunu ekleyelim notlarımıza.

Yine Rampage’in en iyi baba kardeşlerinden olan Sigoş’un ikinci kısrak babası olan Shirley Heights’in, Darshaan’ın babası olduğunu da ekleyelim notlarımıza.

Yine kısrak babası Miswaki olan bir başka aygır da Captain Rio’dur. Captain Rio’nun babası Pivotal’ın ülkemizdeki diğer aygır oğlu Kaneko, Rampage’in annesi White Lily’nin G3 galibi ve G2 ikincisi anne kardeşi Gifted Sister’in babasıdır.

Diğer taraftan söz konusu aygırlar Nureyev hattından gelmektedir ve Rampage’in baba hattı da Sadler’s Wells hattına mensup olduğu için bu iki soy arasında potansiyel uyum olasılığı genellikle mevcuttur.

Rampage’in babası Toruk Macto’nun en iyi baba kardeşlerine baktığımızda karşımıza çıkan net olgulardan birinin de Anabaa kanı taşıyan isimler olduğunu görmekteyiz.

Hartnell ve Santiago gibi Grup 1 galibi isimlerin yanı sıra Listed galibi Marianachic ve de ülkemizde G2 galibi olan Vernazza gibi Authorized temsilcilerinden bu etkene rastlamaktayız.

Anabaa ve temsilcilerinin yer aldığı soy ağaçlarına haiz kısrakların yanı sıra, bu aygırın 4/3 kardeşi olan Country Reel temsilcileri de diğer soy etkenleri de irdelenmek sureti ile Rampage için düşünülebilir.

Rampage’in en iyi baba kardeşlerini incelediğimizde, Funny Familliar’ın kısrak babası Nayef’in Gulch temsilcisi olduğunu, yine Corcovado’nun da ikinci kısrak babası Thunder Gulch’ın da aynı şekilde Gulch oğlu olduğunu görmekteyiz.

Dolayısı ile pedigrilerinde Gulch etkeni bulunan kısraklar için, diğer etkenler de irdelenmek sureti ile bu tip etkiler değerlendirilebilir Rampage için.

Rampage’in babası Toruk Macto’nun büyük annesi Yousefia, ünlü aygır Green Desert’ün tam kardeşi olup, dolayısı ile Green Desert taşıyıcı kısraklar ile muhtemel eşleşmelerinde iki tam kardeşin akrabalığı söz konusu olacaktır.

Diğer taraftan Rampage’in kısrak babası Shining Wolf olup, bilindiği üzere ülkemizin en önemli kısraklarından Keep Shining temsilcisi olması sebebiyle, bu değerli kısrağın iyi çalıştığı ve ilk planda Distant Relative ve Be My Guest gibi ifade edilebilecek baba hatları da Rampage için diğer soy etkenleri ile birlikte irdelenerek düşünülebilir.

RAMPAGE UYUMLU KISRAK BABA HATLARI

NIGHT SHIFT Hattı : Native Khan, Perfecto, Rampoldi, Bosporus

NUREYEV Hattı : Captain Rio, Kaneko, Dai Jin

DANEHILL Hattı : Fast ‘n’ Famous, Bushranger, Talip Han

DANZIG Hattı : Kurtiniadis, Eagle Eyed, Halicarnassus, Country Reel, Invincible Son, Paco Boy

NIJINSKY Hattı : Green Gönen, Marlin , Thunder Bolt I

TRY MY BEST HATTI : Lilbourne Lad

ROBERTO Hattı : Dr.Fong, Sri Pekan, Red Bishop Fantastic Fellow, Wiener Walzer

SHARPEN UP Hattı : Three Valleys, Shining Steel, Common Grounds, Hakkar

KINGMAMBO Hattı : Okawango, Rey De Cafe, Kuloğlu

MR.PROSPECTOR Hattı : Mujtahid, Banknote, Royal Abjar, West By West, , Justenuffhumor, Victory Gallop

HABITAT Hattı : Distant Relative, Yavuz Star, Mali

NASRULLAH Hattı : Devir, Bin Ajwaad, Doyoun, Ramadan, Corinthian, River Special, Win River Win, Mohan

STORM CAT Hattı : Lion Heart, Mountain Cat, Perfect Storm, Red Giant, After Market

SUNDAY SILENCE Hattı : Divine Light, King David, Smart Robin

ALYDAR Hattı : Strike The Gold, Yıldırımbey

PRIVATE ACCOUNT Hattı : Unaccounted For, AzaraksNews Reporter