Veli’de rekorla gelen G1 zaferi…

28 Ekim 2020 Çarşamba günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 2800 metre çim pistte koşulan 4 ve yukarı yaşlı Arap atlarına mahsus G1 Veliefendi Koşusunu, Fahriye Arslan’ın sahibi, Anadolu TİM’in yetiştiricisi ve Ümit Arslan’ın antrenörü olduğu Oğuzboylu (5y ka Anka – Betül, Antepli), jokeyi Hışman Çizik ile kazandı.

Oğuzboylu (Hışman Çizik)

12 safkanın start aldığı mücadeleye 1 numaralı kulvardan iyi bir çıkış yaparak başlayan Oğuzboylu, ilk metrelerde ön grupta ve bariyerin hemen dibinde kendine bir yer buldu ve ilk turun ilk virajını üçüncü sırada döndü. 1800 virajını aynı şekilde geçip karşı düzlük boyunca üçüncülükteki yerini muhafaza eden safkan, 800 direği geçilirken ilk hamlesini yaptı ve önce kaçan Cevher’in hemen arkasında ikinciliğe yerleşti.

Oğuzboylu son virajı da ikinci sırada döndü. 400’den itibaren temposunu arttıran ve bir ara dışarıya doğru meyil eden safkan, son 200’den sonra içeriye doğru gelerek rakiplerine üstünlük sağladı ve sonraki metrelerde farkı açarak 4.5 boy önde ve Gelibolu’nun 3’10”58’lik rekor derecesini geliştirerek 3’10”08’lik muazzam derecesi ile birinciliğe uzanan isim oldu.

Koşuda ikinciliği sonlardaki atakları ile favori Balalayka (Ayabakan) elde ederken, mücadeleyi Cevher (Bilgin) üçüncü, Düşlem (Turbo) dördüncü, Egeberk (Kafkas Şahı) ise beşinci olarak tamamladılar.

News Reporter

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir