Sentetikte henüz geçen çıkmadı!

9 Mayıs 2021 Pazar günü İstanbul Veliefendi Hipodromunda 1500 metre sentetik pistte koşulan 3 yaşlı İngiliz taylarına mahsus G3 Burhan Karamehmet Koşusunu, Tuğban İzzet Aksoy’un sahibi ve yetiştiricisi, Alper Tepebaşı’nın antrenörü olduğu Romanı Kalibre (3y ae El Corredor – She Molf, Lion Heart), jokeyi Ahmet Çelik ile kazandı.

Koşuda ikinciliği Regardless (Captain Rio) elde ederken, mücadeleden Kocavezir (Torok) üçüncü, Sea Breeze (Invincible Son) dördüncü, Ender Man (Scarface) ise beşinci olarak ayrıldı.

Romanı Kalibre (Ahmet Çelik)

Sentetik pistte namağlup…

2 Yaşlı olarak hiç start almayan ve yarış hayatına 3 yaşlı olarak Şubat ayında başlayan Romanı Kalibre, ilk yarışı olan 1500 metre sentetik pistteki Şartlı-1 mücadeleyi 3.5 boy farkla kazanarak kariyerine gayet parlak bir başlangıç yapmış, bu yarıştan 37 gün sonra 1300 metre sentetik pistte ikinci yarışına çıkan al erkek tay, bu mücadeleyi de 4.5 boy farkla kazanmasını bilmişti.

Romanı Kalibre net galibiyetlerle kapattığı ilk iki yarışı sonrasında çim pisti ilk kez Ergin Talay Koşusunda deneyimledi. Başarılı sonuçlar almış klas rakiplerle ilk kez bir araya gelen safkan, bu koşudan Light Of Darkness’ın arkasında parlak bir ikincilikle ayrılmayı başardı.

Çim sınavından başarı ile geçmesine rağmen ilgilileri tarafından Ergin Talay Koşusu sonrasında rotasını yeniden sentetik piste çeviren erkek tay, Burhan Karamehmet Koşusunda göz okşayan bir performansa imza attı. Startla birlikte liderliği ele geçirdi ve bir daha hiçbir rakibini sağrısına dahi yaklaştırmadan 1.5 boy farkla ve 1’29”35 gibi çok iyi bir derece ile birinciliğe uzanırken aynı zamanda sentetik pistteki geçilmezliğini de sürdürdü.

Romanı Kalibre (Ahmet Çelik)

El Corredor/Lion Heart…

Romanı Kalibre’nin babası; Çelikoğlu ekürisi tarafından 2015 yılında ülkemize getirilen ve G1 Cigar Mile Handicap, G2 Pat O’Brien Handicap, G2 Del Mar Breeders’ Cup Handicap ve G2 Del Mar Breeders’ Cup Handicap galibi olan El Corredor’dur.

Ülkemizde ilk tayları 2016 yılında doğan ve 2018 yılında koşmaya başlayan aygırın bugüne dek 88 yavrusu start almış ve bunlardan 44’ü yarış kazanmayı başarmıştır.

Romanı Kalibre’nin annesi; 3 yaşında 9 kez start alıp 3 kez kazanan Kv-6 üçüncüsü She Molf’dur. Lion Heart kızı olan kısrağın ilk yavrusu Mendip’den verdiği A3 galibi ve G2 ikincisi Zillion’dur.

El Corredor
News Reporter

3 thoughts on “Sentetikte henüz geçen çıkmadı!

  1. gazı yerine yan taraftan anafartalar da koşması bence at için hem daha sağlıklı hemde daha uzun sürecek bir yarış hayatına sinyal çakar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir